Miten saan öljynpoisto mutterin auki kun on nyt ihan jumissa eikä liikahda mihinkään suuntaan? Miten voisi varovasti yrittää avata kun siitä mutterista on vähän mennyt sitä kantaa?
Baotian öljynvaihto tulppa
,,,,,,,,,,,
123463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Otin hyvät pihdit,eli pitävät leuat.Niillä sain tukevasti pois,ja helposti lähti.Muista vain oikeeseen suuntaa vääntään.
Joo kiitos pitää kokeilla tuota.
Toinen on öljynsuodattimen tulppa ja toisella puolella konetta vaakatasossa on varsinainen öljyproppu.
Kai toinen sentään aukeaa?
Öljynsuodatin on siinä propussa mitä en saa nyt auki suodatin on sellainen metallinen sihti. Onko tuossa joku toinenkin proppu mistä voi valuttaa öljyt pois? Skootteri on baotian bt49qt-9.
se on siellä sivujalan puolella poikittain, ei pystyssä, niinku se suodattimen tulppa. Eli kun mopo on kallellaan sivujalalla ja se tulppa on auki, öljy valuu mukavasti kaikki ulos. Se on muistaakseni 13 mm, mut en oo ihan varma.
Alempi mutteri on magneettinen ja voi olla täynnä metallia. Sinuna tekin niin et ostais uuden ja menisin mihin tahansa nyrkkipajaan joka tekee autoremontteja ja sanoisin et ottavan vanhan pois. Helppoa hitsaamalla mutterinkeskelle pienempi jonka avulla sit kääntää auki.
kyseinen "mutteri" minkä sisällä on jousi ja sihti eli se moottorin oikealla ja alapuolella on valmistettu alumiinistä ja ei sisällä magneettia ainakaan alkuperäisenä.
toisaalta en usko että kukaan koskaan menee hitsaamaan kyseiseen mutteriin "toista" alumiinimutteria ja avaa alkuperäistä siten koska alumiini johtaa erittäin hyvin lämpöä ja siten todennäköisesti hitsauksen yhteydessä moottori syttyisi palaan sisällä olevien öljy "huurujen" takia...
Kokein omasta ja mulla ainakin rautainen. Alumiini hapettuisi toiseen alumiinikappaleeseen kiinni! Huurut ukko persuksiin ja mieti ennenkuin puhut taas paskaa. Vittu jos ei viitsi edes miettiä tollasia asioita olisit hiljaa.
Ei siihen mitään pysty hitsaan kiinni,ei muutako pihdeillä vain pois ja uusi proppu tilalle.
Pultin pään saa helposti nuljattua pilalla kiintoavaimella, piippuavaimella ja tietenkin jakoavaimella eli
vanhan kansan mutterisorvilla.
Osta tai lainaa selllainen hylsy, joka on sisältä aivan pultin kuuskantin muotoinen, siihen T-väännin tai
räikkäväännin. Pidät sitä työkalua lujasti pultin päätä vasten ja toisella kädellä lyöt vasaralla napakasti
sen työkalun varteen.
Jos pultin pää on jo nuljaantunut pilalle, käännä mopo kyljylleen ja lyöt pultin päähän esim piikkaus
meisselillä ensin hyvän uran ja sitten samalla meisselillä lyöt sen pultin auki vastapäivään.
Tavallinen ruuvimeisseli ei käy koska se muovinen pää joustaa, eikä isku ana siten toivottua tulosta.
Viimeinen vaihtoehto on porata pultin keskelle reikä ja sitten asteittain suurentaa reikää, kunnes
pultti on kuumuudesta alkaa löystyä ja saat sen sitten piikkausmeisselillä hakattua irti.
Jos jenka tuhoutuu, kierrät jenkatapilla astetta isomman jengan tai laitatat helicoilin jossain pajalla.
Se on helpoin tapa tuo pihti homma,itse vaihdoin kiinan ihmeeseen eilen öljyt.pultin pää oli pyöriä ,kunnon pihdit ja aukes heti.Vaihdoin uuden propun tilalle,helppoa ku osaa.
Missä järjestyksessä suodatin ja jousi on?