Minulla olisi sellainen 60-luvun kaappi, jonka olen ajatellut entisöidä. Kaappi on väriltään vaaleanruskea. Pinnassa on selvästi lakkakerros. Niistä kohdin mistä lakkakerros on lohkeillut pois, näkyy mielestäni ihan puhdas puu. Eli petsattu tuota ei ilmeisesti ainakaan ole. Osaatteko sanoa, että millä se olisi alunperin käsitelty? Joku sävytetty lakka tuli itselläni mieleen, voisko olla sellaisella? Miten te työstäisitte kaapin? Hionko lakan pois vai käytänkö jotain maalinpoistoainetta?
60-luvun kaapin entisöinti
4
1646
Vastaukset
- varmaankin11
on luultavasti viilutettu jollain arvopuuvilulla, jossa on puun oma väri. Aiotko lakata kaapin uudelleen? Älä ainakkan käytä maalinpoistoainetta, kevyt hionta riittää ja uusi lakka päälle.
- ???
olla selluloosalakkaa jota tuolloin vielä käytettiin. Selluloosalakan ominaisuus on voimakas kellastuminen, eli kaappia ei ole ehkä värjätty lainkaan vaan vaaleanruskea väri johtuukin selluloosalakan kellastumisesta. Jos kyseessä on selluloosalakka se on helppo poistaa kaapimalla ja hiomalla.
Selluloosalakka helppo pistaa? Höpöjä puhut, kaikista vaikeinta, siikli vinkuu vain sen pinnalla, jos kunnolla lakattu. Sellulooslakka ruiskutetaan lämpimänä, noin 60 astetta, ei toimi muuten, siksi tartuu hyvin ja on todella kovaa!
- ordo man
Domi-Taituri kirjoitti:
Selluloosalakka helppo pistaa? Höpöjä puhut, kaikista vaikeinta, siikli vinkuu vain sen pinnalla, jos kunnolla lakattu. Sellulooslakka ruiskutetaan lämpimänä, noin 60 astetta, ei toimi muuten, siksi tartuu hyvin ja on todella kovaa!
http://www.kolumbus.fi/mikko.esala/puumetalli/siklinteroitus.pdf
http://www.plektratrading.com/index.php?node_id=11158
http://www.puuvene.net/phuhta/artikkelit/PV302vedosSIKLI.pdf
http://www.sihistin.fi/fi/puutyot/sikli.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222828Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A101942Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.531787Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671779Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971703Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211684Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701450Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001245Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121208Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198