Ilmeisen harvinainen ongelma tällä rodulla? Jonkinverran perehtynyt rotuun enkä ole ikinä kuullut tällaisesta ongelmasta.
Koira on 14 kk ikäinen :( Vasemmalla puolella pahempi ja oikeassa polvessa lievä.
Kokemuksia asiasta myös muilta roduilta..
Norfolkilla lonkkadysplasia ja lateraalinen luksaatio patellassa
3
311
Vastaukset
- sori vaan
ei todellakaan mitään harvinaisia pienillä roduilla.
- brutus08
vaan ennen kuullu että lonkat ja polvet on kaikki sökönä heti "pentuna".. Eikä oo näköjään kennelliitossakaan tai rotujärjestössäkään kukaan kuullu näin pahasta jutusta.. Mutta siis kokemuksia et mitä on tehty ja miten on selvitty? Meillä tuo selviämisprosentti on melko pieni..
- yksijoukosta
brutus08 kirjoitti:
vaan ennen kuullu että lonkat ja polvet on kaikki sökönä heti "pentuna".. Eikä oo näköjään kennelliitossakaan tai rotujärjestössäkään kukaan kuullu näin pahasta jutusta.. Mutta siis kokemuksia et mitä on tehty ja miten on selvitty? Meillä tuo selviämisprosentti on melko pieni..
Vai ei ole rotujärjestössä kuultu... Jostain syystä norwicheilla ja norfolkeilla on todella paljon luusto- ja nivelongelmia (etenkin lonkka- ja olkanivelissä) mutta tästähän ei ääneen puhuta eikä kukaan halua olla ensimmäisenä kuvaamassa koiriaan, kun muutkaan eivät niin tee. Vertailun vuoksi raskaampi, pidempi ja suhteessa lyhytraajaisempi skye on paljon terveempi luustoltaan, niillä on äärimmäisen harvoin ongelmia! Alan olla kyllästynyt näiden rotujen terveysongelmien salailuihin, pahimpana norwichien "kramppi" eli epilepsia. Sääli, mahtavia rotuja mutta sairaampia kuin tunnustetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745408- 332951
- 402644
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin262013Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401992Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291829- 951802
- 1691701
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241438Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941230