Kissavaavi 4kk ei syö nraksuja!

Meitin mamma

Juuh lauantaina meille kotiutui kisuvauva ja ikää kaverilla on 4kk. En saa pirpanaa syömän millään noita vauvaraksuja! Junnu märkäruoka kyllä menee ja raakaliha, mutta riittääkö se että kakara saa kaikki tarvittavat vitamiinit siitä? Vauva käy myös tuolla aikuisten kissojen ruokakupilla vierailulla ja en ole huomannut että maha olisi mennyt sekaisin. Eihän tuosta ole haittaa että jätkä vetää aikuisten pöperöt kitusiin?

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H

      Vauveli tulee hyvin toimeen ilman vauvaraksuja, kunhan syötät laadukasta junnumärkäruokaa ja lihoja vaihdellen:) Helpointa on syöttää raakalihaa vähemmän kuin puolet ravinnosta, niin pentu ei tarvitse vitamiini- ja hivenainelisää (multicat tms.). Raksuja ei todellakaan ole mikään pakko mussuttaa (kuivat nappulat ei ole sitä kissan luontaista ravintoa), mutta jos haluat totuttaa pienen niitä välillä maistelemaan, voit kokeilla tarjoilla niitä liotettuna vaikka märkäruokaan tai ihan vesitilkkaan.
      Eihän syy murojen syömättömyyteen ole suussa, eli hampaat on kunnossa eikä muutoinkaan aristele (en usko että tästä on kyse, jos vauvalle maistuu liha ja sen syöminen onnistuu hyvin)?
      Tuskin tuosta isojen ruokien maistelusta haittaa on. Yleensä se vaan menee niin päin, että isot tahtoo maistella pienen ruokaa, koska se on energiapitoisempaa ja usein vieläkin maistuvampaa kuin aikuisten pöperöt! Hienoa että muksulla on hyvät ruokahalut :)

      • meitin mamma

        Eilen ton pienen kakaran päässä vissiin syttyi lamppu ku se istui tuon vanhemman kisun vieressä joka söi nappuloita. hetken se pällisteli et mitä toi iso-veikka touhuu ja sit se tajus et hitto toi on ruokaa! Nyt se käy välillä nassuttamassa noita raksuja tuolla kupissa. Näin täällä meillä ja raakaruokaa kyllä tulen antamaan pääsääntöisesti tälle komppanjalle!!! Niin ja ei hampaissa ole vikaa! kurkkasin sen suuhun ja lihan palat tosiian menee ku hohtimet kaivoon =) hihihi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      163
      4934
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1499
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      8
      1143
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe