Kotiin kun olin menossa niin ihan ylitseni lensi viisi joutsenta kovasti äännellen. Sen verran matallalla lensivät että tiesin mihin järvelle ne suunnistavat ja eikun kamera himpestä matkaan ja autolla katsomaan että menivätkö lintutornin järvelle. No siellä ne oli ja tosi kauniita lintuja ovat nuo. Kuvaus matkaa oli kuitenkin sen verran että tarkkoja kuvia niistä en saanut, eikä valokaan tänään riittänyt, yksinkertaisesti lähikuvat ei tarkennu tarpeeksi. Joten taas jälleen kerran muutaman kuvatuksen laitan.
http://kuvablogi.com/diaesitys/23470/46/
http://kuvablogi.com/diaesitys/23470/46/
Vastaukset 30
Vanhimmat
Laulujoutsenet riistalinnuksi tai metsähanhien käy köpelosti.
http://www.kaleva.fi/uutiset/laulujoutsen-ajaa-metsahanhet-petojen-suihin/856238
ampukaa vaan kaikki mikä likuu, asfaltti ei liiku!! =)))))))))))))))))))))))))))
Mikä vittu siinä on että ihmisten täytyy AINA sotkeentua luonnon ja luonnon eläinten elämään...Toki ymmärrän että huoli joillakin on suuri eikä varmaan aiheetonkaan, mut kuitenkin!!
jo sekaantunut siihen. siitä ei voi olla kun samaa mieltä. ihminen on hävittänyt tosi paljon eläimiä maapallolta. kohta on Pandakin kuollut sukupuuttoon ja niin monta muutakin eäintä.
ihmisen ansiosta. en varsinaisesti usko Jumalaan mutta uskon luontoon. kaikki elävät on tänne luotu ja kaikilla on oma tarkoituksensa. sääli että ihminen hävittää kaikki mikä ei passaa kuvioihin :-(
koko juttu on niin potaskaa, kyllä sillä joutsenellakin on niitä vihollisia jotka häätävät niitä. Taitaa vaan olla linnunmetsästäjillä hirmuinen hinku päästä ammuskeleen joutsenia. Niin ja tuo metsähanhi on elinvoimainen, ei kuolemassa sukupuuttoon. No pakko oli tuota tietoa hakea netistä. =)))))
tarkoittanut siis justiin yhtä eläintä. mutta kyllä esim. Panda on häviämässä ihmisen ansiosta. ja monta muutakin eläintä. sitä et voi kieltää.
nyt en kyllä muista että mitä vihollisia joutsenella on mutta pitää mennä etsimään. enkä muuten ole koskaan kuullut että ihminen söisi joutsenta O-( ainakaan pohjoismaissa.
jotka ovat kuolemassa sukupuuttoon. No löysin sellaisen tiedon että lapissa ne joskus vuonna kivi ja säkki ovat metsästäneet joutsenia ruuaksi.
Mut nyt täytyy mennä koisiin kun kello on taas noin paljon, joten öitä! =)
pakko syödä mitä sai. mutta ei tänäpäiväna tarvitse syödä sukupuuttoon kuolemassa olevia eläimiä.
hyviä öitä. minäkin menen lukemaan kirjaa ja koisimaan ;-)
Olihan upeita kuvia...oliko siellä ranta jäässä vai näyttikö vaan et olisivat maanneet kirkkaalla jäällä, kaunis kuvajainenkin oli...
Mä tykkäsin erikoisesti siitä nro. 13
se ranta oli jäässä siitä kohtiin missä ne makasivat, ise asiassa aika pitkälle se oli jäätynyt.
Mua joskus ihan hirvittää noiden pitkät matkat lämpimään...ja varsinkin noiden ipanoitten...miten mahtavat hengissä selvitä...
Mua hirvittää se kun ne asuu jossain kaupungeissa, eiks niitä jotkut kakarat voi kiusata. :(((((( Joutsenparat! Voi kun niille voi tehä oikein ison uimahallin ja kutsuu ne sinne talveks. ;))))))))))
jotkut kersat, joita ei ole opetettu kunnioittamaan luontokappaleita. Sellaiset kersat kuin vanhemmatkin...niinhän se menee!!!
mietin kun niitä seurailin. Nuo ovat olleet täällä jo melkein viikon, viime viikolla näin kun ne lensi tästä ihan liki mut eri suuntaan, eli tuolta järveltä lähtivät silloin pois.
Saattaa olla että nyt tankkaavat ja lepäilevät ja odottelevat parempaa muutoilmaa. Niin ja ehkä myös muuttavia lajikamujaan...
ettei niistä monetkaan selviä , ikävä kyllä : -((((((((
joka kevät seuraan tulemista tähän meidän saarelle ja iloitsen kun pennut syntyvät jne.
mutta seuraavana vuonna ei pennut tule takaisin. eli ovat matkalleen jäänyt :-(((((((
surullista, surullista.
ne näköjään vietä kuin ekan talven vanhempiensa kanssa, en usko että ne enää poikasiaan kauheesti huolii matkaansa silloin kun alkavat pesimään.
niin upeita. sääli tosiaan ettei ollut aurinkoa. muuten tosi hyviä kuvia. heh. ja näi kyllä mitkä oli "rumia ankanpoikasia" ;-)))))
oli aika hyvä kuva mitä olen joutsenista saanut. ihanasti jäi tuo varjo veteen.
http://i4.photobucket.com/albums/y115/majorica/181.jpg
tosi upea kuva!!! Voi kun joskus pääsis niin lähelle noita lintuja että kuvatkin olisi jotain ihan eri luokkaa. =))
siis hieno on sen joutsenen varjon värikin! =))
kuvatkin oli. mutta kun se valo/ aurinko puuttui. minulla on nuista joutsenista enemmmmänkin kuvia täältä meidän rannasta. ollaan usein niitä käyty syöttämässä. (siis joka kesä ja usein). mutta täällä ei ole ollut kun pari pariskuntaa. kaksi perhettä siis.
viimeksi tuli vaan kolme takaisin. eli siis yksi aikuisista (luulen) ja pennut jäi matkan varrelle :-(((((((
kun ihmiset syöttää niitä. mutta minä ja lapset, kun niin usein käytiin siellä niin syötettiin kädestä.
niistäkin on kuvia. sähisevät kyllä kun kissat mutta jos on malttia odotella niin tulevat kädestä hakemaan.
muistatko kuinka kauan elävät ? (siis normaalisti)
noiden ikä ja wikissä oli tieto että vanhin rengastettu joutsen on ollut reilu 16 vee ja euroopan vanhin 26 ja rapiat.
jotain tuommosta. eli siis "meidän joutsenet" saattaa olla jälkeläisiä toisilleen ja joku heistä vielä saattaa olla elossakin ;-)
kyhmyjoutsen!
vielä tämä kuva kun Lucky halusi mennä uimaan mutta kun ei uskaltanut. kaikki mun koirista kunnioittaa niin paljon joutsenia etteivät kovin lähelle mene ;-)))))http://i4.photobucket.com/albums/y115/majorica/186.jpg
http://i4.photobucket.com/albums/y115/majorica/186.jpg
Oliko joutsen vähän niiku että mene pois siitä!!! =)))
ei uskaltanut mennä veteen. katto mua ihan ihmeissään että aja pois tuo PETOLINTU ;-))))))
muut koirat oli ihan kiltisti rannalla eikä edes yrittänyt.
on ne Chihutkin joskus laiturilta katsellut mutta joa vaan tulevat lähemmäksi niin sitten mamman taakse piiloon ;-)
Taas tosi hienoja kuvia. Sä kyllä hallitset kuvaamisen!
Kolme poikasta, montakohan alunperin oli ollut.Poikasia verottaa jopa hauet kun ne ovat vielä untuvikkoja.
Ja joo, joutsen on upea lintu. Tosin suhtaudun siihen vähän pelonsekaisella kunnioituksella. ;D Kuten oikeastaan kaikkiin lintuihin... Jos joutsen rupeaa liian lähenteleväksi niin minua viedään. :D