Norfolkilla lonkkadysplasia ja lateraalinen luksaatio patellassa

brutus08

Ilmeisen harvinainen ongelma tällä rodulla? Jonkinverran perehtynyt rotuun enkä ole ikinä kuullut tällaisesta ongelmasta.

Koira on 14 kk ikäinen :( Vasemmalla puolella pahempi ja oikeassa polvessa lievä.

Kokemuksia asiasta myös muilta roduilta..

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sori vaan

      ei todellakaan mitään harvinaisia pienillä roduilla.

      • brutus08

        vaan ennen kuullu että lonkat ja polvet on kaikki sökönä heti "pentuna".. Eikä oo näköjään kennelliitossakaan tai rotujärjestössäkään kukaan kuullu näin pahasta jutusta.. Mutta siis kokemuksia et mitä on tehty ja miten on selvitty? Meillä tuo selviämisprosentti on melko pieni..


      • yksijoukosta
        brutus08 kirjoitti:

        vaan ennen kuullu että lonkat ja polvet on kaikki sökönä heti "pentuna".. Eikä oo näköjään kennelliitossakaan tai rotujärjestössäkään kukaan kuullu näin pahasta jutusta.. Mutta siis kokemuksia et mitä on tehty ja miten on selvitty? Meillä tuo selviämisprosentti on melko pieni..

        Vai ei ole rotujärjestössä kuultu... Jostain syystä norwicheilla ja norfolkeilla on todella paljon luusto- ja nivelongelmia (etenkin lonkka- ja olkanivelissä) mutta tästähän ei ääneen puhuta eikä kukaan halua olla ensimmäisenä kuvaamassa koiriaan, kun muutkaan eivät niin tee. Vertailun vuoksi raskaampi, pidempi ja suhteessa lyhytraajaisempi skye on paljon terveempi luustoltaan, niillä on äärimmäisen harvoin ongelmia! Alan olla kyllästynyt näiden rotujen terveysongelmien salailuihin, pahimpana norwichien "kramppi" eli epilepsia. Sääli, mahtavia rotuja mutta sairaampia kuin tunnustetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe