Jos

perijötä on 10 sisarusta, ja kahdelle tehty testamentti, niin miten lakiosan lasku suoritetaan, onko esim: testamentin mukainen omaisuus ensin jaettava 10 osaan josta sitten kaksi osaa on automaattisesti testamentinsaajien, ja lopusta 8/10 osasta puolet lakiosaa vaatineille, vai lasketaanko tuo lakiosa niin että koko osasta puolet kuuluu testamentin saajille, ja loppu muille kahdeksalle, osasinkohan kysyä oikein:-)
4572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos oikein muistan niin lakiosan määrä on puolet siitä perintöosasta jonka rintaperillinen saisi ilman testamenttia.

Lakiosan lasku suoritetaan siis niin että unohdetaan aluksi testamentti kokonaan ja jaetaan laskennallisesti omaisuus sisarusten määrällä (tässä 10:nellä). Näin on saatu yhden sisaruksen perintöosuus ilman testamenttia. Kun tämä osuus jaetaan 2:lla saadaan se lakiosa johon sisarus on jokatapauksessa testamentista huolimatta oikeutettu.

Sitten kun otetaan mukaan taasen testamentti niin nähdään loukkaako testamentti muiden sisarusten lakiosia vai ei. Jos loukkaa niin sitten vaan vaatimus lakiosan maksamisesta vireille.

Äänestä

Täytyy tehdä hieman oletuksia, jotta voin vastata kysymykseesi, joka on hyvä.

Vainajalla on siis 10 rintaperillistä, joista kahdelle on tehty testamentti niin, että saavat vainajan kaiken omaisuuden puoliksi.

Lakiosa on puolet perintöosasta, joten lakiosat ovat 5/10 eli 1/2 kuolinpesästä. Koska vain kahdeksalla rintaperillisellä on syytä tehdä lakiosavaatimus (2 saa varmasti perintö- ja lakiosansa) heidän lakiosansa muodostavat 8/10 osasta puolet eli 4/10 osaa kuolinpesän varoista.

>>koko osasta puolet kuuluu testamentin saajille, ja loppu muille kahdeksalle,>>

Ei siis näin, vaan koska testamentinsaajatkin ovat rintaperillisen asemassa ja oikeutettuja lakiosaan, heidänkin lakiosat otetaan huomioon kaikkien lakiosia laskettaessa.

Laskelma suoritetaan koko pesän varoja koskien eikä vain testamentin kohteena olevan omaisuuden osalta (jos siis vain osa siitä on testamentattu), koska lakiosa ei nykyisin ole enää esinekohtainen (=lakiosaan ei voi vaatia tiettyä esinettä pesästä vaan se voidaan aina suorittaa rahassa).

Äänestä
  • Maanmittarin vastaus on yksinkertainen, selkeä ja oikea: lakiosa on puolet rintaperilliselle lakimääräisen perimisjärjestyksen mukaan tulevan perintöosan arvosta. Mitään oletuksia ei tarvita.

    Äänestä

testamentinsaajat jakavat keskenään 3/5 eli 3/10 per hlö

muut saavat yhteensä 2/5 eli 1/20 per hlö (lakiosa)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka kirjoitti:

perijötä on 10 sisarusta, ja kahdelle tehty testamentti, niin miten lakiosan lasku suoritetaan, onko esim: testamentin mukainen omaisuus ensin jaettava 10 osaan josta sitten kaksi osaa on automaattisesti testamentinsaajien, ja lopusta 8/10 osasta puolet lakiosaa vaatineille, vai lasketaanko tuo lakiosa niin että koko osasta puolet kuuluu testamentin saajille, ja loppu muille kahdeksalle, osasinkohan kysyä oikein:-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu