Olen saanut pari kuukautta yleistä asumistukea. Nyt pääsin töihin, sopimusta ei vielä kirjoitettu, mutta suullisesti sovittu. Asumistuki maksetaan marraskuun 1. päivä, mutta palkka maksetaan vasta marraskuun viimeinen päivä. Olenko oikeutettu marraskuun yleiseen asumistukeen, vai en? Katsotaanko tulot takautuvasti, että lokakuun tulot määräävät marraskuun asumistuen? Mietin tässä ilmotanko vasta kun yleinen asumistuki on maksettu, vai ennen sitä. Ilmeisesti voivat takaisinperiä, mutten haluaisi ainakaan vielä perua, kun ei ole nimi vielä paperissa.
Yleinen asumistuki ja töihin meno
joubebee
61155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..kiitos :)
Muistaakseni tulot huomioidaan ansaintakuukauden mukaan, eli et ole oikeutettu asumistukeen Marraskuussa ja se tullaan myöhemmin perimään takasin. Eli asennoidu siihen että otat asumistuen verran kelalta rahaa lainaan ja sinun pitää maksaa se takaisin.
Oletko saanut vuoden tai enemmän kelan maksamaa työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa? Silloin sinulla olisi pitkäaikaistyöttömänä oikeus "pitää" asumistuki 3 kk. Eli silloin hakisit asumistuen tarkistusta muuttuneiden tulojen perusteella, mutta muista lisätietoihin kirjata saaneesi yli vuoden tm-tukea tai peruspäivärahaa, niin saat pitää asumistuen 3 kk vaikka olet töissä. Tietysti jos et työttömänä ole ollut vuotta tai enemmän, tämä ei koske sinua.
..ollut työttömänä..olen opiskelija ja olen saanut 4kk yleistä asumistukea. Kaippa se on vaan lainattava sitten kelalta.
"luksusta" ole meidän perheeseen ikinä suotu, heti asumistuen tarkistus kun työt jommalla kummalla alkaneet, vaikka kumpikin pitkäaikaistyöttöminä olleetkin.
Googleta vaikka " pitkäaikaistyöttömän asumistuki ".
Klikkaa tuo eka , lue ja hämmästy!.
Itse nautin tuosta edusta vuonna 2007, ihan hyvä ja vaikuttava kädenojennus köyhälle.
On vaan muuten piruntarkka , jotta sulla täytyy olla tuo vuosi työttömyyttä " työmarkkinatuella ", ei minkäänlaisia katkoksia, ei sairaspäiviä kirjattuna eikä muussakaan Kelan jutussa ( esim. lyhytkin työ, kuntoutus, koulutus deletoi tämän possunreiän).
Ja vielä pisteenä iin päälle rajoitus, jotta asumistuen vuositarkistuspäivän ei sallita osuvan tälle 3kk:n tarkastelujaksolle.
Joten, jos mahdollista " fiilata" työn alkamisajankohta ohi mahdollisen vuositarkastuspäivän.