Tere. Olen tässä koko kevään aatellu auton vaihtoa uuteen peliin. Nyk. Mondeo -97 GT.
Yksi vaihtoehto on mielessä 2.0 L Passat. En ole juurikaan tutustunut volkswageniin enkä vielä koeajanut. Näyttää täällä olevan juttua etuakselistosta ja lähinnä tukivarsista. Onko tuota ongelmaa uusissa Passateissa, vai onko edes ongelma? Onko lähiaikoina tulossa Passatilta uutta mallia? Työkaveri sanoi että on tulossa. Onko "tyyppivikoja", millainen on ajaa?
Yksi vaihtoehto on mielessä 2.0 L Passat. En ole juurikaan tutustunut volkswageniin enkä vielä koeajanut. Näyttää täällä olevan juttua etuakselistosta ja lähinnä tukivarsista. Onko tuota ongelmaa uusissa Passateissa, vai onko edes ongelma? Onko lähiaikoina tulossa Passatilta uutta mallia? Työkaveri sanoi että on tulossa. Onko "tyyppivikoja", millainen on ajaa?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Uusi malli on tulossa ens vuonna. Siitähän on jo kuviakin ollut netissä. Tyyppivikoja nykyisessä on ollu ainakin just nuo tukivarsiviat, joskaan ne ei enää ole niin pahoja kuin 97-99 malleissa. Niitä kuitenkin kuulemani mukaan on tässä uudemmassakin faceliftatussa (2001->)mallissa. Ota mieluummin 1.8T kuin 2-litrainen, joka tosin on hiukan kalliimpi. Passattihan on todella mukava auto ajaa, etenkin Mondeoon verrattuna ;-)
Itselleni on tulossa uusi 1.8T n. kuukauden päästä. Vaihdossa liikkeeseen menee -01 mallin melko vähän ajettu 2.0 Passat. Eli jo toinen Passatti on tulossa mulle. En viitsinyt odottaa uutta mallia, koska uusissa malleissa on aina enemmän tai vähemmän lastentauteja.
Tuota nykyistä kakslitraista vaivaa tehonpuute (vanha 8v 85kW kone)ja öljyäkin kuluu ihan riittämiin. Passatiin tuli uusi 2-litrainen (96kW) 2002 tai 2003 joka on hiukan modernimpi kone, siitä mulla ei ole kokemuksia.
Itse ostin uutena -00 mallin 90hv tdi;n, viimeisen ennen faceliftiä. Ajattelin silloin myöskin ettei tuossa enää ole "lastentauteja", mutta harhaa ja niin turha oli luuloni! Kaikkea isompaa ja pienempää on hajonnut ihan riittävästi ja öljyäkin on kulunut uudesta asti. Itse todellakin harkitsen vakavasti onko seuraava autoni enää Passat.
Omani on -02 uudemmalla 2l koneella. Ajettu ilman ongelmia 30t. Jos päädyt Passattiin niin laita lisävarustelistassa rasti Bi-Xenon valoihin, itse olen ko. valoihin todella tyytyväinen.
Koneessasi täytyy olla jotain vikaa, oletko ottanut asian puheeksi takuu aikana?. Ko kone on hyväksi havaittu enkä ole kuullut sen vievän erityisemmin öljyä. Itsellä on nyt 70 tkm kokemus tuosta koneesta (myös -00 ja 90 hp), ja vaihtovälillä ei ole koskaan tarvinnut lisätä öljyä.
Elikkä litra/kymppitonnilla kuluu. Olen tottakai kysellyt huollossa kulumisen normaaliudesta. Autolla ajettu nyt karvan päälle 80tkm ja tuon määrän se on syönyt uudesta asti. Huollossa vastattiin tehtaan katsovan vielä normaaliksi kulumiseksi 1l/1000km !!!!!
Kyllä se vaan niin on, että juuri tuo volkkarin tdi kone kuluttaa uudesta asti tuon litran 10 tkm:lla. Ihan suoraan ne sen liikkeessäkin sanovat jos viitsii kysyä.
Kukakohan käy salaa lisäämässä AHU koneeseeni öljyä kun siihen ei ole koskaan tarvinnut lisätä vaihtovälillä. 15tkm:llä öljynpinta laskee mittavälin puoleen väliin ylämerkistä eli n.sentin.
