Elikkäs, kypäräni on Carbergin merkkinen (200e), lämmin ja todella hyvä päähän.
Nyt herää kuitenkin kysymys, että kun minulla on pientä tinnituksen alkua ollut jo noin vuoden, niin uskaltaako sillä ajaa ihan ilman mitään korvatulppia yms. ettei mopoilu alentaisi paljon kuuloa. En omista mopoa, mutta kyydissä ajalen muutamia kertoja viikossa. Ei melu kovalta tunnu, mutta ajattelin kysysäistä vain.
Jos mahd. pikaisen vastauksen saisin, niin kiitos!
e. Muute oikein hyvä kypärä, pehmusteetkin todella mukavat.
Kuulo vaarassa?
7
1062
Vastaukset
- Mika++
Tinnitus kehittyy pikkuhiljaa, eikä parane. Tulpat korviin vaan. Itellä 500€ Arai Viper, eikä puhettakaan ajella ilman tulppia. Aikaisempi Shoei Raid oli siitä salakavala, että se tuntui hiljaiselta, mutta sen kanssa sain tinnituksen.
- ketjun aloittaja
Puhutko nyt moposta vaiko kevarista/moottoripyörästä? 40-55km/h vauhti on eriasia kuin 120km/h.
- mennään-------------
ketjun aloittaja kirjoitti:
Puhutko nyt moposta vaiko kevarista/moottoripyörästä? 40-55km/h vauhti on eriasia kuin 120km/h.
pääsääntöseti aina tulpat korvissa mutta jos tiedän että nopus pysyy 80km/h alapuolella ni sillon en käytä,mut tiedä siitä miten vaikuttaa tunnitykseen?????????????????????????
- Prätkä mies
Niin hiljaista kypärää että korvatulppia ei tarvitse ollenkaan käyttää ei ole olemassakaan. Tämä pätee erityisesti kun ajellaan 100kmh(kypärästä riippuen) ja sitä kovempaa. Jo 20-26 desibeliä vaimentavat korvatulpat riittävät suojaamaan kuuloa. Jos tinnitystä ilmenee niin pitäisi jo hätäkellojen soida, koska tinnitys kehittyy ja ei koskaan parane kuten Mika sanoikin.
- aijjuurikas
Kyllä vaan, minun ajossani 60 km/h alkaa olla sellainen rajapyykki missä ilmavirran melu alkaa oikein selvästi lisääntymään ja muuttuu todella epämiellyttäväksi. Olen ostanut apteekista vitosella pussillisen sellaisia keltaisia soikion mallisia ja toisesta päästä pyöristettyjä tulppia. Ovat todella hyviä ja mukavia! Paaaljon pehmeämmät ja mukavammat kuin sellaiset perus tappimalliset keltaiset "Earit". Omistan myös nuo silikooniset "tatti-malliset" Moto-Safe-tulpat, mutta ne ei vaan ole niin mukavat.
Otappa järki käteen - käytä tulppia. Kuuloa ei voi korjata ja tinnitus on VI...mainen vaiva.
Käytä tulppia aina niin siitä tulee tapa ja ne ei unohu sitten.
EARit yms kertakäyttötulpat ajaa asiansa - edullisisa, vähän hankalia joskus käyttää ja pitää.
Silikoni"kuuset ajaa asiansa - vähän helpommat ehkä laittaa mutta voivat tuntua ikäviltä varsinkin pitemmillä stinteillä.
korvaan valettavat tulpat ajaa asiansa jos onnistuu, mut itsetehtävät voi vaatia pari yritystä ennen kuin onnistuu. Kuulonhuoltoliitossa muistaakseni tehdään valmiiksi korvaan, varmaan muuallakin.
sit on näitä korvaan valetusta mallista tehtäviä tulppia- Finfinic, Earfoon etc jotka on aika hinnakkaita kai 150-200e luokassa mut ovat kestäviä, erittäin hyviä, mukavia ja toimivia. Helppoja laittaa korvaan jolloin tulee pistettyä joka kerta lyhyillekin matkoille ja niin mukavia että oon ajanu 9-10 tuntisia päiviä ilman mitään kipuja tai epämukavuutta. Lisäetuna näillä on luonnollisen kuuloinen ääni-> ei tuu niin pää umpiossa fiilis.
5v ajo- yms kokemuksella Earfoonista voin sanoa että seuraavien vastaavien teettäminen on vain ajan kysymys. Sen rahan säästän vaikka kaljasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073586Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133376Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä852573Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92175Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling512065Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.81904Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue411717- 901591
- 721153
- 741150