Miltä tämä kehitys nyt tuntuu, kun kaikki menee muualle? Kolme kopteria siirtää asemapaikkaansa ja yhtenä näistä, Ilmari siirretään Joroisten kentältä Kuopioon. Ilmari on jo monessa tositilanteessa osoittanut tehokkuutensa ja nyt se sitten siirretään meiltä pois....Barrikaadeille....
Eikun anna mä arvaan. Jos odoteltaisiin yhden miehen ennustusta, niin kohta meillä pörrää kolme kopteria taivaalla ja pari on huollossa odottelemassa keikkaa, sen verran kovasti lähtee taas keulimaan tämä meidän talous.
Ilmari Kuopioon
3
309
Vastaukset
- potkuri73
Kyllä se Ilmari osaa lentää Kuopiosta Varkauteenkin. Vai luuletko, että Ilmari on sijantinsa vuoksi toiminut ainostaan varkautelaisten kyydittäjänä?
- Varkkila
toiminut ainoastaan Varkautelaisten kyyditsijänä. Se on vaan harmillista, että se painopistealue siirretään muualle, kun on kerätty niin paljon vapaaehtoistyöllä siihen toimintaan ja aikoinaan varusteisiin rahaa. Jos se siirtyy Kuopioon, niin löytyykö vapaaehtoisilta ja lahjoittajilta voimia auttaa kopteria sinne muualle...Vaikkakin uutisessa mainittiin sille jatkossa löytyvän rahoituksen pysyvämmin ratkaisuin.
Seuraavan porukan siirtouutista odotellessa....
Kun jos se siirretään vastoin mitään järkevää syytä niin sen rahoituksen joutuu hoitamaan valtio. Se miksi se alunperin sijoittui tänne oli sen keskeisyys ja järvialueen syrjäseudut. Rahoittajia Ympäristön kaupungit. nyt jos se siirtyy Kuopioon niin rahoittajista ainakin Mikkeli ja Savonlinna luopuu ja luulen että Varkaus ja Pieksänmäki myös. Ei kopteria tarvita jos ambulanssi on nopeasti saatavana kuten Kuopiossa. Tää on taas näitä Suomen kaikkien aikojen kurjimman sisäministerin typeriä poliittisia päätöksiä. Kataisen käskyläinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.244485Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma993088Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992909Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522542- 791305
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651066Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie25932- 77879
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA45782Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril112780