Kyllä vähän polttelee ostaa seiska että pääsee ihan itse kokeilemaan ja vertailemaan. En sitten tiä kannattako ostaa retail, kuinkas kauan sitä ylläpidettiin? Ehkä OEM-versio niin ei haittaa vaikka vaika ylläpito loppuu kun siinä vaiheessa rautakin on taas kerran jo vanhaa. Onko ehdotuksia, versio on joka tapauksessa Professional tai Ultimate, mitään homeperiumia en osta.
Ostaisko seiskan?
exergy
33822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ihmiset kuluttavat rahansa niin monenlaiseen. Joku pelaa. Joku juo. Joku menee huoriin. Joku ostaa Windowsin. Mitä me olemme moralisoimaan elleivät tule sitten rahan puutteessa kerjäämään.
Siitä puheen ollen.. heitätkö pari sataa windowsiin ;D ;D ;D
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=46474
Se on Home Premium joka ei sulle käy mutta jos joku muu lukija sattuu kiinnostumaan ja koneita on niin siitä vaan. Eikä odotusaikakaan veny kohtuuttomaksi.
Olen ollut tähän saakka sitä mieltä että odotan Windows kasia with Vista mutta kun tuo nyt ilmestyi tyrkylle niin mikä ettei. Tosin Vista toimii ihan hyvin ja riittävän ripeästi, tuo seiska ei tuo oikeastaan muuta parannusta kuin paremmanoloisen tehtäväpalkin. Ja mokkulayhteys on päällä heti käynnistyttyä. Seiska oli beta-vaiheessa koneessani, muuta kokemusta minulla ei siitä ole.
Miksi tämä avaus "Sodat" - palstalla? Eihän tuo avausteksti kovin sotaisalta näytä.
>...avausteksti kovin sotaisalta näytä.
Exergyn analysointikyvyn tuntien, tuollainen otsikko saattaa mikkismerkomeista kuulostaa jopa pelottavan rienaavalta.
Odota ensi vuoteen kun on SP1:llä (ja IE9:llä) se asennusmedia. Ja retailversio Professionalista tietenkin, niin toimii vuodenvaihteeseen 2020. Voi sitten vaihdella eri koneissa. Ultimate vanhenee jo vuodenvaihteessa 2015.
Maksaa kai jotain päälle 270€.
Hyvä idea, teenkin sitten niin.
Veli odota muutama kuukausi ja osta win8.
No jos se tosiaan on joku pilvi-viritys niin jätän sen väliin, haluan hallinoida omaa dataani edes sen vähän millä perinteisellä windowsilla pystyy. Minulle ainakin aikamoinen kynnys siirtyä pilvi-käyttikseen työpöytäkoneessani, joku mobiili vielä menisi joka on vähän niiku kakkoskäyttis mutta varsoinainen.. ei, ei.
Et vain tule toimeen ilman Windowsta. Sullakin alkaa olla jo sen verran ikää että linuxleikkiminen ja ainainen säätäminen alkaa kyllästyttää!
On se ihme jos se linux on niin hyvä niin silti täytyy aina olla Windows rinnalla, Windows ei kaipaa muita käyttiksiä rinnalle... sillä hoituu kaikki!
Myönnän että minulla on pöytäkoneellani vain ja ainoastaan linux, ei windowsia. Myönnän että olen pitkälti yli vuoden tullut aivan mainiosti toimeen ilman windowsia. Myönnän ettei ole ollut mitään säätämistä, kaikki on toiminut oikein hienosti, windowsissa olisi säätämistä yhtä paljon tai ehkä enemmänkin tähänastisten kokemusten mukaan.
Myönnän myös että hankin sen windows seiskan, leikkimiseen ja säätämiseen, ehkä sillä voi jotain tehdä mutta en vielä osaa arvata mitä.. pelata?
Myönnän että olen sen verran kuitenkin nörtti että minun on ihan pakko jo päivittää tietoni windowsista, ehkä siellä on positiivinen yllätys, tai sitten ei. Todennäköisesti en enää osaa käyttää windowsia mutta aika näyttää sen (joskin olen parin tutun vista-koneisiin käynyt pistämässä sentään langattomat kuntoon). Teen kuten M-Kar ehdotti ja odotan sitä servicepäkkiä eli joskus vuodenvaihteen jälkeen ostan Retail-version ultimatena tai professionalina, täytyy vielä tsekata mitkä ne erot olivat joskin hintaero lienee parikymppiä joten ehkä vaan paras ottaa se laajin versio ettei tarvi ihmetellä myöhemmin.
