Klipsit leikkauksessa

tahtoo kysäistä

Tässä olisi kysymys jollekin asiantuntijalle, mikäli sellaisia palstalla joskus liikkuu.

Kyseessä on sen verran vähäpätöinen asia, etten haluaisi tästä ihan kasvotusten alkaa kysellä keneltäkään asiantuntijalta. :D Kysymykseni on: miten leikkauksessa käytetyt klipsit käyttäytyvät kehossa pidemmän ajan kuluessa?

Olen vähän alle kolmekymppinen nainen, jolle on vajaa vuosi sitten tehty sappirakon poisto tähystyksellä. (Ihan sivumennen sanoen, kyseessä oli yksi elämäni parhaimmista tapahtumista, sillä kymmenisen vuotta jatkuneet kivut loppuivat kuin seinään!) Leikkaus ja toipuminen menivät oikein hyvin. Utelias kun olen, mietin välillä, mitä tapahtuu leikkauksessa asennetuille klipseille. Käsittääkseni niillä on napsaistu kiinni ainakin sappitiehyt ja jokin verisuoni. Pysyvätkö klipsit paikoillaan loppuikäni? Jos eivät, mitä ihmettä niille tapahtuu? Voivatko ne tippua vatsaonteloon? Entä mitä on tapahtunut itse sappitiehyessä ja verisuonissa niille kohdille, jotka on klipsattu? Arpeutuvatko ne jotenkin umpeen klipsien kohdalta?

Joo, saa nauraa jos naurattaa. (Minuakin naurattaa.) :D Ja kiitos sille, joka vaivautuu asiallisesti vastaamaan.

4

5166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klipsit

      Heippa!! minun kaverilla oli klipsit (sterillisaatio) lähteneet liikkeelle, toinen oli koteloitunut ja toinen painanut virtsarakkoa....oli allerginen sille metalille!! otettiin pois!! Nyt pelkää itsekkin kun vasen puoli vatsaa on kipeä ja olen myös allerginen kaikille metalille!!

    • Anonyymi

      Kiinnostaa ihan sama asia.

    • Anonyymi

      Minulle myös tehty sappirakon poistoleikkaus tähystyksellä 2017.Kaksi klipsiä on myös minun mahaani jätetty.
      Nyt vatsa ollut ollut kipeänä jo pidemmän aikaa ja kysyisinkin johtuuko kipu vatsaan jätetyistä klipseistä?

    • Anonyymi

      Syytä kipuun en tiedä, onko klipseistä vai jostain muusta.
      Omalla kohdallani kipuja on aina, vatsaa on leikattu monta kertaa. Klipsejäkin siellä taitaa olla jonkin verran, en edes tiedä montako mahtaa olla.
      Itse en mitenkään pelkää, että ne lähtisivät jotenkin liikkeelle, vaikka ei mitään tietoa, onko sellainen mahdollista.
      Myös tyräverkkoa vatsastani löytyy. Niitä oli aiemmin kahta erilaista, toista leikeltiin pois viimeisessä leikkauksessa. Toista verkkoa ei kuulemma voinut poistaa, kun se on kasvanut kiinni joka paikkaan, kudoksiin, lihaksiin, minne lienee.
      Metalliallergia ei taida koskea klipsejä, ne on jotain muuta ainetta kuin metallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      182
      22389
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      78
      9599
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      42
      7591
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      85
      6399
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5082
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      115
      4740
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4466
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2185
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1469
    Aihe