Taas löytyi esimerkki vauhtisokeudesta kun niin sanottu maailman paras ajoikin vilppilaitteilla ja jäi vielä kiinni.kesä näytti kokeneelle silmälle mistä vauhti tuli.pienestä oli kiinni onnistuminen,kiinni kuitenkin jäi lopulta.on se kf6 hieno ja tasaväkinen luokka!
KARTINGIA,VIDEONAUHAA JA VALHEITA
aidalla istuja
451609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Saas nähdä tuleeko sakkoja , kilpailukieltoa ?
Ei Suomessa osata katsastaa KF6-koneita, koska päteviä siihen ei ole eikä ihan heti tule. Onnea vaan kaikille koffiin hurahtaneille. Muutama vie teitä kaikkia huulesta ja huolella.
kommentoida tätä topiccia, mutta yhtäkkiä muistinkin että ollaanhan me suomen maassa, jossa kateus on arkkipäivää! Kokemuksella voisin sanoa että tässä harrastuksessa yleensä menee niin että niin kauan kun et pärjä kovin hyvin ja jatkuvasti olet peräpään pitäjänä niin lähes kaikki ovat sinun kavereita, mutta heti kun alaat pärjämään paremmin kuin muut, kaveruus loppu melkein saman tien ja paskan jauhaminenkin alkaa saman tien ja sua ruvetaan epäilemään laittomista vehkeistä... . Siis todella HYVÄ ja HIENO meninki, eikös vaan?
No niin, jotta saadaan keskustelun tasoon hipunen nostetta, niin ehrotan kartinkiin pakollista doupinki näytteiden ottoa ja kunnon verotarkastusta kerhoille... ja velhoille, niin eiköhän siitä saatais jutun juurta riittämiin. Karsis ihan taatusti jyvät akanoista ja huuto vaikenis.
Tässä tapauksessa laittomat vehkeet todettiin järjestäjän toimesta, ei tarvitse enää epäillä mitään.
Ei homma ole pahemmin muuttunut vuosien saatossa. Ainoo isompi muutos on just tää anonyyminä reuhaaminen. Ennen sentään sonnakylväjillä oli kasvot... kokemuksesta tietää, että yleensä pahimmat epäilijät, suunsoittajat ja muiden tuomitsijat harrastavatkin itse eniten epäilyttävää toimintaa, näin se vaan ikävä kyllä tuppaa olemaan.
"Meinasin" kommentoi hommaa ihan just niinku se nyt vaan on ja eikä tää ole ainoastaan kartingissa tää ongelma.
minäkin voisin allekirjoittaa :)))
"Näin se on aina ollut ja tulee aina olemaan" kirjoitti:
"kokemuksesta tietää, että yleensä pahimmat epäilijät, suunsoittajat ja muiden tuomitsijat harrastavatkin itse eniten epäilyttävää toimintaa, näin se vaan ikävä kyllä tuppaa olemaan."
Olen kanssasi täysin samaa mieltä ;)!!!
Hyvän sun on huudella kun kerta et paikallakaan ole ollut ja mistään et oikeasti mitään tiedä.
Ottaisit selvää asioista ennenkuin alat syyttelemään.
Kysehän tuolla kisoissa oli vain pelkistä mittaustapojen eroamisista, kisoissa kun ajettiin Vortexin luokituksilla ja säännöillä, EI CIK:n säännöillä. Ei niitä koneitaa laittomiksi kukaan tahallaan tehnyt ja kun kerta tuon luokan kisoissa ollaan niin tottakai koneet vedetään ihan lähelle maksimia. Koneen tekijän mokahan se oli, mutta voinpa kyllä veikata että ei hän sitä tahallaan tehnyt. Suomessa kyseinen kuski ajoi vielä eri merkkisellä koneella koko kesän joten voisitko nyt v*itun pässi olla oikeasti hiljaa tai ottaa asioista paremmin selvää.
ps. Ja kyllä muuten niitä koneita ja kaasuttimia tutkittiin läpi kesän täällä Suomessakin.
PEACE
Oli kuskilla ja taustoilla hyvät "kotikatsastajat" samaan tyylin kuin marakateilla vuosia sitten.Se oli aivan sama,ei siihen puututtu millään tavalla.R.I.P Esa
>ajettiin Vortexin luokituksilla ja säännöillä, EI CIK:n säännöillä.
Osaatko tai osaako joku valistaa, miten nämä eroavat toisistaan, eli mikä mittauksessa muuttuu Vortexin luokituksen mukaisessa mittaustavassa CIK:n sääntöihin verrattuna. Eli missä virhe syntyy?
Onko Vortexin luokituksenmukainen mittaus myös erilainen kuin Suomessa kisoissa käytettävä mittaustapa ts. voiko Suomen kisoissa laillinen kone olla laiton ROKissa?
Näiden avaaminen varmaan auttaisi monia ymmärtämään mistä on kyse ja kannattaako enempi haukkuminen ja ilkkuminen vai meneekö tämä ihan puhtaan vahingon piikkiin.
Rauhaa vaan kaikille täältäkin. Analysoidaan ja otetaan opiksi.
KF6toselle ei ole olemassa mitään CIKn sääntöjä. On vain Italian säännöt.
No Italian sääntöjen ja Suomen sääntöjen ero sitten. Ja miten Vortexin oma luokkari poikkeaa suomalaisesta tai italialaisesta käytännöstä? Se kai on tämän asian ydin. Tuliko tulkinnassa virhe vaiko muu lapsus?
ei ole mitään eroa mittauksessa.liuskalla maksimiarvo ja se on siinä.normaali vorren moottori ei mene MISSÄÄN tapaksessa yli.mutta kun tekee, niin sitten voip käydä jottain.
jaksetaan jaaritella samasta asiasta?
Täsä on joitain linkkei luokituksiin mitä nopsasti sai kaiveltuu...jokainen voi käydä tutustumassa, helppoo ku heinänteko.
Mini Rok vortex http://www.vortex-rok.com/IF2010/pages/regolamento_ing.asp
Suomi akk http://www.autourheilu.fi/lajit/karting/luokitustodistukset/
USA TAG http://www.tagracing.net/
Comerin luokkari http://teamsamipensala.dy.fi/kayttajat.php?showblogarticle=97
Sit ku googlaa tolla otsikolla, niin löytyy liuta Pdf luokituksii.
http://www.google.fi/search?hl=fi&client=firefox-a&hs=Jqt&rls=org.mozilla:fi:official&&sa=X&ei=Ruq-TI7oIYrHswbRxpDVDQ&ved=0CCAQBSgA&q=scheda d'omologazione motore 60cc&spell=1
Mosien mukana pitäis kans tulla luokkari. Mut en löytäny viel, mistään et mitataanks luiska vinossa vai suorassa.
Tossa vähäks aikaa askarreltavaa. toivotaan et täst sais jotain tolkkuu.
Paskanjauhaminen. Kuskilla ei ole mitään tekemistä ko. asian kanssa. Kuski vaan ajoi, ja hyvin. Hän ei tiedä asteista, ja asiasta sen enempää kuin sika tietää sateenliitistä. Kuski teki vaan annetun työnsä niin hyvin kuin voi, ja se on pääasia, ja joku aste sinne tai tänne ei muuta suorituksen arvoa.
Ps. Palkinnot ja sijoitukset voidaan viedä monesta eri syystä, mutta tosikuskin tahtoa ei.
Ensi kesänä mennään vielä kovempaa, ja tsemppiä talven peleihin.
palaa vain, kyllä se vielä iloks muuttuu. Ei kannata noista paskapuheista välittää yhtään mitään. Hana hana vaan
Jos tiimikavereiden asenne sääntörikkomuksiin on että suorituksen arvo on sama veti sitten laillisilla tai laittomilla vehkeillä niin aika pitkälle haisee...
