Olen hankkinut juuri Suzuki Intruder 1400 vm 2002! Miten talvisäilytyksessä kannatta menetellä akun kanssa? Jos akku pitää otta pois, miten toimitaan, minulla kun ei ole manuaalia pyörästä!?
Suzuki Intruder
10
4652
Vastaukset
- siinä se
ja latailet sitä muutaman kerran talven aikana kotosalla.
- EX IINES
Otin akunkengän irti ja vuodenvaihteen tienoilla jätin vuorokaudeksi c tekkiin kiinni
http://www.ctek.com/FI/consumer/mxs-3600.aspx eipä se ladannut kuin minuutteja ja vihreä syttyi mutta annoin vuorokauden silti olla. Samoin tein kun ensi käynnistys oli keväällä . 4 vuotta noin meni sillä samalla akulla joka oli kiinni ostohetkellä. Säilytys oli lämmin. Aina alkoin jytistä keväällä .
Mopon myin kun ei tullut ajettua paljoakaan vuodessa. Se oli hyvä pyörä vääntöä 125nm mitattuna ,aina veti kun oli käynnissä . Ulkomuodosta sen verran että eipä oikein osaisi mitään muuta ostaa jos customin vielä laittaisi nämä uudet on raskaan näköisiä ummehtuneita rumia möhkäleitä. Niin muita kuin 1400 ei kannata missään tapauksessa ostaa ne on kuolleita ne pikkuiset vaikka kuinka voi ajaa pikku intruderilla.- Intruder69
Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.
- Vastaus vuosienkin p
Intruder69 kirjoitti:
Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.
Intruder69:lle siksi ei kannata muita malleja ostaa uudet on niin hemmetin rumia se on se syy , ne on rumia . 1400 on kaunis ja siro ja kuitenkin vahvasti vääntävä ja hyvä ääninen oikeilla putkilla esim väinö et hyeena classic 2.
Jos vakuutusmaksuja arkailee parempi ajella polkupyörällä vaan reilusti. - Halvalla pääsee
Intruder69 kirjoitti:
Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.
"Siis miksi ei muita Intruder malleja ei kannata ostaa??? Näissä isoissahan on ensinnäkin helvetin kalliit vakuutukset.'"
Ei ole. Vakuutukset on nykyään teho/paino suhteen mukaa. Kyykyissä kalliit customeissa selkeästi halvemmat.
- säilytyspaikka
niin voihan sen akun jättää paikoilleen ja kytkeä siihen nykyaikaisen "viisaan" laturin. Intruderiin kannattaisi ehkä akun hankalasta sijainnista johtuen rakentaa oma latauspistoke sopivaan paikkaan.
- intpena
1400 pyörän akkuhan on naurettavan helppo irrottaa ja laittaa paikoilleen eli akku pois talveksi ja lämpimään.
- No ei vaan
intpena kirjoitti:
1400 pyörän akkuhan on naurettavan helppo irrottaa ja laittaa paikoilleen eli akku pois talveksi ja lämpimään.
pyörä lämpimään ja akku viileään paikkaan.
- akun huolto
Minulla on pyörä talven lämpimässä tallissa, enkä tee sille syksyllä yhtään mitään. Välillähän ajokausi jatkuu joulukuulle. Keväällä sitten huolto. Samalla teen akun huollon. Lisään nesteet ylärajalle ja lataan. Mitä niistä etukäteen murehtimaan.
- VS1400 -95
Täällä on ihan turha vääntää mitään juttuja vs1400:sta. Parempi kun rekistöröidyt;
http://www.intruderclubfinlandry.fi/
Sieltä löytyy vastaus kaikkiin Intikka kyselyihin ja ongelmiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733971- 1013535
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823358Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362678- 1251653
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1191038