Nyt toisen asteen ammatillisiin oppilaitokseen hakeutuu enemmän opiskelijoita kuin lukioon. Tilanne aiheuttaa lukion ja peruskoulun opettajien keskuudessa hätää ja huolestumista. Joidenkin peruskoulujen opettajat ovat kieltäytyneet viemästä oppilaita tutustumaan ammattioppilaitoksin.
Ammattikoulun suosiota
ei hyväksytä
10660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä horiset? Tuossa ei ole päätä eikä häntää - eikä varmasti totuuden häivääkään!
Haluatko, että nimeän kouluja, joiden opettajat eivät vie opiskelijoita tutustuman ammattioppilaitoksiin?
Eikös se ole opon tehtävä hoitaa noita tutustumiskäyntejä avointen ovien päivinä. Ei meillä ainakaan siihen ole tarvittu muita opettajia. Jos olisi tarvittu niin, olisi tietenkin menty edellyttäen, että käynnit on opintokäynteinä koulun vuosisuunnitelmassa ja rehtori määrännyt menemään ja hoitanut sijaisjärjestelyt. Siinä ei silloin auta kieltäytyä.
Tee paljastuksesi, mutta kerro samalla mitä ryhmää itse edustat, että osaamme suhtautua paljastuksiin.
Teillä on näemmä oikein mietitty millä verukkeella kieltäytyä tutustumiskäynnistä.
Meillä toimitaan sääntöjen mukaan ja sillä tavalla varmistetaan, että opintokäynnit ammatillisiin oppilaitoksiin ovat aitoa opetussuunnitelman mukaista oppilaanohjaukseen kuuluvaa toimintaa. Samoin pitää toimia vaikka olisi kyse historian opettajan järjestämistä museokaynneistä. Sitä paitsi meidän peruskoulussa on ammatilisiin menty enemmän kuin lukioon ainakin niin kauan kuin muistan.
kyllä ne oppilaat kohta tajuaa, että amis ei ole oikotie onneen eikä edes työpaikkaan. Ammattikoulutuksen suosio on pelkästään opetusministeriön manipulointia ja se tie on nopeasti kuljettu loppuun.
Koulutus se on joka rulaa ja yleissivistävää koulutusta arvostetaan edelleen eniten.
Yleissivistävää koulutusta arvostetaan todennäköisesti enemmän kuin toisen asteen koulutusta, mutta kumpi takaa paremmin työpaikan?!
Eihän se nykypäivänä ole työpaikasta kyse, vaan siitä missä pääsee helpoiten: missä koulussa on aikaa eniten hengata, opettajat välinpitämättömiä ja oppilaat voivat vapaa-aikanaan miettiä facebookin ihmeitä kun ei tarvitse läksyistä välittää.
En väheksy ammattikouluja miltään osin, mutta ammattikoulujenkin suosio on lisääntynyt yllättäen aikana, kun oppilaista on tullut suorastaan laiskoja lukijoita ja mukavuuden tavoittelijoita.
Olisikin kiva tietää, miksi ammattikoulujen suosio on kasvanut.
Varmasti siihen ammattikoulun suosioon on myös aivan järkisyitä. Ehkä tärkein syy on työllistyminen. Tosin ei työllistyminen aivan taattua ole. Ehkä ensimmäisen työpaikan saa helposti. Sen työpaikan pitäminen on jo vaikeampi asia. Tuppaa olemaan suomalaisten nuorten keskuudessa runsaasti asennevammoja. Jos koulussa on poissaoloja, myöhästelyjä ja laiskuutta, niin sama meno jatkuu helposti työpaikalla. Neljän kuukauden koeajassa on se hyvä puoli, että epäkelvon aineksen työsuhteen saa purettua heti ilman selityksiä. Eestistä ja Venäjältä onneksi tulee kunnollisia työtekijöitä. Heidän varaan meidän on tulevaisuuden hyvinvointimme rakennettava. Pannaan nämä suomalaiset ressukat mieluummin heti peruskoulun jälkeen Sossun luukulle.
tarvitaan, teoreetikkoja, että "tavallisia työmiehiä" Voisin kuitenkin heittää, että noin puolet ammattikoulun käyneistä eivät lopeta koulutustaan siihen vaan jatkavat esim AMK:hon. Eikä se välttämättä ole laiskuutta käydä ammattikoulua - joku voi olla todella innostunut esimerkiksi ruoanlaittoon ja on KA silti kiitettävä. Miksi menisit lukioon jos haaveammattiin pääsee nopeamminkin ammattikoulun kautta?
Tottakai lukio on yleissivistävämpää, mutta lukio ei tarjoa ammattia kolmen vuoden raatamisen jälkeen. Lisäksi nykyisin AMK:hon pääsee jopa helpommin ammattikoulun kuin lukion kautta, koska pisteytysjärjestelmä suosii tässä tapauksessa ammattikoulun käyneutä. Jos peruskoulun jälkeen ei ole harmainta aavistusta mihin menisi, niin siinä tapauksessa lukio on ehdottomasti paras vaihtoehto