Kokemuksia ko. renkaista? Mielipiteitä?
CR-Renkaat
Josostais
194759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kannattaa ehkä ostaa ennemmin Ässä-merkkiset uusiorenkaat. CR:t kuluvat hitaasti ja pitävät ihan kelvollisesti, mutta nastat putoilevat pois turhan nopeasti. Ässissä nastat kestää kauemmin. Ässät kyllä ovat jonkin verran kalliimmat, mutta jos olet ns. rauhallinen kuski, niin eiköhän ne nastat niissä CR-renkaissakin pysy pari talvea.
Takavuosina muuten Ässissä vyö tuppasi pettämään, ja renkaan kylkeen tuli nyrkin kokoinen muhkura. Nykyään uusiorenkaat on huomattavasti parempia, kuin kultaisen 80-luvun lopulla. Olen itse ostanut uusiorenkaita jo viimeiset 25 vuotta.
Minä en ikinä ostaisi kumpaakaan merkkiä enkä yleensäkkään uusiorengasta! Rengas on jo helvetin vaikea saada tasapainoitettua kun se on tehty miten sattuu. Kellään ei pitäis tässä maailmassa mennä niin huonosti, että ostais uusiorenkaita!!!!!!
No mitäs luulisit laadusta jos hinta on muutaman kympin kappale, täyttä paskaahan nuo on. Tietysti jos ajelee muutama sata kilometriä vuodessa ja silloinkin vain kaupunkinopeudella niin sillonhan noi varmaan ajaa asiansa, mutta mihinkään valtateille noilla en kyllä uskaltaisi lähteä.Kunnolliset Renkaat on kuitenkin autossa aika halpa henkivakuutus.
Melkoisia "tietäjiä" täällä.....
Ihan ok renkaat, hinta on 1/3 esim Hakkapeliitan hinnasta, mutta ovat selvästi hiljaisemmat.
Pito ihan ok, ei mitään maata mullistavaa eroa.
"Rengas on jo helvetin vaikea saada tasapainoitettua kun se on tehty miten sattuu"
-Painottuvat ihan hyvin, oletko ikinä tasapainottanut renkaita, vai vaan kuullut naapurin Reiskalta?
Toki runkovikaisia kaiketi voi tulla vastaan, mutta silloinhan renkaan saa vaihtaa uuteen...
"mutta mihinkään valtateille noilla en kyllä uskaltaisi lähteä"
-Uskallatko muuten poistua kotoa?
Tietty jos testivoittajat haluaa niin sitten etsii muita...itse mielummin säästän renkaissa ja ryyppään rahat.
Ostin cr-kesärenkaat ja yksi rengas oli sen verran " kiero" että eivät saaneet rengasliikkeen miehet aivan balanssiin, ei juurikaan haittaa kuin yli satasen nopeuksissa lievää tärinää ratissa.
Pienillä kilometreillä voi hyvinkin kannattaa. Itse laitoin alle tänä kesänä kokeeksi eikä seuraavaa kesää tarvitse harkitakkaan. Laitoin cr:lle viestiä painotusongelmasta kun punttia meni ihan helvetisteen, mutta ei tuo kyllä täristänyt eikä mitään. Käytössä ihan hyvät, mutta nopeasti loppu.
Omalla kohdallani euroa/kilometri tulee yhtä halvaksi michelinin energyllä ja sen noin 400 treadware arvolla. Ajan misukalla kolme kesää, cr:llä kesän.
Mulla oli viimetalvena Master Nordic 3 ....pakko sanoa ,että oli paremmat kuin nokian nordman,nokian hakka5 ,gislaved,goodrich,misukat tai brikkestonet...harmi et meni autokaupan myötä...Renkaat piti kuin tauti ...ei huojunu ja yhtäkään nastaa ei lähteny vaikka ajoin jää asvaltilla suurimman osan talvesta...eli todella hintansa arvoiset renkaat..220e asennettuna...
Oon ollu ihan tyytyväinen cr-renkaisiin .....
täyttä kuraa noi osta bridgestone evo kakkonen on hyvä rengas ja ei edes kovin kallis....saa myös rajantakaa edullisesti
Yli 10 vuotta ajanu pinnatuilla ja toimii.....
Ajanu viime talven pinnatuilla cr renkailla ja ihan tyytyväinen joskus muussakin autossa ollut pinnatut eikä ollut mitään ongelmaa ainoostan parissa nokian renkaassa tullu runko ongelma, eli luotan pinnattuun paremmin kuin nokian renkaisiin.
Oikeen hyvät renkaat cr!
Ostin johtotähteen viisivuotta sitten ja edelleen pitoa löytyy vaikka oon
ajanu kesät talvet! Suosittelen!
Makasakaa muutama kymppi enemmän, niin saatte pyöreät kumi alle, eikä niihin tarvitsae laittaa kilo tolkulla tasapainoja.
Tässä huvikseni googlaan, että mitä nämä Volvon alla olevat CR-renkaat oikein ovat. Kitkoilla ajellut nyt 2 talvea. Mahtava pito! En voi uskoa, että alla onkin lähes kaikkien haukkumat pinnatut, uusiorenkaat. Millaista oliskaan meno Nokialaisilla???
kolmas runko petti jo ,heikkoja ovat.yks hajonnu satasen vauhista.onneks oli taka rengas.kaupunki ajoon menee kyl.
Jos sulla 3runkoa jo pettänyt? miten olet sen toisen jälkeen ostanut vielä kolmannet? Luulisi että jo ensimmäisen kohdalla olis pelko iskenut etkö olisi näitä enään ostanut jos kerta niin huono laatuset?! Kuulostaa vähän että yrität vain mustamaalata pinnattuja renkaita!
Höpöhöpö juttuja! Itsellä ollut kevyt kuorma-autossa kesät ja talvet cr-renkaat ja hyvin on toiminut! pito on hyvä eikä ikinä ole runkovikoja ollut. Muun merkkisiä pinnattuja en edes harkitse, kotimainen on aina kotimainen!
Ostin nastarenkaat juuri,ohjattavuus tosi vetelä.kaupunkisa pärjää,mut ei ainaska yli 80:uskalla lähtee ohittaan
Miten oot ostanut kun ei niitä ole enää valmistettu Suomessa aikoihin. Firma lopetti ja koneet myytiin Euroopan puolelle