"Kauppakonserni Keskon tulos kasvoi hurjasti vuoden kolmannella neljänneksellä, tulos kolminkertaistui. Talouden elpyminen ja kuluttajien luottamuksen vahvistuminen luovat valoa Keskon näkymiin. Yhtiö odottaa päivittäistavarakaupan kehityksen jatkuvan vakaana ja käyttötavarakaupan elpyvän edelleen. Rakentamisen vauhdittuminen vahvistaa rautakauppaa. Uusien autojen myynti piristää puolestaan autokauppaa ja konekaupassakin elpymisen merkkejä on Keskon mukaan näkyvissä."
Isku suoraan romahdusta jo toista vuosikymmentä odottelevan tuhnun palleaan. Kyllä nyt mennään kovaa ja korkealla.
Isku suoraan romahdusta jo toista vuosikymmentä odottelevan tuhnun palleaan. Kyllä nyt mennään kovaa ja korkealla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
nimittäin kysehän on vain ruoan hurjasta kallistumisesta. Kuvittelitko, että nousevat korot tulevat olemaan ihmisten ainoa paisuva menoerä ? Ehei, niitä on tulossa rutosti lisää.
siis keinottelumielessä, on vuokrankorotuslappuset laitettava jakoon pikapuoliin, että ehtiin ensivuoden alkuun.
Mutta onhan se kiva että jotain positiivista
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=355123
vuokraa sinä tappiolla, jooko?
Leikkaa munasi ja ala uskovaiseksi mummeliksi, jooko?
näkyy myyjän tilissä?
Hoida se lääkitys kuntoon hyvä mies!
ollaan, niin ruoan hinnan kallistuminen pitäisi näkyä myynnin vähenemisenä, sillä verohan siinä on noussut, eikä myyjän kate. Mutta tuhnullehan tämä on tietysti liian vaikea asia ymmärtää - vähän kuten vuokranmaksukin, jossa hän ei sisäistä, mitä kaikkea joutuu itse maksamaan. Tuhnu-parka luulee, että vuokralla kuitataan yhtiövastike vesimaksuineen ja that's it.
Ja sinä reppana uskot kaiken mitä joku rommari on angerdenial-päissään jutun jatkoksi keskusteluosioon ensimmäisenä kirjoittanut ja toistat sen sitten täällä.
Nyt hieman kriittisyyttä ja omaa ajattelua peliin niin EHKÄ joskus pääset siihen himoitsemaasi omaan asuntoon
2,8 miljardiin euroon.
K-ruokakauppojen myynti lisääntyi samaan aikaan 3,5 prosenttia. Kesko arvioi osavuosikatsauksessaan, että Suomen päivittäistavarakauppa kasvoi alkuvuonna enintään kaksi prosenttia viime vuoden tammi-syyskuusta.
Vaikka kalatiskiltä asiakkaat katosivatkin samoin tuorelihatiskiltä, jatkui styroksipakkauksien myynti suotuisasti, noin 10 %:n hinnankorotuksien ansiosta.
Niinpä Kesko arvioi K-kauppojen vieneen markkinaosuutta muilta ruokakaupoilta.