Huippuvuoret ja passi

Vaaditaanko suomalaiselta muka passi huippuvuorille?
4806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luin itsekkin tuosta Passi-jutskasta vasta muutama päivä taanne. Passi vaaditaan sinne mentäessä kuulemma jopa Norskeiltakin, vaikka heidän "pläntti" onkin.

Äänestä

Huippuvuorilla suojellaan luontoa rajoittamalla matkailua. Sinne ei kai pääsekään ilman jonkun huippuvuorilla asuvan kutsua, joten pasikin on tarpeen.

Äänestä
  • Ei pitäne paikkaansa.

    Äänestä

  • ei minulta koskaan ole edes kysytty passia huippuvuorille mennessäni... asuinkin siellä vuoden enkä edes muista että sitä olisi koskaan kysytty, mutta tästä on nytten aikaa muutamia vuosia kun siellä viimeksi kävin piipahtamassa. Ymmärtääkseni lennot longyearbyeniin oslosta ja tromssasta ovat norskien kotimaan lentoja, eikä siten mitään passia tai tullitarkastusta tehdä..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkaaja kirjoitti:

Vaaditaanko suomalaiselta muka passi huippuvuorille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu