Klipsit leikkauksessa

tahtoo kysäistä

Tässä olisi kysymys jollekin asiantuntijalle, mikäli sellaisia palstalla joskus liikkuu.

Kyseessä on sen verran vähäpätöinen asia, etten haluaisi tästä ihan kasvotusten alkaa kysellä keneltäkään asiantuntijalta. :D Kysymykseni on: miten leikkauksessa käytetyt klipsit käyttäytyvät kehossa pidemmän ajan kuluessa?

Olen vähän alle kolmekymppinen nainen, jolle on vajaa vuosi sitten tehty sappirakon poisto tähystyksellä. (Ihan sivumennen sanoen, kyseessä oli yksi elämäni parhaimmista tapahtumista, sillä kymmenisen vuotta jatkuneet kivut loppuivat kuin seinään!) Leikkaus ja toipuminen menivät oikein hyvin. Utelias kun olen, mietin välillä, mitä tapahtuu leikkauksessa asennetuille klipseille. Käsittääkseni niillä on napsaistu kiinni ainakin sappitiehyt ja jokin verisuoni. Pysyvätkö klipsit paikoillaan loppuikäni? Jos eivät, mitä ihmettä niille tapahtuu? Voivatko ne tippua vatsaonteloon? Entä mitä on tapahtunut itse sappitiehyessä ja verisuonissa niille kohdille, jotka on klipsattu? Arpeutuvatko ne jotenkin umpeen klipsien kohdalta?

Joo, saa nauraa jos naurattaa. (Minuakin naurattaa.) :D Ja kiitos sille, joka vaivautuu asiallisesti vastaamaan.

4

5546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klipsit

      Heippa!! minun kaverilla oli klipsit (sterillisaatio) lähteneet liikkeelle, toinen oli koteloitunut ja toinen painanut virtsarakkoa....oli allerginen sille metalille!! otettiin pois!! Nyt pelkää itsekkin kun vasen puoli vatsaa on kipeä ja olen myös allerginen kaikille metalille!!

    • Anonyymi

      Kiinnostaa ihan sama asia.

    • Anonyymi

      Minulle myös tehty sappirakon poistoleikkaus tähystyksellä 2017.Kaksi klipsiä on myös minun mahaani jätetty.
      Nyt vatsa ollut ollut kipeänä jo pidemmän aikaa ja kysyisinkin johtuuko kipu vatsaan jätetyistä klipseistä?

    • Anonyymi

      Syytä kipuun en tiedä, onko klipseistä vai jostain muusta.
      Omalla kohdallani kipuja on aina, vatsaa on leikattu monta kertaa. Klipsejäkin siellä taitaa olla jonkin verran, en edes tiedä montako mahtaa olla.
      Itse en mitenkään pelkää, että ne lähtisivät jotenkin liikkeelle, vaikka ei mitään tietoa, onko sellainen mahdollista.
      Myös tyräverkkoa vatsastani löytyy. Niitä oli aiemmin kahta erilaista, toista leikeltiin pois viimeisessä leikkauksessa. Toista verkkoa ei kuulemma voinut poistaa, kun se on kasvanut kiinni joka paikkaan, kudoksiin, lihaksiin, minne lienee.
      Metalliallergia ei taida koskea klipsejä, ne on jotain muuta ainetta kuin metallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1606
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      931
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      17
      618
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      188
      428
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe