Ehkä tyhmä kysymys mutta kuinka helposti tai kestääkö kauan että n.6kk koira kiintyy uuteen omistajaan?
Te joilla on kokemusta löytökoirista (minkä ikäisistä tahansa) niin kertokaa ihmeessä :) Itselleni tulee kolmen päivän päästä n.6kk ajokoira mix.
Kenelläkään muulla ajokoira sekoitusta? Muista roduista ei ikävä kyllä ole mitään tietoa.
Kuinkahan mahtaa sujua yhteiselo kun en aio metsästää mutta kaikenlaista muuta kyllä harrastaa. Mitä voisi ajokki sekoituksen kanssa harrastaa? Tuskinpa agi kentillä pysyy kun olisi niin mielenkiintoisia hajuja..
Te joilla on kokemusta löytökoirista (minkä ikäisistä tahansa) niin kertokaa ihmeessä :) Itselleni tulee kolmen päivän päästä n.6kk ajokoira mix.
Kenelläkään muulla ajokoira sekoitusta? Muista roduista ei ikävä kyllä ole mitään tietoa.
Kuinkahan mahtaa sujua yhteiselo kun en aio metsästää mutta kaikenlaista muuta kyllä harrastaa. Mitä voisi ajokki sekoituksen kanssa harrastaa? Tuskinpa agi kentillä pysyy kun olisi niin mielenkiintoisia hajuja..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on ihan yksilö kysymys, mutta luulempa, että koira kiintyy aika nopeasti, kun nuori
yksilö kyseessä. Joskus aikoinaa, kun otin pari vuotiaan rotikka sekoituksen, niin se kiintyi kyllä
ihan älyttömän nopeasti. Haku reissulla joka kesti vain tunnin, niin se kiintyi jo sen verran paljon, että
tuntui että koira olisi aina ollut minun :)
Myös koiran arkuus vaikuttaa paljon asiaan, koska kyseessä on löytökoira onko se arka?
Näykyykö mitään merkkejä onko sitä esim. hakattu? Tälläisen yksilön olleessa kyseessä
saattaa kestää ehkä hiukan kauemmin, kun ensin pitää ansaita koiran luottamus.
Koirasi kanssa voit harrastaa aika paljonkin. esim. jälkeä joka on kyllä hyvä harrastus
siinä koira saa käyttää nenäänsä.
Ihana juttu :) Mitä muuta siinä on kuin rotikkaa vai tiedätkö?
Ei se ole ollenkaan arka, pikemminkin yli-innokas :) Pitää ihmisistä paljon mutta toisaalta ei hae kontaktia vielä lenkillä mutta sen voi varmaan laittaa nuoruuden piikkiin ja siihen ettei pääse säännöllisesti vielä lenkille eikä arkea ole päässyt vielä kokemaan.
Tai vaikka mitä harrastustoimintaa. Ei siinä ainakaan mitään häviä. Ja mitä enemmän koiraa kouluttaa, sitä uskollisemmin se omistajaa tottelee, kuten ulkoillessakin seuraa. Mutta riippuu yksilöstä, millainen koirastasi kasvaa. Koira kumminkin on laumaeläin ja aina kiintyy omistajaansa :-) Ajan kanssa tarkkaan myös itse näet, millainen se on luonteeltaan. Onnea uuteen elämään koiran kanssa !
Siinä oli rotikkaa ja dobberia. Kannattaa aloittaa pennun koulutus heti, kun se taloon tulee.
Katse kontaktin saamiseksi aina, kun koulutat pentua pidä namu silmien edessä näin ollen pennun katse on silmiisi ja lisäät esim. sanan katso. Omilla koirilla ei ole mennyt kauaa tämän oppimiseen, vaan nykyään, kun sanon katso, niin johan silmät tapittaa silmiini. Suosittelen ihan ensimmäiseksi, että sille tuon katso käskyn :) Eikä kannata yrittää kouluttaa hyvin energistä pentua, vaan ensin käytä se lenkillä, että se saa ylimääräisen energian purettua silloin se myöskin keskittyy paremmin ja jokainen koira
oppii omaan tahtiinsa.
Onnea uuden pennun kanssa! :)