Hei!
Onko kenelläkään tietoa kuinka vahva pumppu tarvitaan mökkikäyttöön. Korkeus järvestä mökkiin on noin 7-9 metriä?
Onko kenelläkään tietoa kuinka vahva pumppu tarvitaan mökkikäyttöön. Korkeus järvestä mökkiin on noin 7-9 metriä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
onnistua mitenkään, ainakaan noilla korkeuseroilla.
Muistaakseni meidän valovirta-mökkipumppu on teholtaan 550W.
Tarvitsisi 12 voltilla äkkiä laskien melkein 50A virran. Millä sitä syöttäisit?
Joo voi olla hyvinkin näin. Monissa 12v pumppujen mainoksissa puhutaan, että imuteho jotain 2,5-3,0 m luokkaa ja sitten työntöteho jotain yli 15m tai enemmän.
Eikö pumppua voi laittaa alemmaksi?
http://www.air-fish.com/vesipumppu.htm
pakko laittaa joka tapauksessa vaikka olisi 220V pumppukin, Tuskin jaksaa toimia ilman suuria vaikeuksia imupuolella. Meillä on muistaakseni laskennallinen imukorkeus (otetaan siis huomioon aika pitkä vaakasuuntainen matka myös) jotan vähän vaille 8m ja pumpun toimimaan saattaminen putkien täyttöineen talven jälkeen on melkoinen sirkus, ja välillä keskellä kesäsesonkiakin loppuu imu.
vesisäiliöitä välille. Eihän siinä tarvitsisi enempää kuin joku astia, johon pumpataan ja sitten vaan toisella pumpulla jatkettaisiin ylöspäin. Näin pärjättäisiin aivan halvoilla pumpuilla ja ohuilla johdoilla.
Meillä on pumppu siksi imupuolella koska haluttiin se talvella plussalla pidettävään tekniseen tilaan, jotta vältytään talvipurkamiselta. Ei viitsisi millään ruveta vetelemään roikkaa pitkin puskia ja rakentelemaan katoksia pumpuille. Mutta murheensa pitkällä imullakin.