Kissan hankkimisen kustannukset

elikkä, olen ajatellut ottaa kissanpennun ja mietin nyt kustanuksia. Riittäisikö 100e aluksi, jos hankin perustarvikkeet esim. kissanhiekkalaatikon, harjan, ruokakupit... ja sitten ruokia vaikka kuukaudeksi.
4138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hiekkalaatikon, hiekat, harjan, ruokakupin ja nappuloita saa kyllä satkulla. Kannattaa kuitenkin ruokkia ns. paremmalla nappulalla jotta ei myöhemmin tule virtsakiviä. Ei kannata ostaa ruokaa jossa on viljaa. Kissa on lihansyöjä.

Myöhemmin tulevat matokuurit, rokotukset ja sterilisointi. Nartun sterilisointi on kalliimpaa kuin kollin. Kollilla 20-40 ja nartulla 30-100. Kysy paikallisesta eläinlääkäristäsi enemmän rokotuksista ja strelisoinnista.

Muista ettei kissaa saa ulkoiluttaa ilman valvontaa. Kissa saattaa elää hyvällä hoidolla jopa 20 vuotta joten sitoudut sitten pitkäksi aikaa.

C,")

Äänestä
  • Niillä laadukkaammilla nappuloilla olen ajatellutkin ruokkia. Ja olen valmistautunut siihen että sitoudun pitkäksi aikaa siihen kisuliin. :)

    Onko tietoa, että onko pakollista rokottaa jos pitää sisäkissana? Madotus tottakai, mutta tuota rokotus asiaa olen miettinyt.

    Äänestä

  • haluaa kissan kirjoitti:

    Niillä laadukkaammilla nappuloilla olen ajatellutkin ruokkia. Ja olen valmistautunut siihen että sitoudun pitkäksi aikaa siihen kisuliin. :)

    Onko tietoa, että onko pakollista rokottaa jos pitää sisäkissana? Madotus tottakai, mutta tuota rokotus asiaa olen miettinyt.

    Kyllä sisäkissakin tulee rokottaa (näyttely- ja ulkokissoille rokotukset ovat vain laajakirjoisemmat), voit tuoda tartunnan aiheuttajia sisälle esim. kengänpohjissasi. Ja suosittelen kyllä kissalle kuin kissalle valjasteluretkiä ulkomaailmaan:)
    Muutenkin on hyvä käydä säännöllisesti rokotusten yhteydessä eläinlääkärillä ihan perusterveystarkastuksen vuoksi.
    Laadukkaiden nappuloiden lisäksi pentu kannattaa totuttaa syömään lihoja (broileri, possun sydän, nauta, sika, riista, kalat...) ja monipuoliseen hyvälaatuiseen märkäruokaan.

    Äänestä

Kissanhiekkalaatikoksi kelpaa aivan hyvin joku vanha muoviastia. Ruokakuppeina voi käyttää lautasia, eikä kaupasta ostettu ruokakuppikaan maksa juuri mitään. Nyt kun kissa on tulossa sinulle syksyllä, on pennun ruokintaan kiinnitettävä huomiota. Suosittelen jättämään raksut ja hankkimaan lihaa sekä laadukkaita märkäruokia. Keväällä kissasi on jo varttunut ja totuttuaan vapaaseen ulkoiluun se pyydystää osan ravinnostaan itse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluaa kissan kirjoitti:

elikkä, olen ajatellut ottaa kissanpennun ja mietin nyt kustanuksia. Riittäisikö 100e aluksi, jos hankin perustarvikkeet esim. kissanhiekkalaatikon, harjan, ruokakupit... ja sitten ruokia vaikka kuukaudeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu