olen ajatellut hommata kannettavan ja siihen nettiyhteyden kännykän kautta. neuvokaa!
mitä tulee maksamaan jne? en tajuu tietsikoista paljookaan, mutta kannettavaa hamuan. kiitos
mitä tulee maksamaan jne? en tajuu tietsikoista paljookaan, mutta kannettavaa hamuan. kiitos
Vastaukset 6
Vanhimmat
PowerBook G4
sisäänrakennetuna Bluetooth & AirPort Extreme (802.11g- 54 Mbps)
http://www.apple.com/powerbook/
http://www.apple.com/fi/powerbook/
http://www.apple.com/powerbook/wireless.html
http://www.apple.com/fi/bluetooth/
etc.
käsittääkseni vain bluetoothilla varustetun kannettavan plus bluetooth-puhelimen yhteishinnan verran. Sony Ericssonit kuuluvat olevan erittäin mainioita tähän käyttöön.
Palveluntarjoajasi veloittaa sitten hinnastonsa mukaan (ks. palveluntarjoajasi hinnasto).
Etenkin jos ja kun et tajua tietsikoista paljoakaan, Applen iBook tai PowerBook ovat sulle ainoita oikeita kannettavia. Ja nyt sitten on asiasta sulle kerrottu, eli peili valmiusasentoon, jos jostakin syystä valitset sen vaikeamman (HP-Acer-Fujitsu jne) tien...:)
Ja keksi hyvä ihminen uusi nimimerkki, ellei "apua!" ole jotenkin sinua kuvaava, mitä en tietenkään halua uskoa!
Älä tee samaa virhettä kuin mä... Mulla oli 1,5v. GPRS yhteys kännyllä nettiin (ok, myönnetään tekniikka jo historiaa ja hinnatkin jo vähän eri luokkaa)... Käytin sitä sähköpstin lukemiseen, lähinnä... HIDAS JA KALLIS... Nyt laajakaista ( kannettava), enkä ole katunut...
jos käyttää sitä konetta vain yhdessä paikassa. Paraskaan laajakaista ei vaan vielä ole niin laaja, että ulottuisi joka paikkaan missä minä konetta tarvitsen.
Kone on kannettava nimenomaan sen vuoksi että se on kuljetettavissa mukana. Sen vuoksi pitää myös liittymän kulkea mukana ja syrjäisemmillä seuduilla kännykkä on ainoa vaihtoehto.
Niinhän se on... Sen takia minäkään en ole sanonut GPRS sopimustani irti... Pääse aina matkoilla kuitenkin nettiin yms... Ootkos miettiny näitä WebBox -liitymiä? Kertokaahan joku onko ne käteviä.... Minkäs laisen liittymän se vaatii, verotetaanko siitä kova hintakin??
Hyvin pelittää WebBox Radiolinjan GPRS.
Tänä iltana dataa siirtynyt jo 14Mt.
Radiolinjan GPRS-liitymää jolla voi surffata klo18-06 kiinteään hintaan löytyy Markantalosta.
Hintana on 10? perusmaksu 3,34? eli yht:13,34?/kk.
DNA:lta GPRS-liittymä jossa kiinteä maksu johon sisältyy 100Mt/kk on 19,99? (yli 100Mt menevät älyttömän kalliita).
Kokemuksesta voin kerto Radiolinjan olevan noin 3 kertaa nopeampi kuin DNA, syytä en kyllä tiedä
WebBoxeissa on kyllä laatuongelmia.
Mulla on 2 kpl WebBoxeja. Tämä joka on juuri käytössä piti korjauttaa takuuseen (virranhallinta ongelma) nyt pelaa kuin unelma.
Toisen ostin käytettynä (onneksi takuu vielä voimassa) ja edellinen omistaja kertoi että myös tämä on korjattu samasta viasta takuuseen.
Kuinkas ollakkaan tässä toisessa oli kuuluvuus ongelma eli kenttämittari näytti puolta vähemmän tolppia ja pätki yhteyttä koko ajan.
Joten tämä on parasta aikaa takuukorjauksessa.