Huippuvuoret ja passi

Matkaaja

Vaaditaanko suomalaiselta muka passi huippuvuorille?

4

799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minni

      Luin itsekkin tuosta Passi-jutskasta vasta muutama päivä taanne. Passi vaaditaan sinne mentäessä kuulemma jopa Norskeiltakin, vaikka heidän "pläntti" onkin.

    • Tero

      Huippuvuorilla suojellaan luontoa rajoittamalla matkailua. Sinne ei kai pääsekään ilman jonkun huippuvuorilla asuvan kutsua, joten pasikin on tarpeen.

      • Matkaaja

        Ei pitäne paikkaansa.


      • masa

        ei minulta koskaan ole edes kysytty passia huippuvuorille mennessäni... asuinkin siellä vuoden enkä edes muista että sitä olisi koskaan kysytty, mutta tästä on nytten aikaa muutamia vuosia kun siellä viimeksi kävin piipahtamassa. Ymmärtääkseni lennot longyearbyeniin oslosta ja tromssasta ovat norskien kotimaan lentoja, eikä siten mitään passia tai tullitarkastusta tehdä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      320
      1782
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1274
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1267
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1147
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      927
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      861
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      833
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      787
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      726
    Aihe