Tiedän monta asiaa jotka eivät hoidu windowsissa kuin suuren tuskan kautta joten älä yritä klöntti haastaa.
Mikä koti- tai yrityskäyttäjän tarve ei muka hoidu Windowsissa?
Mikä ei hoidu windowsissa ?
rpm-paketin asennus?
Linux ohjelmia windowsiin ! Ei oikea vastaus .
Avaahan graafinen näkymä kaikkiin kotikoneisiisi.. upotetut istunnot, miten ne toteutetaan windowsissa? Niillä on wintoosassa nimi "VNC" joka syö resurssit kun sen sijaan linuxissa voi upottaa toisten koneiden graafiset istunnot hyvin pienellä kuormalla omalle koneelleen.
Harmi etten juuri nyt löydä servulta kuvakkaappausta jossa olen monessa eri koneessa graafisessa istunnossa, pistin sen kyllä tännekin joskus, en tiedä tallensinko servulle. Mutta sitä ei windowskone kykene tekemään, ihan esimerkiksi, sen vnc:t kyykkää heti kättelyssä. Kuinka monta VNC-istuntoa sinä kykenet ylläpitämään windowsissa ja samaan aikaan vaikkapa muokkaamaan videoita ja kuuntelemaan musiikkia?
.. niin ja tietenkin sotimaan yhtäaikaa? Minulla li viisi eri konetta graafisessa istunnossa, videon muokaus ja taustalla kuuntelin aikoinani windowsilla waretettua musaa ja vielä tappelin täällä. Ei onnistu windowsilla koska se on yhden käyttäjän viritys.
Turhaa selittää windowskäyttäjälle tällaista koska he eivät vain kykene yksinkertaisesti ymmärtämään asiaa, miten suljetussa piirissä he leikkivät. Windows EI ole tehty verkkotekniikoita varten joten he eivät pysty asiaa tajuamaan. Sääli sinänsä.. ei se IIS-serveri ole yhtään mitään, pelkkä pelleilylaatikko.
Kuten itsekin toteat tuossa myöhämmin, mikkismerkonomeille tuollainen on käsittämätöntä ja sitäpaitsi sen täytyy olla tarpeetonta koska wintoys ei siihen pysty. ;)
Hiljakseni mietin sitten tuota tammipuuta että miksi se on niin helvetin kovaa, kuka senkin on maailmaan luonut. Teen tammisia kynnyksiä mutta juukelin kuviosaha ei puuterällä muuta kuin ammu sormille, rautaterällä sentään saa jo jotain kuviota aikaiseksi. Kokeilin raspia, viilaa yms. ja ne vain kiilloittivat puuta, haakelin kovaa kamaa!
Sillä se on paras ostos ja puolet halvempi kun retail kopio, että myös voi siirtää uuteen emolevyyn jos tarve vaatii !
Turha varttua SP1 julkaisua, sillä lähes kaikki siinä julkaistavat päivitykset on jo normaalissa paivityksissä, joten ......... ? ( ja laitoin tuon loppuun, sillä tiedän, että tykkäät siitä )
Kippis !
Tarve käyttää konetta ilman hidastavia ja häiritseviä virusturvaohjelmasotkuja.
http://wiki.meego.com/MeeGo_SDK_Development_Options
Lähes kaikki muutkin ohjelmistokehitystehtävät onnistuvat paremmin muissa käyttöjärjestelmissä kuin Windowsissa.
sulla on väärät työstövälineet. Ei tammi kovaa ole.
Lämpökäsitelty tammiko ei ole kovaa? Lainaus erään parkettivalmistajan sivulta
"Tammi on klassikko ja aina varma valinta. Se on yksi suosituimmista puulajeista. Ehkä siksi, että tammiparketin kullanruskea, klassinen kauneus vain paranee vanhetessaan. Tammi kuuluu kovimpien puiden joukkoon. Tammi sopii ajattoman ja tyylikkääseen kotiin sekä antaa sopuisasti tilaa muulle sisustamiselle."