Puolen prosentin aikaetu minuutissa on 0,3 sekunnin luokkaa. Eli jos aste-pari antaisi tasaväkisessä kisassa vaikka sen verran aikaetua, aika-ajossa etu on jo merkittävä ja 15 minuutin erässä jo 4,5 sekuntia tasaisesti laskettuna...
Saman tiimin kuskit oli jo viime vuonna tuloslistojen alapäässä DQ maininnalla.Silloin ei oikein kytkimet olleet laillisia.
Kannatta laskea myös kavereitten erilaiset ilmanvastuskertoimet, pienempi pää tarkoittaa pienempää kypärää, jolloin olet nopeampi suorilla Ajopukujen materiaali ja istuvuus.. lepattavat lahkeet vie vauhtia suorilla. Lyödäänkö vetoa, että sillä on myös merkitystä kuinka pitkä kuljettaja on. Tää on tutkittu juttu ja siitä löytyy aineistoa.
Niin, kaikkihan on laskettavissa.
Käsittääkseni kyseisessä tapauksessa imuasteet on ylitetty ja jossain oli maininta 0.01mm, niin ylihän se on ja sille ei voi mitään, mutta turhaa paisuttelua, koska faktaa asiasta ei taida yhelläkään täällä hilluvalla olla. Suoritushan on hylätty, joten se siitä. Saman kisan voittajan suorituskin hylättiin, eikä täällä näy siitä yhtään riviä?
Tässä voitte aloittaa ilmavastuksen kanssa leikkimisen ja laskemisen, niin näette kuinka paljon se vaikuttaa nopeuteen.
Newtonin vastuslaki kaava F=½roo*v^2AC ja täällä asiasta enemmän. Pieni iltapuhde rauhoittaa mieltä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ilmanvastus
Ansiostasi nuo laittomilla kytkimillä ajaneet saatiin kiikkiin "unibro" teit hyvän työn ja taasen oikeus voitti.
Vaihteleppa niitä sylinterin tiivareita ja kokeile uuestaan ja sit katoppa suomen luokkareita tai vorren Rok mäntäluokitusta, et paljonko siel on toi toleranssi männän pituuelle. tuhannesosa miillilleen ku ei koneistettuu osaa aina saa. Männästä saa ottaa, samoin saa tehä raksussakin, mut jos mene yli satkun tai metrin, niin DQ on sitten tuloksena.
SF luokitus:Imuaukon aukioloajan muuttaminen männän helmaa koneistamalla sallittu. Viisteen teko
männän helmaan kielletty.
- Palotilan koon muuttaminen ainoastaan sylinterinkannen ja sylinterinlohkon välisillä
tiivisteillä, kannen koneistaminen palotilan koon tai muodon muuttamiseksi kielletty.
Moottorilohkon sylinteritason koneistaminen kielletty.
- Pakoaukon aukioloajan muuttaminen sylinterilohkon ja kampikammion välisellä / välisillä
tiivisteillä, sylinterilohkon koneistaminen sylinteriputken alapäästä kielletty, kuten myös
kampikammion tason koneistaminen.
Rok: Männän pituus 49 /- 0.8 paino 63 /- 5gr
Unibro, sie sen sanoit ja se se taitaa Italiassakin olla DQ:n syy. Nyt kannattais tutkia ton tiimin vetäjän historiaa vähän syvemmälle. Tiedossa on ainakin, et kytkinvelho on häärinyt aikoinaan parissakin pääkaupungin kerhossa (joista se potkittiin pois?). Kaverilla on ollu huhujen mukaan kuskeja, huoltajia ja mekatsuja ennekin valmennuksessa...? Olisi mielenkiintosta nährä, kuinka moni on ollut opissa ja onko"epäilyttävät opit" tuottaneet tulosta "kyydissä" olleille....?