Yleensähän mittaväli on noin litra eli sullakin menee puoli litraa. Ja se toinen puolikas tulee siitä että öljy ohenee kun siihen sekaan tulee polttoainetta.
Kyllä se niin vaan on että niin kauan kuin autoja voidellaan öljyllä niin ne kuluttaa öljyä.
1 L/1000 km vastaa 1%:n öljyseosta jos keskikulutus on 10 litraa satasella. Kaksitahtisissa se olisi melko laiha seos.
Itselläni vm. 2002 Passat 1.8T Trendline, jolla ajettu hieman yli 50 tkm. Ainot viat ovat olleet sytytyspuolien vaihto (aiheesta ollut tällä palstalla keskustelua aiemmin, vikaa ei ollut kuin tietyn aikavälin 1.8T koneissa) ja tuulilasin tiivisteen vaihto (tihkui kosteutta kattoverhoiluun). Molemmat takuuseen ja mukinoitta. Tukivarsien kanssa ei ole tarvinnut tuskailla.
Plussa autossa on tilat, ajo-ominaisuudet, suorituskyky ja polttoaineen kulutus.
Miinusta tulee liian pienestä pissapojasta ja ajovaloautomatiikasta (mittarien valaistus ei ole päiväasennossa päällä).
Moottoriksi suosittelen 1.8T:tä, jossa on arkikäyttöön riittävästi tehoa ja vääntöä jo alle 2000 kierroksen. 2-litrainen on hieman hengetön, vaikka paperilla ero tehossa ja väännössä ei ole suuri. Lisävarusteiksi suosittelen automaatti-ilmastointia, vakionopeudensäädintä ja bi-xenoneita.
eka passattini oli 2.0 litranen -02 vuoden.Nyt olen puolivuotta ajanut 1.9 TDI automaatilla.tosi nautinto ajaa.Istuimiin kannattaa satsata.esim. pösö 406:ssa paremmat mut auto ei sit liiku mihinkään.
Joo, mulle siis on tulossa n. kuukauden päästä myös uus 1.8T Passat Trendline. Harkitsin ensin Comfortlineä koska se on halvempi, mutta en pitänyt sen penkkiverhoilusista, joka on jonkinlaista plyyshintapaista joka puolestaan menee aika pian kulahtaneen näköiseksi. Trendline ei ollutkaan kuin n.300eur kalliimpi, niin valitsin sen. Siinä on erilainen verhoilu ja hiukan enempi tukea penkeissä, ainakin reisiosassa, kuin first/comfortlinessä ja muuta pientä kivaa, lähinnä kosmeettista.
Lisäksi otin automaatti-ilmastoinnin ja "sporttialustan" (-20mm, jäykemmät iskarit ja jouset). Vakionopeuden säätimen aion asennuttaa jälkeenpäin. Se on mielestäni turhan kallis lisävarusteena uuteen autoon (600eur). Jälkiasennuksena sen saa merkkiliikkeessäkin alkuperäisellä viiksellä asennettuna alle puoleen hintaan. Xenonit olis kyllä hyvät mutta aika arvokkaat. Mulla on lisäksi lähes kaikki ajo katulamppualuella, jolloin niihin ei suurempaa tarvetta olekaan. Passatin normaalit valot, etenkin lähivalot, on kyllä ainakin -01 mallissa vielä todella surkeat.
Minua tuo ajovaloautomatiikka ei haittaa ollenkaan. Ei kai päivällä tarvita mittarivaloja?
Terve. Joo, kiitti vaan kommenteista. Milläs renkailla otit auton? Onko nuo siihen vakiona tulevat 195:set riittävät? Onko syytä valita 205?
Niin, tuohon ei vakiovarustuksena taida kuulua soitinta. Millaisen valitsit? Kannattaako ottaa liikkeestä asennettuna? Millaista tarjoavat? Ostaakko jälkikäteen ja asentaa itse?
Vastaan noihin kahteen kysymykseesi. Renkaat ovat ihan vakiot 195/65R15 peltivanteilla ja pölykapseleilla näin aluksi. Aluvanteet ja toiset renkaat maksavat lisävarusteena aika paljon, 15-tuumaiset aluvanteet 205/60R15 renkailla, jotain 1650eur ja 16-tuumaiset alut 205/55R16 renkailla n. 2200eur.
