Morsiuspuku ja morsiustytön puku jenkeistä, neuvoja kaipailen!

Kevätmorsian :)

Heissan! Kumpa saisin täältä neuvoja, miten kuuluu toimia, jos tilaisin jenkeistä itselleni ja tyttärelle mekot häihimme! Suomessa nämä puvut tuntuvat aivan älyttömän hintaisilta, olenko ainoa joka tätä mieltä? En ole ostamassa itsellenikään mitään perinteistä hörhelöä, vaan hyvin elegantin, "tea-length"-puvun. Tämä sopii minulle ja tilaisuuteemme oikein hyvin :) Lisäksi olen bongaillut samoilta sivustoilta aivan ihania kukkaistyttöjen mekkoja, ja hinnatkin miellyttävät. sitten taas, kun käyn suomalaisia mekkoja, niin hinnat on heti tuolla 200 euroa ->??
Mutta siis, minkä hintaiseksi tulee toimituskulut KAIKENKAIKKIAAN eli tarviiko tulliinkin maksaa vielä jotain? Jos kulut alkavat lähennellä 100 euroa esimerkiksi, niin sillä hinnalla kannattaa kuitenkin jo kierrellä ihan paikalliset morsiusliikkeet..
Katsomani valmistajat ovat Watter&Watters / After Six/ Dessy, ja en ainakaan itse ole näitä löytänyt mistään suomalaiselta sivustolta?

3

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilannut.

      Mikäli tilattu tuote on yli 50 euron hintainen tilauskuluineen niin tullia täytyy maksaa. Se maksu taas sitten riippuu siitä mikä on tilauksesi hinta.

    • Vipe-77

      ... www.katies.fi.

      Tilasin itse tätä kautta morsiuspuvun kesällä mittatilauksena. Hinta-laatu oli erinomainen ja aikataulukin piti hyvin.

    • hjuivfhuivhuivlswhj

      terve jos tilaat eu:n ulkopuolelta tavaraa niin tulli perii jos paketti jää tulliin vaatteista ensin alv:n ja siihen tullimaksut päälle joka on yleensä vaatteissa 12% eli laske hintaan lisää 35% sen enempää ei tulli peri.
      olen tilannut dhgatelta miesten puvun poikien puvun ja morsiustyttöjen puvut ja laahus alushameen kaikki maksoi mittatilaus kokoisena 200€ ja tulli peri vielä 70€ päälle mut tuli kuitenkin paljon halvemmaksi kuin ostaa suomesta ja laatuun olen erittäin tyytyväinen vaimon hääpuku tuli kiinasta 90€ ja se tuli suoraan kotiin eli ilman tulli maksuja muttA OLI PALJON PIENEMPI PAKETTI eli jos saat tilattua tuotteet pienissä erissä todennäköisesti paketti ei jää tulliin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      92
      5542
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      57
      3671
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      63
      3022
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2233
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1996
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      304
      1957
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1626
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      11
      1378
    Aihe