viimeinkin aika vaihtaa formula ratojen suunnittelijaa tai tehdä jotain muita radikaaleja päätöksiä.
Koreaan rakennettiin taas rata jolla ohittaminen on täysin mahdotonta. Pääsuoran päässä saattaa olla mahdollisuus JOS onnistuu liimautumaan edellä ajavan kantaa pääsuoralle tultaessa...............eli ei ole. Tämäkin rata enimmäkseen pitkää pyöreään mutkaa toisen perään.
Harmittavaa.
Olisikohan...
11
340
Vastaukset 11
- eui eu
Hyvä rata. Ohittamisen puuttuminen ei ole radasta kiinni, vaan säännöistä ja aerodynamiikasta.
- eeeee eeee
hamppi.vontapuli kirjoitti:
onkos säännöissä kielletty ohittaminen?
Ilmeisesti et lajia seuraa.
- hamppi.vontapuli
hamppi.vontapuli kirjoitti:
onkos säännöissä kielletty ohittaminen?
Tälle käyttäjälle ei ole tunnusta tai se on poistettu.
eeeee eeee kirjoitti:
Ilmeisesti et lajia seuraa.
Tarkennahan hiukan mitä tarkoitat sillä että säännöt rajoittaa ohittamista.
Se taas pitää paikkansa että aerodynamiikka haittaa ohittamista ja tässä tapauksessa juuri se.......jos palattaisiin takaisin -70 luvun autoihin niin siitä ei olisi haittaa. Mutta jos radat ovat pelkkiä mutkia niin ohittaminen on mahdotonta.- eeeeeeeee e
hamppi.vontapuli kirjoitti:
Tarkennahan hiukan mitä tarkoitat sillä että säännöt rajoittaa ohittamista.
Se taas pitää paikkansa että aerodynamiikka haittaa ohittamista ja tässä tapauksessa juuri se.......jos palattaisiin takaisin -70 luvun autoihin niin siitä ei olisi haittaa. Mutta jos radat ovat pelkkiä mutkia niin ohittaminen on mahdotonta.Nimenomaan auton rakentamiseen liittyvät säännöt -> aerodynamiikka. Siinä oli selkeä aasinsilta.
Ei Korea ole pelkkää mutkaa. 1,2 km suora ja suoraviivainen ykkösektori. Mainitsepa joku vanha rata, jossa on ohituspaikkoja selkeästi tätä enemmän. - (^_^)
eeeeeeeee e kirjoitti:
Nimenomaan auton rakentamiseen liittyvät säännöt -> aerodynamiikka. Siinä oli selkeä aasinsilta.
Ei Korea ole pelkkää mutkaa. 1,2 km suora ja suoraviivainen ykkösektori. Mainitsepa joku vanha rata, jossa on ohituspaikkoja selkeästi tätä enemmän.Belgian Spa........................ja paljon upeampi rata.
- (^_^)
eeeeeeeee e kirjoitti:
Nimenomaan auton rakentamiseen liittyvät säännöt -> aerodynamiikka. Siinä oli selkeä aasinsilta.
Ei Korea ole pelkkää mutkaa. 1,2 km suora ja suoraviivainen ykkösektori. Mainitsepa joku vanha rata, jossa on ohituspaikkoja selkeästi tätä enemmän.mitä tulee sääntöjen rajoittamaan aerodynamiikkaan..... toisen auton katveessa ajamisessa ei ole mitään aerodynamiikkaa koska se toimii vain "puhtaassa" ilmassa ajaessa. Kai sinä sen tiesitkin.
- eee eeeee
(^_^) kirjoitti:
Belgian Spa........................ja paljon upeampi rata.
Montako ohituspaikkaa siellä on? Kemmelin suoran päässä yksi. Siinäpä se. Ainoa syy miksi siellä kisat ovat jännempiä on vaihtelevat sääolot. Korean radalla nähtiin useita ohituksia ja yrityksiä. Kolmas sektori on myös uskomattoman hienon näköistä. Nähtiin paljon parempi kisa kuin esim tämän kauden Monza, Bahrain tai Singapore.
