Tilasin tuossa viikko sitten FIFA 11 pelin koneelle. Peli on hyvä, mutta kone ei ole niin hyvä. En ole mikään ammattilainen näissä tietokone asioissa joten tarvitsen apua. Peli pyörii mutta jos grafiikkaa laittaa paremmaksi niin hidastuu ja pätkii. Niin elikkäs joku näistä asioista tietävä voisi kertoa miten saan toimimaan paremmin. En tiedä johtuuko näytönohjaajasta, että se on liian huono. Teknisiä tietoja:
Valmistaja: Acer
Malli: Aspire M5201
Luokitus: 4.0 Windowsin järjestelmän suorituskyvyn luokitus
Suoritin: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5400 2.80 GHz
Muisti(RAM): 4,00 Gt
Järjestelmälaji: Vista 64-bittinen käyttöjärjestelmä
Sitten vielä suorituskykytiedot ja osapistemäärät:
Suoritin 5,2
Muisti(RAM) 5,9
Grafiikka 4,0
Peligrafiikka 4,2
Ensisijainen kiintolevy 5,9
Tässä tietoja koneesta ja apu olisi suotavaa. Kiitos jo etukäteen!
FIFA 11 PC ei toimi kunnolla, tarvitsen apua
6
1314
Vastaukset
- Zonttu
Uusi Tietokone, Pidä ihmeessä Acer, mutta katsohan pelin kansien takaa vaatimukset, siellä pitäisi lukea, että mitä peli vaatii toimiakseen kunnolla (esim. näytön suuruus). Se voi johtua siitäkin.
- gio10
Uutta tietokonetta en kummiskaan haluaisi ostaa. Takaa luin vaatimukset ja ne pitäisi olla kunnossa. Testasin peliä kaverin koneella jossa suorituskykytiedot ja osapistemäärät olivat seuraavanlaiset ja peli toimi loistavasti:
Suoritin 4,9
Muisti(RAM) 4,9
Grafiikka 4,9
Peligrafiikka 5,2
Ensisijainen kiintolevy 5,3
Johtuisikohan tämä sitten näytönohjaimen huonoudesta koneellani? Olisiko kellään ehdottaa sopivaa uutta näytönohjainta koneelle? Joka ei maksaisi hirveästi.
- Phantom12121212
Mikäköhän näytön ohjain koneessasi on? Jos joku vanha pska nii kantsii vaihtaa. eiköhän 200e saa jo jonkin näkösen ohjaimen. Ei toi FIFA niin hirveesti vaadi kumminkaa näytönohjaimelta. Rammi kyllä riittää kevyesti ton pelin pyörittämiseen sulla. Päivitä näytön ohjaimen ajurit ja sen uusin direct x kantsii asentaa näin ensi hätään.
- Mikromatti
Näytön koolla nyt ei kertakaikkiaan ole väliä vaan sillä millä resoluutiolla pelaa. Jos ei toimi niin laske resoluutiota. Nykyään litteillä näytöillä resoluutio on yleensä 1980*1080 tai 1980*1600. Jos on nuo resoluutiot niin kokeile lasekea niitä johonkin 1280*768. Huom! Näytönohjain ratkaisee nykypeleissä miltei kaiken joten siihen kannattaa satsata ja 150€ saa jo sellaisen millä FiFa 11 pyörii. Vaihto on helppoa ja sen voit itse tehdä. Katso ohjeet netistä. Ei tarvita kun koppa auki, vanha pois ja uusi tilalle. Asennat ajurit. Volá. Muista katsoa ohjeet ja tietenkin virrat seis silloin kun irrottelet vanhaa näyttistä. Jos sulla on ns. emolle integroitu pilipali näyttis niin silloin sen voi disabloida biossista ja uuden asentaminen on vielä helpompaa kun ei tarvitse irrottaa sitä vanhaa. Eide paikkaan vaan sitten se uusi ja piuhat kiinni siihen.
- NOPEASTI APUA
Nyt tarvisi apua. Asensin äsken fifa11 ja pelasin yhen pelin siinä ja toimi aivan moitteettomasti. No lopetin sitten fifan ja muokkasin näppäinasetuksia paremmiksi, sitten yritin käydä pelaamaan uudestaan niin tulikin vain musta ruutu ja teksti: FIFA11 ei vastaa.
mitä pitäisi tehdä? - paleee
kun yritän avata fifa 11:ta ni tulee joku ilmotus että ''tarvittavan suojausmoduulin aktivointi ei onnistu.'' mitähän toi meinaa?? tarvii apua pliis!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi355255Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2875104Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä634505Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt471877Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161672- 1051496