Miksi?

Osaako joku kertoa miksi meno-paluu liput ovat halvempia kuin yksisuuntaiset?? Henk. koht. aion ainakin tehdä niin että ostan menopaluun ja jätän vain paluun sitten käyttämättä, koska näin selviää puolet halvemmalla.. Eikö lentoyhtiö häviä jos monet tekisivät näin? onko ympäristönkään kannalta järkevää lentää puolityhjää konetta? tai siis, harva ihminenhän näin kai tekee, eli eipä kai kukaan oikeestaan häviä mitään.. itsestä vain tuntuu tyhmältä systeemi... mielipiteitä?
10411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei siinä ole mitään muuta järkeä kuin se että lentoyhtiöt yrittää rahastaa. Halpalentoyhtiöt kuten airBaltic, Ryanair ja Easyjet myyvät yhdensuuntaisia lentolippuja eli lennot ovat aina samanhintaiset ja ilman mitään omituisia sunnuntaiperilläolosääntöjä. Unohda Finnair.

Äänestä
  • ei tässä pelkästään Finnairista ole kyse, myös lufthansa, air france ym lentoyhtiöt tekevät niin. mutta kai se sitten pitää vain uskoa että kaikki palaavat lähtöpaikkaansa, tai ainakin melkein kaikki... =)

    Äänestä

  • eiainaymmärra kirjoitti:

    ei tässä pelkästään Finnairista ole kyse, myös lufthansa, air france ym lentoyhtiöt tekevät niin. mutta kai se sitten pitää vain uskoa että kaikki palaavat lähtöpaikkaansa, tai ainakin melkein kaikki... =)

    liike elämän mysteereitä. Ryanair tekee lennon 50 e ja tuottaa voittoa. Finnair tekee lennon 400 e
    ja tuottaa tappiota. Noin karheesti tilanne suomenmaassa. Tuossa takoperoisessa hinnoittelussa
    petetään ihmisiä. Menolippu antaa mielikuvan,että lentäminen on kallista, menopaluu on kuin yhtiön lahja mutta sitoo ihmisen aikatauluun joka ei välttämäti ole paras mahtollinen. Täytyy muistaa, että menopaluu lippu on normaali hintainen verrattuna halppisyhtiöihin. Aika loukkaava termi yhtiöistä
    jotka lentävät normaalihinnoilla. Halppis sana pitäisi korvata normaaliyhtiöllä.

    Äänestä

Sama viisaus siinä, että kaukomatka reittilennolla Helsingistä eteenpäin on kalliimpi kuin sama lento mutta lisättynä ensiksi lennolla Tampereelta Helsinkiin ja paluussa vastaavasti Helsingistä Tampereelle. Haittana pitkät odotusajat Hgin kentällä mutta eipä tarvitse ajaa sinne, vaan voi ottaa taksin kotoa Tampereen kentälle ja auto jää kotiin omaan talliin loman ajaksi.

Äänestä

Katselin juuri New York - Lontoo -lentojen hintoja. Olen menossa New Yorkiin laivalla ja palaan lentäen. Tarvitsen siis vain yhdensuuntaisen lipun, ensimmäistä kertaa elämässäni.

Lapsellisuuttani ajattelin että yhdensuuntaisen lipun hinta on varmaan suunnilleen puolet menopaluusta. Ehdin jopa ajatella että ehkä voisi kerran elämässään matkustaa jopa business-luokassa Atlantin yli. :-DD

No ne harhaluulot karisivat nopeasti kun rupesin tutkimaan hintoja! Lput New York - Lontoo maksoivat kaikilla yhtiöillä vähintään 2 kertaa enemmän kuin liput New York - Lontoo - New York (tai Lontoo - New York - Lontoo). Hinnat olivat aivan järkyttäviä!

Aion kylmästi tehdä niin että ostan lipun New York - Lontoo - New York, ja jätän paluulennon käyttämättä. Kun homma on noin päin, niin lentoyhtiö ei käsittääkseni voi tehdä mitään - kyllähän ihminen voi myöhästyä koneesta.. Jos tekisin toisin päin, niin lentoyhtiö kai automaattisesti peruuttaisi paluulennon jos en käytä menolentoa.

Ei tajua pieni ihminen tätä hinnoittelupolitiikkaa!

Äänestä
  • mitäs menet laivalla

    Äänestä

  • titanick kirjoitti:

    mitäs menet laivalla

    Ei koskaan pitäisi yrittää mitään yhtään sen harvinaisempaa ja erikoisempaa ja kivempaa.

    Kommenttisi on sitä tasoa että se pitäisi ikuistaa johonkin otsikon "suomalaisuuden ydin" alle.

    Äänestä

  • Onhan se aika outoa, että Finskiltä saa näköjään bisnesluokan meno-paluun Nykki-Lontoo halvemmalla kuin yhdensuuntaisen. Yleensä kai lentoyhtiöt pelaavat niin, että Atlantin yli pääsee kohtuuhintaan (alle tonnilla) vain menopaluuna, kun taas yhdensuuntaisia lippuja saa vain bisnesluokassa tai vastaavassa, jolloin hinta on jotain ihan muuta. Tämän vielä ymmärtää segmentoinniksi. Mutta aika ahne pitää olla, kun yrittää saada 4 tonnia menomatkasta kun menopaluun saisi 3 tonnilla, siis bisnesluokassa.

    Turistiluokassahan asia on aika selvä: Finski ei halua, että asiakas lentää Finskillä yhteen suuntaan ja toisella yhtiöllä toiseen. Tämä voidaan melko tehokkaasti estää hinnoittelulla, jossa yksisuuntaista lentoa on järjetöntä ostaa Finskiltä. Tosin se käytännössä johtaa yhä useammin siihen, että lennetään molempiin suuntiin muilla yhtiöillä.

    Mikään lentoyhtiö ei kuitenkaan todellisuudessa toimi niin kuin yritykset liike-elämässä yleensä toimivat. Normaalistihan lasketaan, paljonko tuotteen tuotantokustannukset ovat, ja sitten sitä myydään hintaan kustannukset plus sopivaksi arvioitu tuotto. Ehei, lentoalalla jokainen yrittää lypsää kultakin asiakkaalta viimeisenkin sentin, jonka hän vielä on valmis maksamaan. Siksi koneessa voi istua viereisillä paikoilla 100 euroa matkasta maksaneita ja 500 euroa ihan samanlaisesta matkasta maksaneita, puhumattakaan siitä, joka on maksanut 1000 euroa, koska on ostanut yhdensuuntaisen matkan.

    Äänestä

Kyseessä lienee jäänne menneiltä vuosilta. Jotkut lentoyhtiöt pitävät edelleen kiinni meno-paluuhinnoittelusta (esim. Finnair ja Lufthansa). Toisaalta aika monet ovat siirtyneet Euroopan lennoilla jo yhdensuuntaiseen hinnoitteluun (esim. SAS ja BA).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eiainaymmärrä kirjoitti:

Osaako joku kertoa miksi meno-paluu liput ovat halvempia kuin yksisuuntaiset?? Henk. koht. aion ainakin tehdä niin että ostan menopaluun ja jätän vain paluun sitten käyttämättä, koska näin selviää puolet halvemmalla.. Eikö lentoyhtiö häviä jos monet tekisivät näin? onko ympäristönkään kannalta järkevää lentää puolityhjää konetta? tai siis, harva ihminenhän näin kai tekee, eli eipä kai kukaan oikeestaan häviä mitään.. itsestä vain tuntuu tyhmältä systeemi... mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu