Nyt kun on taas lumi maassa, niin toivottavasti nuo lumiaurakuskit eivät työntele aura-ajoneuvoilla nurin kovin paljon katuvalotolppia / liikennemerkkejä. Näyttää vaan edelleen olevan viimme talven satoa korjaamatta,kumma vaan kun kaupungin puolesta ei ole puututtu asiaan,on vaan niin epäsiistin näköistä kun liikennemerkitit kallistaa sinne sun tänne,aivan kun oltais venäjällä.
Eikös tuotakin puolta voisi yksistäistää,tietäisivät ainakin kaupungilla kelle jälkiremontti lasku lähetetään.
Eikös tuotakin puolta voisi yksistäistää,tietäisivät ainakin kaupungilla kelle jälkiremontti lasku lähetetään.
Vastaukset 43
Vanhimmat
edes auraisivat!!Koivuhaka-Mesilä alueella on pyörätiet ihan kaaomaisessa kunnossa!!
Pitää saaha nääs ylimääräistä fyrkkaa....PYHÄTYÖKORVAUS...
lapioikaa itse !Kävelkää niin laihdutte.
Aurataan silloin kun on tarpeen. Ei pienen räntäsateen vuoksi kannata "koneistoa" käynnistää.
Naurettavinta oli kun kaupungin kuorma-auto aurasi vetisiä katuja Halkokarilla 5.1.2007 klo 08.40 ulkolämpötilan ollessa "varjossakin" 3,2 astetta - että sillai.
Viimeistään keväällä nähdään vahingot mitä "kesäauraus" saa aikaan; Katujen reunakorokkeet (betonilaatat) on aurattu pilalle. Ovat naarmuuntuneita, monenkirjavia (aurasta irronnutta maalia) ja osa täysin irronneita kuten kaksi pelkästään oman pihani kohdalla. Toinen laatoista on jopa täysin kadonnut.
Eräs kuski tokaisi: "Onpa hyvä, että sataa lunta öisin viikonloppuna, pääsee hälytystehtäviin ja tuplapalkoille," Veronmaksajana oli pakko vastata, että niille euroille olisi parempaakin käyttöä tienhoidossa kuin kasvattaa sinun pankkitiliäsi - ajattele vähän mitä puhut.
Eihän nämä reppanat tiedä edes mikä on lapio ei siis mikään "leipälapio"
aukaisi turpansa!!Me polkypyörällä kulkevatkin ollaan veronmaksajia ja koululaiset tulevia veronmaksajia.Meillä on oikeus vaatia,että pyörätiet ovat kunnossa! :/
jälkeen oli pyörätiet huonossa kunnossa,kun lunta oli jo enempi ja se sitten meni jäisille urille.Jos oltaisiin heti aurattu,niin olisi ollut sulat tiet..
Lunta satoi perjantaina illalla ja yöllä. Lauantaina olisi ollut aikaa ajaa pyörätiet, mutta mitään ei tapahtunut. Onko kaupungilla joku joka päättää milloinka aurat lähtevät liikkeelle? Jos on, miksi hän ei hoida velvollisuuksiaan. Jos ei pysty töitään tekemään, siihen löytyy varmasti halukkaampia ja pätevämpiä. Kaupungilla oli mahdotonta liikkua lastevaunuilla ja vanhusten ylipäätään ollenkaan lumen ja sohjon takia. Montako lonkka- ja jalkamurtumaa auraamattomuus aiheutti, varmaan kustannukset ovat toista luokkaa, kuin muutaman autokuskin aurauskulut. Se vielä ihmetyttää, kun osa pyöräteistä oli kuitenkin ajettu, onkohan tiepiirin vastuulla ja se, että kesken aurauksen on aura nostettu ylös ja jatkettu ajamista pyörätietä pitkin. Mitä järkeä? Näin esim Kemirantiellä.
Kävellen olisit jo perillä ja kilot tippuu.Veroeuroja säästyy kun kävelet.
tarpeeksi laiha,ettei tarvitse laihduttaa.Toisekseen,mitä se sun persettäs polttaa,vaikka me pyöräilijät haluamme kunnollisia teitä!
minäkin,kun joku pätkä oli väliin aurattu ja sitten oli lopetettu kesken?!?
Voi mä tulla auraamaan rouvalle pikkukorvausta...Vastaan, jos sopii.
Täällä halkokarilla KAIKKI pyörätiet niin huonoja että huh huh...
On se kumma kun suolee kylvetään heti kun mittari painuu alle 5 ja vielä kuiville teille. Aivan käsittämätöntä, kuinka paljon teitä suolataan ja vielä taajama-alueilla. Kuinkahan suuri määrä menee rahaa tämän myrkyn levittämiseen. Sen rahan voisi käyttää muuhun teiden kunnossapitoon esim. auraamiseen. Jotenki ymmärrän, jos suolaa levitetään kaukana taajamasta, mutta ei kaupunkialueile.
on sitä laittaa, kun nämä kokkolalaiset autoilijat eivät sitten millään osaa ajaa varovaisesti, kun se talvi sitten yllättää.
Kokkolassa ajetaan yhtä tyhmästi oli kesä taikka talvi.
Suola on tosi myrkkyä, joka syövyttää jopa betonin ja kerääntyy pieniinkin koloihin ja ajouriin, jossa se "muhii mukavasti" ja menee nastarenkaiden jauhamana parissa vuodessa asfaltin läpi. Etenkin kun hölmö suomalainen junnaa sitä samaa uraa kesät talvet. Tulkaapa katsomaan vaikkapa Vanhaveistämöntietä Halkokarilla. Vain muutama vuosi sitten se päällystettiin ja on jo nyt täysin "läpimätä".
Muuten. Eihän se ns tiesuola ole edes suolaa... Ja toiseksi. Ovatko Kokkolan "ajoneuvoköröttelijät" käyneet autokoulun kirjekurssina ja jos, niin senkin näköjään väärin päin.
No nyt aurattiin ainakin Mariankatua. Harmi vaan, että asfaltti on jo paljaana... Parempi myöhään kuin ei milloinkaan... Ehkä...
Kuinka monta kertaa olet nähnyt suolaa levitettävän kaupunki alueella. Noista auraajista sen verran,että tuskin ne itse päättää milloin aurataan eiköhän työnjohto ole sitä varten.
Määrääkö myös työnjohto mitkä liikennemerkit työnnetään kallelleen ? Nyt kun olen myös ite katsellut tuolla ulkona, niin kyllä vaan on paljon liikennemerkkejä/katuvalotolppia kallellaan...Niin sanotusti viimme vuoden satoa.
jossa oli vain perjantaisin kumma vika. Ko.iltana tapahtui outo tapaus, TV:n ruutu kääntyi kyljelleen heti viihdeohjelmien jälkeen. Seuraavana päivänä oli vika taas poissa.
tilalle,niin homma pelittää. Eräillä nykyisillä pienaurakuskeilla 2 tunnin ruokatunnit ja kahavitunti on todellakin tunti.
Ette taija raukat tietää paljonko maksaa lähettää aurauskoneet liikkeelle, meinaan ei se mitään ilmasta puuhaa oo, teijän kukkaroa siinä säälitään, kun ei joka pienen pyryn jälkeen lähetä aurailemaan
aurauksesta varmaan moni on halukas maksamaan.Ei se luitten tai vakavampien vammojen hoitokaan halpaa ole!
vielä TVH. Ennen oli koneita ja ukkoja eikä kulutusteriä tarvinnut säästellä. Tiekarhu on melkein sukupuuttoon kuollut laji. Jos tieliikenteeltä kerätyt maksut ohjattaisiin takaisin liikenteen käyttöön, olis kaikki kinttupolutkin pikiteitä ja hyvässä kunnossa. Vaan minnehän nekin rahat katoavat, Arkadianmäelle?
On aivan varma asia, että katkenneitte jalkojen ja käsien hoito ja sairastaminen on kalliimpaa, kuin auran ajo. Tästä on kyllä faktaa olemassa.
että aina kun täällä kirjoitetaan pyöräteiden aurauksesta,niin jokunen ihminen tunkee tänne ilkeillä vastauksillaan.Jos töihin tai kouluun tulee matkaa,niin ei sitä niin vain joka päivä kävellä.Pitkä työpäivä on tarpeeksi raskas ja kotiinkin saattaa olla kiire laittamaan perheelle ruokaa.Täytyy sitä vapaa-aikaakin jäädä sille perheen äidille.
Kun kaikilla ei ole autoa,niin silloin se polkupyörä on ainoa vaihtoehto.Suodaan siis kaikille hyvät olosuhteet käydä töissä ja koulussa.
Kyllä, Muttei se ole auraajien vika jos ei olla aurattu. Vaan luulisi että aurauskäsky annetaan ylemmältä taholta. Tuskin sinäkään lähdet töihin vapaa-ajallasi jos käskyä ei käy.
auraajia syytetäkkää hekn.kohtasesti.Tietää sen jokainen,että heille pitää tulla käsky.Siinäs se,että miksei käsky käy?!?
kaupungin virkamiehet saa edes kaupunkinsa lumenauraus asioita ojennukseen? sielä harmaa parrat vaan pitää turhia kokouksiaan ja tuhlaa kaupungin rahoja täysin turhaan ja tiet jää taas auraamatta onneks muutin hesaan sieltä takapajulasta
voi kokeilla homoilua sillai "kevyesti".En haluaisi heti "penistä" sisääni,mutta käsin kokeilu ja hyväily näin alkuun? ehkä kiinnostaisi.
olis näköjään meidän kaikkien muuttaa...
sulle ny auramiehet ainaskaa antaa.
siellä sitten kaatuili moni pyöräilijä,kun ne viime viikonlopun lumet ovat vetäneet pyörätiet liukkaalle jäälle!!Jos olisi aurattu,niin olisivat jo paljaalla asfaltilla!
Älä narise. Ei märkä asfaltti tarvitse aurausta. Olisit laittanut "piikkikengät tai renkaat" jalkaasi/pyörääsi niin et olisi liukastellut.
Ei kait kukaan voi vaatia, että SINUA varten pitää jalkakäytävät/pyörätiet aurata tai hiekoittaa.
Katso peiliin ja opi joustavaksi... Tai pysy kotonasi kunnes kesä koittaa...
viikonloppuna satoi lunta,joka sitten alkoi tekemään tiet liukkaiksi.Kukaan ei ole täällä puhunut märistä paljaista asfalteista!Itseäni varten en tarvi teitten hoitoa,mutta tuolla liikenteessä on paljon koululaisia,töissä käyviä ja vanhuksia.Heitä kaikkia varten tiet pitää hoitaa!!Heillä on oikeus vaatia hyvät kulkumahdollisuudet,sillä koulussa ja töissä on pakko käydä.Kaikilla ei ole autoa takapuolen alla!
Millähän itse mahdat kulkea?Taidat olla työtön kotona lorvailija..
Oletko sokea,,ei tuolla ulkona mitään lunta ole!Ihme valittajia.
olisit lukenut aloituksen alusta loppuun,niin tietäisit,että täällä puhutaan viime viikonlopun lumisateen aiheuttamasta kaaoksesta pyöräteillä.
sinä aivan vitun tyhmä.
osta sinä lenkkikengät ja kävele.laihdutkin samalla.
kapungissa on näköjään aika monta pipipäätä!
.
.
kaustarinkatu ihan kauheassa kunnossa kaivot tukossa äkkiä tänne kaupungin miehet
Hah, sinne tulee suunnittelemani tekojärvi. Veden pintaa on ilmeisesti jo alettu nostamaan, hah hah haaa!!!...