Miten lattiatermostaatti irtoaa?

-Johanna84-

Teemme pintaremonttia, ja meillä on seinässä vähän tämän näköinen (http://www.juhansahko.net/verkkokauppa/images/eberlefre_f2a_pik_0810_d00.jpg) termostaatti, joka pitäisi saada irti että saadaan tapetti seinään.

Miten tuo palikka irrotetaan? Olen yrittänyt varovasti vetää, pyöräyttää, irrottaa sitä säätöruuvia jne, mutten kyllä uskalla vetää mitään väkisin irti, jos sen ei kuulukaan irrota niinkuin luulen. Nyt apuja pliis!

5

1716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on helppo irroittaa,

      kun tilaat tekijän sähköasennuksia tekevästä liikkeestä. Ota samasta firmasta aasennus myös. Älä tapa itseäsi.

      • -Johanna84-

        Siis emme tee mitään lattialämmitysremonttia tai muutakaan, vaihdamme ainoastaan tapetteja seiniin, ja tuo termostaattimötikkä on tiellä. Esim. valokatkaisijat on irronneet ihan kiltisti, tuo termostaatti, tai edes sitä kiertävä reunamuovi pitäisi saada sen verran irti, että uusi tapetti tai maali menee sinne alle kiltisti.


      • tarkoitinkin
        -Johanna84- kirjoitti:

        Siis emme tee mitään lattialämmitysremonttia tai muutakaan, vaihdamme ainoastaan tapetteja seiniin, ja tuo termostaattimötikkä on tiellä. Esim. valokatkaisijat on irronneet ihan kiltisti, tuo termostaatti, tai edes sitä kiertävä reunamuovi pitäisi saada sen verran irti, että uusi tapetti tai maali menee sinne alle kiltisti.

        Hommaa se sähkömies alan liikkeestä irroittamaan ja asentamaan se, koska kehys on rasiassa kiinni. Jos et itseäsi tapa, niin saat pilalle koko termarin ja sitä myötä menee uusiksi joka tapauksessa (sisältää hienoa elektroniikkaa). JOS osaat, niin sen kun teet omalla vastuulla.


    • ei lotto voittaja

      tuo säätöpyörä, sitten keskiosa, ja viimeisenä kehikko. säätöpyörän alla on toden näköisesti mutteri, joka kiristää pitää tuon komeuden kasassa.

      • -Johanna84-

        Kuten nimimerkki "ei lotto voittaja" kertoikin, säätöpyörä siis oli irroitettava ensin. Sen alta löytyi ruuvi, jolla mötikän sai seinästä irti. Ei siihen mitään sähkömiestä tarvittu :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe