Hei!
Olen raskaana viikolla 34. Olen imettänyt kaikkia kolmea lastani n. vuoden verran. Nyt kilpirauhseni on ruvennut (taas ) kenkkuilemaan ja joutunen Tyrazol-lääkitykselle. Onko kenelläkään kokemusta imetyksestä Tyrazol-lääkityksellä?Onko mahdollista? Tosi kurja juttu, jos viimeinen imetys haihtuu taivaan tuuliin tämän asian myötä. Itkettää jo valmiiksi. Vastauksista kiitollisena, marikki
Olen raskaana viikolla 34. Olen imettänyt kaikkia kolmea lastani n. vuoden verran. Nyt kilpirauhseni on ruvennut (taas ) kenkkuilemaan ja joutunen Tyrazol-lääkitykselle. Onko kenelläkään kokemusta imetyksestä Tyrazol-lääkityksellä?Onko mahdollista? Tosi kurja juttu, jos viimeinen imetys haihtuu taivaan tuuliin tämän asian myötä. Itkettää jo valmiiksi. Vastauksista kiitollisena, marikki
Vastaukset 3
Vanhimmat
moi. sulla ilmeisesti on liikatoimintaa? Mulla nimittäin kilpirauhanen oikuttelee kans mutta mulla se on molempien raskauksien ajan pysynyt kunnossa. Viimeisen lapsen jälkeen se rupes taas oireeleen, itse asiassa melkeinpä heti synnytyksen jälkeen. Niinpä jouduin taas alottamaan tyrazol lääkityksen. Tyrazol sinänsä ei ole este imetykselle jos annostus ei ylitä 15mg vuorokaudessa (muistaakseni se oli noin, tarkista vielä!). Se huono puoli siinä on, että joudut ajoittain käyttämään myös lastasi verikokeissa. Niin, ja imetystä pitäisi venyttää mahdollisimman paljon aina lääkkeenoton jälkeen. Minä tein niin, että otin lääkkeen n. puoli tuntia ennenkuin vauva rupes yöunille (aivan alussahan se on mahdoton tietää millon vauva rupee yöunille) ja imetin sitten normaaliin tapaan kun se heräs. Aamulla sama homma. Sitten jos kävikin niin, että se vaati esim. parin tunnin päästä ruokaa kun olin ottanut lääkkeen, annoin sille pullosta. En jaksanut tätä kauheen kauan ja päätin imettää sillon kun lapsella oli nälkä ja verikokeissa ei koskaan vauvan osalta ollut mitään hälyttävää. Mulla tosin aika pieni annostus.
HEI!
Kiitokset vastausviestistäsi. Mulla kilpis oireillut jo lähes 20 vuotta, milloin liika- milloin vajaatoimintana. Kahden ensimmäisen lapsen kanssa ei ollut lääkitystä, mutta kolmannen jälkeen alkoivat liikatoimintaoireet aika pian. Venytin kuitenkin lääkityksen aloittamista usealla kuukaudella, jotta sain imetettyä 10 kk. Mutta sen jälkeen olin itse tosi heikossa kunnossa ja kesti taas pari vuotta ennen kuin kilpiksen toiminta tasaantui (ja itse asiassa muuttui sitten pian vajaatoiminnaksi!)
Imetys on kuitenkin ollut kauhean tärkeä jutttu mulle ja toivonkin nyt, että pääsisisin edes samanlaiseen systeemiin kuin sinä kerroit. Luinkin tuosta aikarajoituksesta, että lääkeainepitoisuus on korkeimmillaan 2-4 tuntia lääkkeenotosta ja sinä aikana ei tulisi imettää. Vauvan aikataulut ovat kuitenkin niin omansa, että mahtoi olla vaikeaa osuttaa lääkkeen ottaminen oikeaan aikaan?!
Mutta toivottavasti homma kuitenkin tulee toimimaan -edes jollain tavalla. Hyvää kevään edistymistä!
Marikki
Oletko vieraillut kilpirauhasfoorumilla, sieltä löytyy varmasti kanssasisaria ja muutenkin paljon sellaista "tietoa" mitä ei lääkäriltä koskaan kuule terveyskeskuksissa.
tässä osoite:
http://koti.mbnet.fi/thyroid/kilppari/index.php