Etsivä löytää..I'll be back
että kantsiko ollenkaan harrastamaan kartinkia enää kun tietää mitä on odotettavissa jos joskus omallekin kohdalle sattuisi tällainen vastaavanlainen vahinko? Täällähän kilppakumppanit kohtelevan toisiaan ihan kirjaimellisesti vihasesti ja törkeästi. Tilanne olisi varmasti paljonki pahempi jos tästä saisi vielä elantonsakin. Miettikää ny ihan oikeesti että voiko tätä kutsua enää harrastukseski kun tällaisesta asiasta nostetaan tuollainen meteli?
koneenlaitoissa satu vahinkoja, edes minunlaiselle kylätalkkarille, saatikka jollekin ammattipellelle. Jos asteet menee yli, niin kyllä se sitten tarkoituksella.
>voiko tätä kutsua enää harrastukseski kun tällaisesta asiasta nostetaan tuollainen meteli
Harrastushan tämä ei ole ollut aikoihin vaan pentujen ja erityisesti niiden isien keskinäistä umpitotista kilvanajoa ja pullistelua.
"Harrastetaan" ajelemalla jotain v.tun italianrakettia -vai mikäkoffikuus se on- jossain hemmetin perä-Gardalla. Pannaan viiskyt viiva sata donaa kiinni jonkun pikkujäbän kisakauteen härmän italianraketin kyläkisoissa. Otetaan riskejä tuhannesosamillin päähän luokkarin rajoista vedetyllä koneella.
Meuhkataan tuomareille, yritetään manipuloida sääntöjä, tehdään jokainen helvetin ilkeä temppu joka keksitään että saadaan meidän Taavi voittoon. Sitten ollaan liki oikeudessa setvimässä kakaroitten ympyräajon lieveilmiöitä.
Ja tää oli vaan tää italianrakettiporukka. Siihen ruotsinsaharakettien konnuudet päälle.
Jotain muuta se kyllä on kun viatonta harrastamista.
Sitten vielä oikein ihmetellään kun joku suolikaksneljän p.rsreikäpalsta on täynnä ilkeemielisiä v.ttumaisia kirjotuksia.
Sähän mittaatkin harjan varrella. Kuis monta uutta kohvikonetta oot mittaillu siel kylill. Katokku mulle on tullu vastaan koneita, jotka on paketista otettuna ollu imuiltaan, niin tarkoilla ja karvan ylikii, et on joutunu nosteleen pyttyy (merkkii en ny sano)..Aattele ku niil olis pyyhkässy menee ja kontrolli iskenny. Kato kaikki ei oo yht pätevii kylätalkkareita kuu sää, et ne osais mittailla ja ees arvelis mosien olevan semmoses kuosis. Sit ku sää talkkari oot mittaillu tarpeeks noit mosii, niin kyl sä sen huomaat. Et ei niit tartte ees viilailla, niin voip olla jo murheit. Kato ku tommstkii on käynny, et sylinteriputkikin on painunnu paikoilens vasta muutaman ajon jälkkeen. Lait jottain tittoo ittestäs, niin mää tuun mitaileen sun kanssas ja näytän, et millassii ropleemii meil ammattipelleil voip joskus noitten mosien kans oll.
ja sit viel noist mittaajist. Ropleemii tul just silloku virallisis mittauspuuhis on teit kylätalkkareit, ku pitäis olla noit ammattipellei, ku ne on ainoot jotka ymmärää noiren vempelitten pääl ees jottai. Näi se vaa on!
Me ajettiin auton mukana tulleella uudella koneella koko kesä. Onneksi oltiin niin perällä kisois että ei jouduttu syyniin kertaakaan. Nyt menee kone tarkastukseen että ei oo laiton jos tehtaalta tulleet vehkeetkään ei oo varmasti laillisia.
Pakoasteiden mittaus tapahtuu CIK:n sekä Suomen säännöissä liuska viistossa sylinterin yläpuolelta ilman kantta, ja tuolla kisoissa asteet mitattiin kohtisuoraan pakoaukosta. Otappa enemmän selvää ja säännöt ja kaikki muukin löytyy kun vain kaivelee eikä kysele ja huutele päättömyyksiä kokoajan.
Suoraan mitattaessa asteet n.0,15-0,20 vähemän kuin vino mittauksessa. joten jos käytettiin suomen tai cik tapaa ei ongelmia olisi pitänyt ilmetä.
Vai missä kulmassa säännöt sanoo?? onko kansi momentissa? miten imuasteet niistähän oli huhujen mukaan kysymys?
Lukee et kf6 mitataan luiska vinossa? ja misäs siel on sen luiska leveys, paksuus kyl löytyy?
laittakaa ny joku linkki. Sanokaa miten siel Italiassa mitattiin ja paljonko se oli asteissa pitkä. Jos se oli ton 0,1 astetta, niin se on mittamiehen näpeist kiinni., mut jos se on yli ½ astetta , nii sit voitte alkaa parkumaan. Tääl suomes oli kerra semmon mittaaja, joka paukutti vauhilla männä alas ja kyl oli vaikeet saaha mosaa läpi ja luiska oli ihan luokilla. Täsä tarttee olla jo aika ajatusten lukija koht silleen, et pystyy ennää mosia tuunaileen.
hei tosa Rokin luokkarissa on joku maininta, et mitataan astelevyllä jonka minimi halkaisja 200mm. Mittasko ne tigimittarilla, vaik luokkaris oli mainittu kiekko..aij aij, tarkka pitää oll.
luokkari on luokkari ja se on ainoo mikä pitää, jos siin on mainittu mittaus tapa, niin sitä on noudatettava, se et vaikuttaako se loppu tulokseen on toinen juttu, mut jos viet asian pitemmälle, niin ei siel selitellä, et ku se on helpompi mitata tigillä.
OPENING ANGLES measured through a thickness gauge of 0,20 mm having width of 10 mm and
degrees wheel with 200 mm diameter.
Talkkarit on luotu harjanvarteen, eikä mittahommiin. Meiränkin talkkarilla kun olis toi harjanvarsi kettinkiä, niin se nukkuis vähemmän. Kun ne ei ymmärrä tosta siivoushommasta yhtikäs mitään, niin kuis ne sit noist mittahommist? Kyl maar talkkarin on paras pysyä vaan harjahommis.
Oliko mittalaitteet kenties kalibroitu, missä ja milloin ? Kytkimet oli AKK:n luokitustodistuksen mukaiset, ja täysin sääntöjen mukaiset, sekä kaikkien dimensiomittojen mukaan. Ihmeellistä asiassa oli vain se, kun mittauslaitteet vaihdettiin, niin luisto katosi, mutta onneksi ei tarvitse enään pelleillä niillä. Lienee hyvä ja tarpeellinen investointi nuo luistomittarit, on varmaan auttanut lajia hirveesti, toikin yhden kauden huippuidea, ja kun kattojärjestöllä tota rahaa riittää, niin antaa palaa vaan. Mielestäni maalaisjärki ja luokitustodistukset sekä työntömitta ja tarkkasilmäinen katsastus-setä tai täti riittävät toteamaan onko kytkin ja kello luokitustodistuksessa annetuissa mitoissa, ja ovatko ne sääntöjenmukaiset vai ei. Toisaalta kaikki on niin suhteellista, että maksetaanko 40 000 Euroa toimimattomasta systeemistä, vai 20 euroa monivuotisesta ja hyvin toimivasta tönäristä. No Karttinkihan on rahamiesten laji, että se siitä.
Ei tainnu viel lähtee...
