Voivatko vanhemmat jotenkin "testamentata" oman talonsa/kesämökkinsä lapselleen niin, ettei vävy/miniä tule saamaan siitä mitään rahallista osuutta, kuoleman tai avioeron sattuessa, vaikka heillä ei mitään avioehtoa keskenään olisi tehty? Onko siis mahdollista suojata niin, että talo tai kesämökki jää vain lapsen ja hänen lapsiensa "hyödyksi"?
Olen kuullut, että avioerotilanteessa näin voi tehdä, mutta entä kuolema-tilanteessa?
Jos tämä on mahdollista, niin entä jos perillinen kuitenkin muuttaisi kiinteistöt rahoiksi, pääseekö hänen leski käsiksi näihin rahoihin perijän kuoleman jälkeen, jos oletetaan että ne ovat jollain tilillä, vai jäävätkö osituksen ulkopuolelle suoraan rintaperillisille?
Olen kuullut, että avioerotilanteessa näin voi tehdä, mutta entä kuolema-tilanteessa?
Jos tämä on mahdollista, niin entä jos perillinen kuitenkin muuttaisi kiinteistöt rahoiksi, pääseekö hänen leski käsiksi näihin rahoihin perijän kuoleman jälkeen, jos oletetaan että ne ovat jollain tilillä, vai jäävätkö osituksen ulkopuolelle suoraan rintaperillisille?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei,
On mahdollista tehdä testamentti niin, että lapsen aviopuolisolla ei ole avio-oikeutta testamentintekijältä tulleeseen omaisuuteen eikä tämän sijaan tulleeseen omaisuutee (ns. surrogaatti). Sijaan tullut omaisuus tarkoittaa sitä, että omaisuus on muuttanut muotoaan esim. kesämökistä rahaksi.
Jos avio-oikeus on näin suljettu pois, niin poissuljenta pätee sekä jäämistöosituksessa, että avioero-osituksessa. Tämä ei tosin sulje pois sitä mahdollisuutta, että lapsesi aviopuoliso myöhemmin saattaa periä lapsesi ja tätä kautta omaisuus saattaa siirtyä lapsesi aviopuolisolle. Näin käy siinä tapauksessa, että lapsesi kuolee lapsettomana, eikä ole tehnyt testamenttia. Tähänkin tilanteeseen voi varautua sillä tavalla, että testemantissa on ns. toissijaismääräys eli määräät kenelle omaisuutesi on menevä lapsesi jälkeen.
Toivottavasti näistä oli apua. Kannataa varmaan olla yhteydessä juristiin, joka selvittää asian kasvotusten. Itse en tilaisi testamenttia internetistä.
>>On mahdollista tehdä testamentti niin, että lapsen aviopuolisolla ei ole avio-oikeutta testamentintekijältä tulleeseen omaisuuteen eikä tämän sijaan tulleeseen omaisuutee (ns. surrogaatti). Sijaan tullut omaisuus tarkoittaa sitä, että omaisuus on muuttanut muotoaan esim. kesämökistä rahaksi.
Tämä tieto helpotti kovasti ja otan yhteyttä lakimieheen piakkoin. Hyvää syksyä molemmille!