Myöhemmin on kyllä tarkoitus hankkia 17-tuuman alut 225/45R17 renkailla. Tuollaisen paketin saa, tietenkin vanne- ja rengasmerkistä riippuen, jostain rengasliikkeestä halvimmillaan varmaan jotain 1000eur pintaan. 15 ja 16 tuumaiset alut ovat tietenkin hiukan halvempia. Passat on kyllä mielestäni sen kokoinen auto että ainakin 15-tuumaiset alut näyttää siinä turhan pieniltä.
Juu, soitin ei kuulu edelleenkään Passatin vakiovarustukseen. En ottanut sitä syystä että hinta olisi ollut ihan käsittämätön, 1835eur!!!
Sovin kauppaa tehdessäni, että voin ottaa nykyisestä autostani soittimen ja asentaa sen sitten tuohon uuteen autoon. Liikkeessä luvattiin tehdään vielä soitinvalmius tuohon uuteen Passatiin. Kaiuttimethan siitä on jo valmiina edessä ja takana, mutta antennivahvistinta varten tarvitaan sellainen adapteri sinne soittimen ja antennijohdon väliin ja se asennetaan liikkeessä ilman lisäkustannuksia. Ei ole kokemuksia millaista soitinta ne tarjoaa liikkeessä, onhan niillä aina niissäkin jotain malleja tarjolla. Soittimen voi kyllä ostaa itsekin ja pyytää heitä se asentamaan tai sitten asentaa itse tai asennuttaa jossain muualla, ei liene suurta välia.
Ruotsalaisen tutkimuksen mukaan eniten vikoja /1000km.
Tutkimus julkaistiin muutama vuosi sitten Tuulilasilehdessä.
Kenties laatu on jo parantunut?
Kiitos asiallisista vastauksista. tämän perusteella alkoi kyllä tuo 1.8 T kiinnostaa. Täytyy käydä koeponnistaa..
Oli parisen vuotta työsuhdeautona -01 1.8 turbo.
Auton moottori hajosi totaalisesti samana päivänä kun hain sen 90 000km huollosta. Kesken ajon heitti kone öljyt pihalle ja se olikin sitten valmista kauraa. Onneksi olin vasta lähdössä duunin parkkipaikalta joten ei tarvinnut jäädä tienvarteen. Kärry vietti parisen viikkoa korjaamolla ja käsittääkseni se sai uuden moottorin. oli onneksi leasing-auto joten kustannukset eivät osuneet omaan lompakkoon. Älkää kysykö miksi kone levisi. Ei ollut oma auto joten ei jaksanut kiinnostaa. Nyt alla Touran ja tämä ainakin käy ja kukkuu näin
30 000km ajettuna.
Passat 1,8 -98 oli käytössä 4,5 vuotta, 100 tuhatta kilometriä. Pari vikaa sattui kohdalle:
takajarrut jäivät kerran hieman laahamaan, palojen vaihto pikahuollossa. Lampunpesimien vesiletku irtosi/katkesi. 90000 huollossa hihnavaihto, koko huolto noin 700 euroa, josta noin 400 hihnasta.
Lisäksi kaksi korjaamokutsua, nämä siis maahantuojan kutsusta veloituksetta:
ensin 99 keväällä jarrumuutos (jarruissa oli häipymistä suola/kurakeleillä)
v. 2000 etupään tukivarsien vaihto - siis se sama (?) juttu josta nyt täällä elämöidään
Autona mainio, ja niinpä nyt on alla -03 -mallinen TDI, vielä parempi ja mukavampi ajella.
Siinä on kilometrejä 35 tuhatta, takuuseen on vaihdettu maaleja kesinyt toinen kattokaide. Lisäksi kivi napautti tuulilasiin halkeman, mutta sitä en ole korjaillut. Alkuperäiset tuulilasin pyyhkijät oli surkeat. Ennen öljynvaihtoa (27000 km) lisäsin litran öljyä (tuli auton mukana), mutta sen jälkeen ei öljyä ole juurikaan kulunut.