Taloussanomien verkkojulkaisu kertoo asuntojen hintojen olevan nousussa. Onneksi ostin ajoissa. Huh huh.
Asuntojen hinnat nousussa
Ostamisekspertti
3161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hinnnat tulee laskemaan rajusti,onneksi olkoon sinulle joka maksoit kuplaa siis kuplaa.
Jos siis ostit nyt ja luulet parinvuodenpäästä että huh huh,siinäpähän luulet.
Asuntojen hinnoissa on nyt ilmaa rajusti siis yleisellä tasolla.
Hinnat ei nouse asuntoosakkeissa kuin nimellisesti ja vain kasvukeskuksissa.
Laskua on tiedossa jo melkonopeasti.
No hyvä että saatiin todellisen asiantuntijan mielipide.
Mutta hetkinen, mielestäsihän piti jo kesällä romahtaa?
Hinnat on todellakin laskeneet ja jo toukokuusta asti kauppa kun ei käy niin kuin eräät luulevat ja tämä on ajateltava yleisesti ei siis pääkaupunkia ajatellen.
Tällä hetkellä on aika vaikeaa myydä yksityisen siis ilman välittäjää hinnat on laskeneet yleisellä tasolla ei nousseet.
Jos pääkaupunkia ajattelee hinnat pysyttelee maltillisesti samoissa mutta laskua nähdään ei nousua.
Siis ilmaa on ja mitä tulee susirajan taakse ,vedetään se vaikka minne, myyntiajat on pidentyneet kuplaa on ja paljon.
Ensikevät ja kesä onkin suuri arvoitus,neuvon niitä joilla mahdollisuus nyt realisoimaan,mutta ei vuokralle pitää olla toinenkin asunto jossa suhdannevaihtelut ei näyttele paljonkaan.
Tai sitten on varaa.
Hinnat ei siis todellakaan ole nousseet vaan laskeneet ja kysymys on yksityiskaupoista ei välittäjien tekemistä arvioista ja välityksistä.
Itse en ostaisi nyt jos ei edullista kauppaa saisi tehtyä ja ei tietenkään välittäjien kautta.
Itse olen varautunut -50% pudotukseen lähiaikoina,mutta silti saan omat vaikka ostinkin 2010 kesäkuussa toisen talon.