http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/matkustaminen/lennot/lennon-peruuntuminen/
"Vahingonkorvausta ei yleensä saa esimerkiksi sääolosuhteiden, turvallisuusriskien tai lennonjohtajien lakon aiheuttamien viivästysten takia. Lentoyhtiön täytyy kuitenkin pystyä osoittamaan viivästyksen syy ja perustelemaan oma toimintansa tilanteessa."
Mitä tuo jälkimmäinen lause tarkoittaa? Selvähän se on että huoltamattomalla koneella ei lennetä. Yleisesti lienee lakkotilanteessa niin että lipun hinnan saa takaisin, muita korvauksia ei tule. Kotimaan päässä siitä ei juuri taloudellisia menoja tule, mutta entä jos on omatoimimatkalla jossain Madeiralla ja Finnairin kone ei haekaan takaisin? Matkustaja järjestää itse paluulennon TAPilla pompun tai kahden kautta vai päteekö huolenpitovelvoite kun ennakkoon ostetussa lipussa lukee että AY...? Keväällä tuhkapilvi osoitti että Finnairiin voi ainakin siinä mielessä luottaa että jos se korvauksen voi laistaa - laillisesti tai laittomasti - niin se laistaa. Kun taas esimerkiksi TAPin piikkin sai olla päiväkaupalla Lissabonissa hotellissa.
Muistin virkistämiseksi linkki tuhkapilviajoista:
http://www.europalehti.fi/2010/05/komissio-lentomatkustajalle-taydet-hyvitykset/
Ja Finnairin infosivu:
http://www.finnairgroup.com/info
Lakko ja korvaukset?
5
883
Vastaukset
- entinen finn
Yleisohje. Aina kun mahdollista ilman isompia harmeja,käyttäkää muita lentoyhtiötä.
Mikäli on löysää rahaa,pistäkää lottoon. - Ongelmat Finnairill
Olen lähdössä 4.10. Aurinkomatkalle Teneriffalle,jos lento peruuntuu lakontakia,käytän
vastedes Thomas Cookkia.
Myöskin Finnairin lähtosevityksen tökkimisen ei luulisi kuuluvan nykyaikaan.- jaakkkooo36
en ole enään vuosiin käyttänyt vinnairia, paska firma,,,
Jos menet itse ostamaan jossain paikassa uuden lentolipun, kun Finnair on peruutettuna lakon takia, niin Finnairin korvaus/avustamisvelvoite loppuu siihen.
- jokapaikassa matkust
kyniä, jotta rahaa löytyy lakkokorvauksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794954- 794829
- 1324238
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan83018- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830