Missähän voisi olla vika, valot räpsii päältä/pois (kun laittaa kierroksia niin pelaa) ja akun merkkivalo palaa. Kunhan auto lämpenee, akun merkkivalo sammuu, mutta valojen toimivuus silti arvaamatonta. Akku loppunut vuoden sisällä pari kertaa.
Itse veikkaisin laturia, muita valistuneita arvauksia?
Pikaisia vastauksia Carina II laturista
4
485
Vastaukset
- nuo viat yleisiä
Vika voi olla tosi monessa.
-akku loppu ( jos ei uusittu )
-laturi sippi ( yleisin,hiilet loppu)
-laturin hihna vaan löysällä - Ladamiäs
Vaihtamalla paranee.
- Carina II
Ettei ois akunkengät hapettuneet?
Putsaus ja rasvaus ois kova sana. Toki mittaamalla jännistteen , että on 14v kun pyörii. Jos on selvästi alempi, vois veikata laturia.
Eräällä naapurilla vasta oli tuollainen vika, ei ees jaksanut startata , vaikka akussa oli virtaa. Oli niin paljon valkovihertävää hapettumaa, ettei virta kulje. Asiasta tietämätön autoilija meinasi ostaa akun turhaan.
Maailman yleisin merkkihuollettujen autojen ongelma ;).
- -
itselläni viime vuonna sama vika. akkua vaihtamalla vika hävisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 656285
- 635669
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1294690- 613947
- 143845
- 323249
- 693041
- 592866
- 762657
- 471980