Sullon joko kaihi tai ihan väärät kiikarit. Kokekemusta sulla ei oo penninvertaa, koska kokennu kaveri ei tollas bullshittä viennä. ja kato mihin seuraavaks istut, ettei tuu tikkua pyllyyn, aidalla istuja...;) Siit saa siit näppiksestä kyl pieniäkin kirjaimiä, kun painaa sen caps lockin pois päältä.
luokkiin en ota kantaa, sillä kaikki luokat on hyvii ja opettavaisii. ainoo ropleemi tuntuukin olevan tää "neito" osasto, joka leikkii tääl "tuomaria" ku tää on niitten ainoo paikka miss saa pätee.
Niin - taitaa syyslomaa pukata ja räkänokilla tekemisen puutetta kun pitää täällä roikkua.
Kukaan ei oo kysynny maailman tärkeintä kysymystä. Kaikki puhuu vaan asteista. Oliks Italiassa kytkinvalvontalaitteet kiinni? Suomessa oli laitteet viime vuonna niin must, että..ja täks vuodeks ne piti poistaa varmaan siks, et yks tiimi saa kuskit maaliin ilman DQ:ta. Vai miten se meni? Mihin hittoon ne suomessa hävis?
kytkintä katottiin ja mitattiin ainoastaa yhessä kisassa koko vuonna. Saa korjata, jos on kommentoitu väärin.
Härmässä kun toi järki tulee vuoden myöhässä, että lopultakin jollakin syttyi toi vihreevalo. No parempi myöhään, kun ei milloinkaan, kun toi vuosikin on niin lyhyt hetki, kun lukee sen ain stain, vai mikä se oli se ajan lyhyt historia.
Tähänkin luokkaan pitäisi saada oikeat katsastajat. ei ole mistään kotoisin että mekaanikko ja yhden kilpailijan isä käy neuvomassa /opastamassa katsastusmiehiä, tätä on turha kieltää.
Jos on käynyt vuosia mekaanikkona italiassa niin kyllä pitäisi tietää säännöt.
mikä rangaistus tästä tulee? mukava nähdä. jos tälläisesta ei tule mitään rangaistusta niin onko
säännöillä mitään merkitystä. olikohan kyse asteista vai männän "viilauksesta"?
Kato ku nykyään ol muottii tehä tiimei, mis on sit oman kerhon omat kastastajat, jokka sit alkka pyörri kaikis kisois. Paree olis saara tiimi viel oma moottoriguru ja sit kerhon hallitukseen ehrottomast joku, mee sit vaik ite. Kartinkiittoon kans vois ol hyvä miettii jottai kuvioit ja sit sokurina pohjal...lajiryhmään. Tää on ehroton juttu, sil sit sun ei tartte kerttoo kellekkä muulle, ku kavereilles säänöist. Eiks ol helppo.
Tätä kaut sul on si mahrollisuu vaikut ulkkomaan toimintaan ja alkka kierttää maailmal ja luora suhteit.
italia on helppo maa, siel ku selvii rahal aik monest jutust. No jot tää suunitelma olis täyrelline, nii sit sul tarttis ol viel mukula, jok perskules tykkäs viel kraappii menee mäkäräl (kartil), niin maa pirust.
Sit viel, jos et pruukaa ite raapustaa hävyttömii jutui, nii hanki ihmees tierottaja. Ne kyl pruukaa oleen niinpal kalliit, et sun melkkei ol paree kinut sit täält palstalt.
Täst tu ny niipal tiettoo kerral, et mihi helkkari sää oikkee jourut näitten kans.
Viel sit loppuu, Turkulane kasku:
Pari turkulaista naista oli elämänsä ekaa kertaa pelaamassa golfia. Toisen lyötyä avauslyöntinsä, pallo kaartoikin viereiselle väylälle osuen siellä pelaavaan mieheen.
Miehen kädet lennähtivät salamana haaroihin ja hän vaipui polvilleen maahan. Naiset juoksivat hätääntyneinä paikalle kysyen kuinka kävi ja voimmeko auttaa.
Mies ähisi ja puhisi vastaten ettei tämä suinkaan ollut ensimmäinen kerta kun pallo osuu hänee kesken pelin. Kyllä tämä tästä.
Toinen naisista kertoi olevansa fysioterapeutti ja vaati saada auttaa. Mies esteli, mutta nainen otti miehen kädet pois haaruksista avaten sepaluksen. Seuraavaksi nainen työnsi käden miehen sepaluksesta sisään aloittaen samalla rytmikkään hieronnan.
Noin 10 minuutin hieronnan jälkeen nainen kysyi miltä nyt tuntuu. Mies vastasi että loistavalta, mutta peukalo on edelleen pirun kipeä...
... et viitsinyt jatkaa, mutta varmaan tiedät tämän lopunkin ohjeistasi, mutta halusit jotain jättää vielä opittavaksi kantapään kautta...
sitten vielä kun on lajiryhmässä, niin tietty pj:n paikka on ainoo järkevä niin sit voi tehä mitä ite haluu ja muutella sääntöi vaikka takautuvasti tilanteen mukaan...
ja sit jos sattu omille kuskeille kymään toisin kuin olet suunnitellu, niin sitte pitää vaan vaikuttaa tuomarien päätpksiin ja vaikka tehdä siitä tapahtumasta tv-ohjelma, jossa musta kääntyy valkoiseksi.
Koko lajin kaudesta pitää vielä tehdä kirja, jossa voi tekstit muutella mieleisekseen - ja harrastajat maksavat senkin.
Kaikki nää touhut ja samalla tietty oman tiimin budjetti pitää tietty maksattaa niillä jotka harrastaa lajia ja toimii sääntöjen mukaan...
...eli tosiaan ollaan vielä vaiheess, vaik onhan meille jo mallia näytetty
hahhahhahhaa
Näiden kirjoitustenkin perusteella, ja tämä ei pelkästään liity KF6seen, lajiin näyttää olevan pesiytymässä porukka jolle säännöt on vaan ohjeellisia ja jos vehkeet vedetään rajan yli joko tahallaan tai tahattomasti niin mikäs siinä, olan kohautus että sellaista sattuu ja samalla asenteella tuunataan taas seuraavaan kisaan. Autourheilussa on perinteisesti suhtauduttu vilppiin, sekä tahalliseen että tahattomaan, erittäin tiukasti jotta lähtökohtaisesti kaikki pyrkisivät tekemään laitteensa varmasti sääntöjen mukaisiksi ja kilpailemisen tasapuolisuus varmistuisi. Lajiryhmällä olisi nyt paikka rangaistuskäytännön sopivan tiukentamisen ja tiedottamisen kautta ohjata kaikki harrastajat ja kilpailijat taas varmasti kaidalle tielle.
jos konemies kerta tekee koneen voiskohan toi myös vastata itse tekemisistään katsastuksessa ?
Noissa isommissa luokissa konemies menee mukaan katsastukseen just tuon tekemänsä koneen takia. Eikä siis selittämään mustaa valkoiseksi.
Ja jos käry käy - miksei konemiehelle ikänä tule mitään ? Vaikka olisi selvä filunkijuttu.
Vain kuski vain kärsii ja ilmoittaja/huoltaja - useinkaan noi mitään filunkia edes tiesi olleen.
Tosi pahoissa käryissä ilmoittaja maksaa sakot ja muutenkin vastaa kaikesta - kuten huoltaja.
Lisenssi konemiehille ja vastuu oman pelinsä katsastuksen oikeellisuudesta - sanktioiden uhalla.
Voisi tepsiä
Mutta tämä ei kyllä maailman meinikiä muuttaisi - paitsi jos saisi CIK:n asian taakse.
Toinen olisi tietysti kuluttajansuojalaki, joka kyllä soveltuu palveluja ostettaessa.
Pulmana vaan ettei taida noista kuitteja löytyä. Tai sitten isipapan halu pärjätä on liian suuri, eikä keinoilla sitten lopulta ollutkaan niin väliä.. ja kiinni jäänti vain harmillinen yksittäistapaus.