Meillä suunnitteilla keittiöremontti keskikokoiseen (16 m2) omakotitalon keittiöön. Ottaisin mielelläni vinkkejä - jopa värien valinnasta. Tasot laminaattia vai olisiko koko puu sittenkin parempi? Entiset koko puuta 20 vuoden takaa. Onko laminaateissa paljon eroja? Mistä tiedän, että on hyvälaatuista?
Onko jotain mitä täytyy ehdottomasti varoa/mikä ei todellakaan toimi? Olemme tavallinen lapsiperhe ja keittiö on kohtuullisessa käytössä päivittäin. Itse olen aika tarkka pilkunviilaaja mutta keittiötäni saattaa käyttää välillä vähemmän tarkatkin henkilöt.
Todella kiitollinen olisin ihan pienistäkin vinkeistä.
Onko jotain mitä täytyy ehdottomasti varoa/mikä ei todellakaan toimi? Olemme tavallinen lapsiperhe ja keittiö on kohtuullisessa käytössä päivittäin. Itse olen aika tarkka pilkunviilaaja mutta keittiötäni saattaa käyttää välillä vähemmän tarkatkin henkilöt.
Todella kiitollinen olisin ihan pienistäkin vinkeistä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on liian väljä vastata. Uusin juuri keittiön, mutta minun keittiöni ei ole ehkä sinun ieleen.
"Onko laminaateissa paljon eroja? "
On niissä, esim. paksuudessa ja kovuudessa. Suuri merkitys on myös sillä kuinka huolellisesti mahdollinen kosteuden pääsy laminaatin alle ja listoituksn väliin on estetty. Pitkissä sivuissa oleva tehtaan sauma on yleensä ok mutta kun kanki katkaistaan on päädyt tietenkin nauhoitettava. Usein käytetään kontaktiliimaa varsinkin työmaa asennuksissa (nopea eikä tarvitse puristusta) joka ei ole kovin hyvä ratkaisu. Pitäisi käyttää "valkoista liimaa", eli kosteudenkestävää puuliimaa. Levyissä mihin laminaatti on liimattu on myös eroja, senkin tulisi olla aina kosteudenkestävää laatua.
Aika paljon ratkaisee asennus, altaan upotukset, listoitukset jne. on eristettävä vedeltä huolella. Hyvä keittiökin voidaan pilata huonolla asennuksella ja huonoa voidaan petrata hiukan hyvällä asennuksella ja vaihtamalla esim.heloituksia ja mekanismeja laadukkaampiin.
Kannattaa todella tutkia ja tarkastella keittiöfirmoja, sillä niissä ja niiden toiminnassa on isoja eroja. Omakohtainen kokemukseni keittiömaailman keittiöstä oli todella huono, että sitä firmaa ja sen keittiöitä kannattaa kiertää kaukaa.