Ei ihan toimi Wintoosalla... Vaikka Cygwin ja MinGW ympäristöt yrittävätkin emuloida Unix-ympäristöä niin tulos on ollut aina kehno. Jokin sovelluksen käännös joka vie n. 15 min Linuxilla, kestää ehkä 1-1.5 h Wintoosalla. Tunnin homma viekin jo 4-6 tuntia. Eli 4-6 kertainen hitaus Wintoosalla.
Kotikäyttäjä joka haluaa kokeilla tehdä omia Android tahi Meego sovelluksia kännykkäänsä, vähän kuin aikanaan Commodore kuusnepaansa, saa kyllä kirota Wintoosansa hitautta. Samoin joku joka tekee työkaluja jollekin AVR, ARM tahi muu-CPU pohjaiselle vempaimelleen (valmiit ei kelpaa tee-se-itse ihmisille) ei voi kuin hakata päätään mäntyyn Wintoosan kanssa...
Vapaiden ohjelmistojen sovellusten/työkalujen teko ristiinkäännöllä Linuxissa Wintoosalle sensijaan toimii erinomaisesti. Gygwin jakelutkin tavattiin tehdä Red Hat Linuxilla ja itse joskus 1900-2000 vaihteessa kääntelin jotain 100 erilaista työkalusatsia Wintoosalle Linuxin alla. Yhä sama homma, ensin jokin Linuxille ja sitten ihan sama juttu Wintoosalle. Wintoosa hyvä rahvaan ajonaikainen ympäristö mutta ohjelmien tekijöille ihan paska systeemi...
kaikki versoit ovat samalla dvd-levyllä mutta lisenssikoodi ratkaisee mikä versio asennetaan. Siis kaikki koodi on olemassa ja se jopa myydään asiakkaalle mutta kaikkea ei asennetakkaan. Vähän sama kuin menisi autokauppaan ja haluaisi ostaa auton
myyjä: jahas mikäs pirssi pistetään?
asiakas: home premium, kiitos
myyjä: JASKA! Jaska hei, haeppas yksi HyrySysy ja kiellä siitä sähköikkunat, keskuslukitus ja ilmastointi.
Totta ;)
Jos joku puupää nyt alkaa kuvittelemaan että exergy siirtyy windowsin käyttäjäksi nin sen voi ihan huoletta unohtaa. Oli aika jolloin olin molemmista jaloistani nalkissa Microsoftin ekosysteemiin mutta kun pääsin siitä irti niin kuvitteleeko joku paukapää todellakin että hyppäisin taas samaan ansaan, no way man.
Linux on teknisesti ylivertainen mihin tahansa windowsiin verrattuna enkä todellakaan aio vista-kokeilujeni jälkeen astua tuunattuun vista-ansaan. Pidättekö minua täysin pöljänä? Ilmeisesti joku pitää kun toivoo tai väittää että minusta tulee windowskäyttäjä seiskan myötä ;) Haluan kokeilla seiskaa ihan uteliaisuudesta mutta en aio astua ansarautaan, vapaus on vapaus, vankila on vankila.
### olin molemmista jaloistani nalkissa ### Ei sinne jalkoja työnnetä, vaan jokin toinen kehon uloke, siis oma vikasi, kun teit "tempun" väärin !
### vapaus on vapaus, vankila on vankila.### No sinähän sen tiedät, kun olet maailmalla samoillut ?
TAASK0?
Se riippuu mitä koneella käyttää jos seilailee täällä internetissä ei 7 tarvi ja konekin voi olla n. 10v. vanha. Se mitä kukanenkin tarvii riippuu käyttötarkoituksesta Xp riittää moniin tarkoituksiin joten hömpötyksiä ei tarvi. Mulle jokseenkin ammattilainen XP riittää kaverilleni piti saada 7 vaikka ei osaa juuri mitään mulle harmia se vain tuottaa koska en halua varmasta järjestelmästä pois vaikka ei se 7 juuri senkummempi ole kuin XP vaatii vain koneelta turhan paljn tehoa. Rahaahan voi polttaa vaikka saunan uunissa jos sitä on pajon.