Suzuki Intruder

uusi suzukikuski

Olen hankkinut juuri Suzuki Intruder 1400 vm 2002! Miten talvisäilytyksessä kannatta menetellä akun kanssa? Jos akku pitää otta pois, miten toimitaan, minulla kun ei ole manuaalia pyörästä!?

10

4684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä se

      ja latailet sitä muutaman kerran talven aikana kotosalla.

    • EX IINES

      Otin akunkengän irti ja vuodenvaihteen tienoilla jätin vuorokaudeksi c tekkiin kiinni
      http://www.ctek.com/FI/consumer/mxs-3600.aspx eipä se ladannut kuin minuutteja ja vihreä syttyi mutta annoin vuorokauden silti olla. Samoin tein kun ensi käynnistys oli keväällä . 4 vuotta noin meni sillä samalla akulla joka oli kiinni ostohetkellä. Säilytys oli lämmin. Aina alkoin jytistä keväällä .
      Mopon myin kun ei tullut ajettua paljoakaan vuodessa. Se oli hyvä pyörä vääntöä 125nm mitattuna ,aina veti kun oli käynnissä . Ulkomuodosta sen verran että eipä oikein osaisi mitään muuta ostaa jos customin vielä laittaisi nämä uudet on raskaan näköisiä ummehtuneita rumia möhkäleitä. Niin muita kuin 1400 ei kannata missään tapauksessa ostaa ne on kuolleita ne pikkuiset vaikka kuinka voi ajaa pikku intruderilla.

      • Intruder69

        Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.


      • Vastaus vuosienkin p
        Intruder69 kirjoitti:

        Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.

        Intruder69:lle siksi ei kannata muita malleja ostaa uudet on niin hemmetin rumia se on se syy , ne on rumia . 1400 on kaunis ja siro ja kuitenkin vahvasti vääntävä ja hyvä ääninen oikeilla putkilla esim väinö et hyeena classic 2.
        Jos vakuutusmaksuja arkailee parempi ajella polkupyörällä vaan reilusti.


      • Halvalla pääsee
        Intruder69 kirjoitti:

        Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.

        "Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.'"

        Ei ole. Vakuutukset on nykyään teho/paino suhteen mukaa. Kyykyissä kalliit customeissa selkeästi halvemmat.


    • säilytyspaikka

      niin voihan sen akun jättää paikoilleen ja kytkeä siihen nykyaikaisen "viisaan" laturin. Intruderiin kannattaisi ehkä akun hankalasta sijainnista johtuen rakentaa oma latauspistoke sopivaan paikkaan.

      • intpena

        1400 pyörän akkuhan on naurettavan helppo irrottaa ja laittaa paikoilleen eli akku pois talveksi ja lämpimään.


      • No ei vaan
        intpena kirjoitti:

        1400 pyörän akkuhan on naurettavan helppo irrottaa ja laittaa paikoilleen eli akku pois talveksi ja lämpimään.

        pyörä lämpimään ja akku viileään paikkaan.


    • akun huolto

      Minulla on pyörä talven lämpimässä tallissa, enkä tee sille syksyllä yhtään mitään. Välillähän ajokausi jatkuu joulukuulle. Keväällä sitten huolto. Samalla teen akun huollon. Lisään nesteet ylärajalle ja lataan. Mitä niistä etukäteen murehtimaan.

    • VS1400 -95

      Täällä on ihan turha vääntää mitään juttuja vs1400:sta. Parempi kun rekistöröidyt;

      http://www.intruderclubfinlandry.fi/

      Sieltä löytyy vastaus kaikkiin Intikka kyselyihin ja ongelmiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      380
      13483
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4276
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4103
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3222
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3169
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2921
    Aihe