Ostimme tontin eikä rasitustodistuksessa ollut mainintaa tontillamme olevasta sähkötolpan vaijerista joka tulee suoraa talomme nurkalle. Tontin raivaustöiden jälkeen tämä harus "paljastui". Maakaaren mukaan myyjän pitää saattaa ostajan tietoon kaikki ne rasitteet mitä tonttiin kohdistuu ja jos tämä rasite mahdollisesti alentaa tontin arvoa, niin kompensaatiosta pitäisi niissä tapauksissa keskustella. Vaijeri "viistää" sellaisen 5-6 metriä tontillamme ja aikaansaa siihen kohtaan ns. käyttämättömän alueen.
Olisiko kellään tietoa, esim. jotain ennakkotapausta tällaisista? Alentaako tuollainen tontin arvoa ja mistä tuollaista "arvonalennusta" voisi vaikka tiedustella?
Lupa tuohon vaijeriin on sähkölaitoksen mukaan saatu aikoinaan suullisena?? Voiko tämä pitää paikkaansa vai pitääkö heillä olla tästä kirjallinen lupa?
Auttakaa tietämätöntä....kiitos ja oikein hyvät päivän/viikon jatkot :)
Alentaako harus (tolppavaijeri) tontin arvoa??
3
1018
Vastaukset
- 1+9
Ei tuosta mitään hinnanalennusta saa. Se olisi ostajan pitänyt huomata itsekin. Sähkölaitos voi noita haruksiaan vedellä eikä siihen tarvita edes mitään virallista rasitetta.
- rakennustarkastja
On vaara että sähkötolppa aiheuttaa maakaaren lisäksi valokaaren. Nyt kun muodostat tolpasta rasitteen niin seuraavan ostajan, joka toivottavasti on täysipäinen, näkee kiinteistörekisteristä rasitteen vaikka kävisi tutustumassa tonttiin keskellä yötä.
Arvonalennuksen maksat tietenkin sinä. Sopiva korvaus on minusta tuollaiset 30 prosenttia. Eli voit myydessä pyytää tontista maks. puolet siitä mitä olet siitä maksanut. - asemoitsija
lanka langalta harusta poikki... SYÖKÖ ne myyrät noitakin, no näköjään kaikki maistuu:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454886Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.612745Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391074Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711054Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611045- 1271016
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72974Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?204968- 137885
- 49874