En tarkoittanut että aerodynamiikan rajoittaminen vähentäisi ohituksia. Päinvastoin. Sen takia ensi kaudeksi ollaan jälleen muuttamassa aerodynamiikka sääntöjä (liikuteltava takasiipi). Kai sinä sen tiesitkin. - (^_^)
eee eeeee kirjoitti:
Montako ohituspaikkaa siellä on? Kemmelin suoran päässä yksi. Siinäpä se. Ainoa syy miksi siellä kisat ovat jännempiä on vaihtelevat sääolot. Korean radalla nähtiin useita ohituksia ja yrityksiä. Kolmas sektori on myös uskomattoman hienon näköistä. Nähtiin paljon parempi kisa kuin esim tämän kauden Monza, Bahrain tai Singapore.
En tarkoittanut että aerodynamiikan rajoittaminen vähentäisi ohituksia. Päinvastoin. Sen takia ensi kaudeksi ollaan jälleen muuttamassa aerodynamiikka sääntöjä (liikuteltava takasiipi). Kai sinä sen tiesitkin.kisassa nähtiin ohituksia ainoastaan sen vuoksi että siellä satoi. Viimeisestä mutkayhdistelmästä ei selviä ajamalla toisen auton imussa ja muuten 1,2 kilometriä "pitkä" suora on liian lyhyt että saataisiin tarvittava nopeusero ohittamiseen.........paitsi jos ohitettava on Lotus.
Liikuteltava takasiipi auttaa ainoastaan suoranopeuksissa vähentämällä downforcea ja ei muuta tilannetta koska kaikilla muillakin on sellainen. Ainoa asia mikä auttaa on juuri aerodynaamisten osien vähentäminen. Tiedätkö oikeasti aerodynamiikasta mitään? Älä välitä, en minäkään mutta sen verran tiedään että ilma liikkuu aivan eri tavalla formulan edessä kuin takana.
Oletkos koskaan katsonut Span kisaa loppuun? - eee eeeeee
(^_^) kirjoitti:
kisassa nähtiin ohituksia ainoastaan sen vuoksi että siellä satoi. Viimeisestä mutkayhdistelmästä ei selviä ajamalla toisen auton imussa ja muuten 1,2 kilometriä "pitkä" suora on liian lyhyt että saataisiin tarvittava nopeusero ohittamiseen.........paitsi jos ohitettava on Lotus.
Liikuteltava takasiipi auttaa ainoastaan suoranopeuksissa vähentämällä downforcea ja ei muuta tilannetta koska kaikilla muillakin on sellainen. Ainoa asia mikä auttaa on juuri aerodynaamisten osien vähentäminen. Tiedätkö oikeasti aerodynamiikasta mitään? Älä välitä, en minäkään mutta sen verran tiedään että ilma liikkuu aivan eri tavalla formulan edessä kuin takana.
Oletkos koskaan katsonut Span kisaa loppuun?Miten se sade niitä ohituksia muka taikoi? Yhtä lailla kuivallakin oltaisiin ohiteltu. Ulosajoja olisi nähty vähemmän, mutta pienempiä leveäksiajoja sekä ohituksia ihan yhtä lailla. Ehkä pari kolme vähemmän. Se suora on ihan tarpeeksi pitkä ja sen jälkeinen lyhyt pätkä loi myös hyvän paikan korottaa sijoja. Ykkösmutkassakin taidettiin pari ohitusta nähdä.
Eikö takasiipi sitten liity aerodynamiikkaan? Mahdatko sinä nyt tietää mistä edes puhutaan.
"En tarkoittanut että aerodynamiikan rajoittaminen vähentäisi ohituksia"
Luepa tuo virkkeeni uudestaan, OK?
Nimenomaan aerodynamiikkaa vähetämällä toista autoa olisi helpompi seurata.
Olen katsonut. Ja millainen oli 09 kisa kun ajettiin kuivalla radalla? Hienoja ohituksia hermanni. Fisi ajoi koko kisan puolentoista sekunnin verran Räikköstä perässä. Upeaa, todella upeaa.
Yhtä lailla Spassa ohitetaan vain sateen ansiosta. Yksi kerssi ohitus nähtiin viime vuonna se siitä. Entäpä sitten 07? Varsinainen snorefest.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761069- 42784
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218648Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34492- 23468
- 37433
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70425Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52409Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga44399- 18393