Kirkon kanta homoseksuaalisuuteen on toisarvoinen kysymys,ihminen on seksuaalinen olento ja homoseksuaaleja on aina ollut ja luultavasti tulee aina olemaan. Tuomitsemisen sijaan kirkon tulisi olla suvaitseva. Yhteiskunnallisen tilanteen ollessa mitä on ja suuren osan suomalaisista kärsiessä työttömyydestä asunnottomuudesta sekä köyhyyden aiheuttamasta kurjuudesta .Kirkko voisi kantaa oman kortensa kekoon yhteiskunnalliseen hätään ja köyhyyteen tarjoamalla ihmisille työtä rakennuttamalla vuokra asuntoja tilapäismajoituksia ja näin työllistää ihmisiä sekä vähentää työttömyyttä ja asunnottomuutta sekä nälänhätää parhaimmillaan pelastaa ihmishenkiä. Kirkkojen yleisesti maksama 7€/h tilapäistyöntekijöille on riistopalkka sekä alle yleisten työehtosopimusten eikä suinkaan edistä ihmistä ihmisen arvoiseen elämään.Valtio maksaa pitkä-aikaistyöttömille 1000€ /kk palkkatukena siihen kirkon panoksena n.800€ pelastaisi monen ihmisen elämän ihmisen arvoiseen elämään.kirkon asema yhteiskunnassa tulisi olla moraalisten ja eettisten arvojen suunnan näyttäjä sekä toimia itse ko arvojen mukaisesti.Ennen hengellistä ravintoa ihminen tarvitsee kodin ruokaa sekä työtä. Kirkon tulisi kyetä tarjoamaan myös uskottavaa/toimivaa henkiseen kasvuun/heräämiseen tähtäävää toimintaa, selkeää ohjenuoraa minkä avulla ihminen selviää niin maallisen kuin henkisen elämän karikoista. Nykyiset jumalan palvelukset ja toimitukset eivät riitteineen vakuuta tervepäisiä ihmisiä, vähemmän tervepäisistä puhumattakaan. Rukoukset taas ovat lähinnä hurskasta toiveajattelua ilman sen kummempia vaikutuksia usko ilman tekoja on kuollut ja meidän ovat kädet joilla hänen työtänsä tehdään.
Kirkon uskottavuus
1
154
Vastaukset
- ...
aivan samoin kuin minä, ja juurihan sinä käytit käsiäsi sen työn tekemiseen, ja josta kirkko ikävä kyllä kieltäytyy.
Mitä luin noita kirkon työntekijöiden kirjoituksia niin no, se on heidän työtä: seurustella ihmisten kanssa.
Pelasin myös pelin"Kuka kuuluu sinun kirkkoosi?". Suosittelen, sillä se antaa hyvän kuvan siitä millaista työtä he tekevät, auttaa asettumaan kirkon työntekijöiden housuihin.
Kirkon vapaaehtoisten asema siinä pelissä nousi esille ja siitä on ollut kirjoituksia täällä, kun nuoriso-ohjaaja on luvannut jollekulle soittaa heidän mahdollisuudesta työllistyä, soittamalla puhelun k.o. srk:an. Tosin hän kirjoitti keksineensä useita syitä miksi se ei onnistu. Siis käytännössä ei onnistu mikään muu kuin se yksi soitto työllstymistä vastustavalle diakonille.
Paljon ihmiset kirjoittavat, ja ongelmat ovat tiedossa selvästi. Miksi siis kirkon väki kieltäytyy tekemästä oikeasti asioille mitään.?
Voi olla että se on iso virhe, tässä tilanteessa: kun kirkolta on 7 miljoonaa euroa lähtenyt näiden epätasa-arvokysymysten vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M697314Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1574044Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1284037Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v533956Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn593627HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen602658Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602478Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362272KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482094Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101931