Kertokaapa hyviä ruosteen poisto vinkkejä.Itellä on Corolla -91,on vähän ruosteen alkuja helmoissa. Elikkä miten kannattas toimia?
Toyota Corolla
Avuton
41092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse teen näin:
hio epäkeskolla pellille, puhdista kunnolla, primer-pohjamaali (esimerkiksi), pintamaalaus, hionta 1200 vesihionnalla, toinen pintamaali, lakkaus, hionta 1200 vesihionnalla, toinen lakkaus.
Eli tämä, jos haluaa tiptop.
Jos ruostekukkaset ovat päässeet kukkimaan hieman syvemmälle, niin tässä muutama lisävinkki.
Itse hioin poran kärjessä olevalla teräsharjalla ja laitoin sitten ruosteensyöjää muhimaan, sitten puhdistus ja taas vähän hiomista. Ruostetta ei saa jäädä hiukkastakaan! Ja koska ruoste oli syönyt peltiä rosoisesti ja epätasaisesti ei pohjmamaali riittänyt vaan täytin kolon kaksikomponenttimassalla pehmeää lastaa apuna käyttäen. Sitten hioin kovettuneen massan vesihiomapaperilla, tietysti karkeammasta hienompaan päin. Loput voikin sitten tehdä "harrastelijan" kuvaamalla tavalla.
niin ei tuu noita ongelmia.
Kaikissa merkeissä on sama ruostumis vika. Ruostuminen han riippuu vain auton hoidosta jos hoidat hyvin ni eipä oo ruostetta!!