Miten voin käyttää linux- ja macohjelmia Windowsissa?
Linux- ja macohjelmat Windowsissa?
-nixa.
33857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Aivan varmasti löydät verrattavissa olevat ja paljon paremmatkin w-ohjelmina.
Hah hah HAA! Päivän paras!
Mistä löytyy Logic Studiolle tai Final Cut Prolle paljon parempi Win-vastine ja mielellään samalla rahalla? Eihän noissa win romuissa tule edes systeemilevyjä mukana, nekin pitää tehdä itse..
Entäs mistä löytyy lukemattomille ILMAISILLE linukka-ohjelmille paljon paremmat ILMAISET Win-vastineet?
Kuule, ihan intternetistä.
Et sinäkään sitten löytäny...?
Jokaisen ohjelman, jota tarvitsen olen löytänyt. Ihan ilmaiseksi.
Mutta mistä löydettäisiin nuo ylläolevat? Viittisiksää kun osaat?
Miksi etsisin jllkn vajukki- tai homojärjestelmille mitään?
Jos tarve tulee, varmasti löydän siihen sopivan ohjelman. Aivan saletin varmasti ohjelmatarjonta on Windowsille parempi kuin muille systeemeille.
Arvelinkin ettet osaa... trolli.
Kerro ohjelma Go ohjelmointiin Windowsilla?
http://okular.kde.org/
Final Cut Prolle parempi Win-vastine on Avid Xpress tai Avid MediaComposer. Hinta tosin on kalliimpi, mäkkiversiotkin on saatavilla (alunperinhän Avid on Mac-softa).
http://okular.kde.org/download.php
Linux ei ole (varteenotettava) käyttöjärjestelmä.
Paras pasianssin pelaamiseen kehitetty käyttis.
Siihen myös, niinkuin moneen muuhunkin toimeen. Joko näillä "kehittyneimmillä" pystyy edes siihen?
Harmi vain että Windowsin pasianssi on surkea vaikkapa KDE:n vastaavaan verrattuna.
Saako siihen huippupelijärjestelmään myös maailman muut pasianssit?
http://www.videolan.org/vlc/
http://www.mozilla-europe.org/fi/firefox/
http://winff.org/html_new/
http://fixounet.free.fr/avidemux/
http://www.gimp.org/windows/
http://audacity.sourceforge.net/
http://smplayer.sourceforge.net/downloads.php
http://www.amsn-project.net/
http://www.opera.com/download/
http://www.seamonkey-project.org/releases/
Varmaan paljon muitakin löytyy :)
Löytyykö kxstitch-ohjelmaa tai vastaavaa windowssille? Ubuntussa se on ja ainut syy miksi ubuntu koneella.
http://www.iktsoft.net/kgchart-en/kgchart/
Audacityn voisi vaihtaa Reaperiin jonka trial on loputon ja ilmainen... Mutta tosihan se on että Maceissa tulee nuo mediakäyttöön hyvät ohjelmat mukana mitä ei saa kuin rahalla Winille. (pois lukien itunes, hyi.). Mutta itse taas pidän esim. Adoben ohjelmista enemmän Windows-puolella. Pieniä eroja mutta itselle istuu paremmin selkärankaan. Myös Applen hiiret mitä olen käyttänyt ovat lähtöjään onnettomia mokkuloita (uusin kokeilematta).
Sitä olen kironnut jo usein että tähän asti parhaan löytämäni ilmaisen rumpukoneen hydrogenin Win-porttaus on jäänyt kesken. Olisi mainio jos ei olisi koko ajan sähellystä. Melkein tekisi mieli laittaa joku jakelu pelkästään tuon takia koneelle... Mutta mitään käyttiskerroksia en kyllä ala väkräämään, "error"-sana mikä tulee lähinnä mieleen.
Asenna virtualbox ja siihen joku linux tai sitten katso onko ohjelma portattu windowsille.
Et mitenkään, ellei kyse ole Java, Python yms. ohjelmista ja jotka toimii riippumatta siitä mikä käyttis on kyseessä. Virtualisoimalla saa linuxit virtuaalikoneeseen, että olisi sitten kaksi käyttöjärjestelmää päällä.
Taas suuressa viisaudessasi "unohdit" esim. cygwinin, jonka avulla saa paljon linux ja unix ohjelmia Windowsiin. Päivitä tietosi, hyvä mies.
http://www.cygwin.com/
http://kompozer.net/download.php
Linux-jakelua voit ajaa virtuaalikoneessa esim. Virtualboxin avulla.
Mac-ohjelmat ei tuo Windowsin ja Linux-maailman ohjelmiin verrattuna mitään lisäarvoa, joten niitä ei kannata sen enempää miettiä.
Vielä jos joku tietäisi ruokaresepti-ohjelman windowssille? Linuxissa kun oli gourmet ja krecipes jotka oli ihan kiva apu tallentaessa omia reseptejä.
http://en.wikipedia.org/wiki/AcetoneISO
Mitä ihmettä te linuxfanit oikein meuhkaatte? Ketju on täynnä jotain ihan turhapäiväistä sotimista ja yksittäisiä ohjelmia jotka ei varsinaisesti liity aloittajan kysymykseen. Miksei voi sanoa, että asentamalla linux, cygwinillä kikkailemalla (en suosittele kokeilemaan, jos tarvii kysyä tätä) tai asentamalla haluamastaan ohjelmasta windows-versio jos sellainen löytyy. Tuossa tämän ketjun hyödyllinen anti, ja tästäkin viestistä suurin osa on nillitystä.
tämähän on harvinaisen asiallinen viestiketju suomi24:n mittapuun mukaan
mää ainakin syön ennemmin tacoja :D
Ne on maco hjelmia.