Eli minulla on vuoden vanha sheltti uros. Koko ikänsä se on oksennellut miltein päivittäin. Kunto kuitenkin on pysynyt hyvänä, koira on virkeä, turkki hyvässä kunnossa, ei laiha, eikä riutunut. Ihan elämän iloinen tapaus..
Rokotukset ja madotukset on kunnossa. Ruokaa on aina tarjolla, käy napsimassa aina muutaman raksun kerralla. Liotettuna koira hotkii ruoan ja oksensi sen sitten, joten liottamisen jätin pois.. Puhdasta vettä on aina kipossa.
Silloin tällöin oksentaa sulanutta ruokaa kera ison tupon karvaa. Joskus taas kellertävää, limaista nestettä. Joskus oksentaa syödessään pienen makupalan ja lähtiessä juoksemaan kovaa. Osaako kukaan sanoa onko tää oksentelu ihan normaalia? Koira kuitenkin hyvässä kunnossa. Onko tähän jotain apua?
En ole eläinlääkärille sen kummemmin kiikuttanut kun tuo kunto on kuitenkin koiralla ollut hyvä, eikä näytä mitenkään kärsivän siitä. Tosin jos omalla kohdalle ajattelee, niin eihän se kovin mukava ole oksennella monta kertaa viikos. Mutta nyt olisi pian rokotuksien paikka, joten ajattelin lekurilta vähän kysäistä, mutta onko teillä ideoita?
Koira oksentaa usein
5
4576
Vastaukset
- taatusti sattuu
Koira oksentaa VIIKOTTAIN, etkä koe tarpeelliseksi selvittää asiaa? Luuletko, että sillä on hyvä olo (vaikka niin väität) ihan tosissasi? Onko ihmisellä kaikki ok, jo oksentaa viikottain? Vai olsiko joku vialla?
Soita nyt hemmetti ell ja aikaista rokotuksia, soita kasvattajalle, mitä sisarukset syö, koirallasi voi olla vaikka mitä maha-suoli-nieluvaivaa, miten usein syö ja mitä, syökö ruohoa ulkona?- ap...
Ei, en koe tarpeelliseksi viedä ylimääräisille eläinlääkärin kierroksille, sillä koira hyvässä kunnossa, rokotukset ja madotukset kunnossa, uloste normaalia, ruokahalu normaali ja turkki kiiltää. Myös koira muuten on virkeän oloinen. Kokemusta on 15v koirista ja kasvattaja äitini on opettanu että maalaisjärjellä mennään. Mielestäni turhaa viedä eläinlääkärille koiraa karvapallojen ja keltaisen nesteen oksentelun takia, sillä keskustelupalstoja lukiessani tuntuu tämä neste olevan tyhjä maha-oksennusta. Mutta kun en oikein usko koiralla tämmöiseen oksenteluun. Tuntuu silti olevan melko yleinen vaiva.
Ja sanoin että koira ei näytä kärsivän siitä, mutta omalle kohdalle ajateltuna ei se ole kovin mukavaa oksentaa viikottain. Mutta useimpina kertoina oksentelee näitä karvapalloja. Ei liene vaarallista?
Kasvattajalta on turha kysyä kun ei tunnu tietävän koirista mitään. Kasvattaja ei ole myöskään yhteydessä sisariin. Koira syö laadukasta franksin nappulaa ja sillä on sitä koko ajan tarjolla kun syö vaan muutaman raksun kerralla. Ja ei syö ruohoa.. - esim
ap... kirjoitti:
Ei, en koe tarpeelliseksi viedä ylimääräisille eläinlääkärin kierroksille, sillä koira hyvässä kunnossa, rokotukset ja madotukset kunnossa, uloste normaalia, ruokahalu normaali ja turkki kiiltää. Myös koira muuten on virkeän oloinen. Kokemusta on 15v koirista ja kasvattaja äitini on opettanu että maalaisjärjellä mennään. Mielestäni turhaa viedä eläinlääkärille koiraa karvapallojen ja keltaisen nesteen oksentelun takia, sillä keskustelupalstoja lukiessani tuntuu tämä neste olevan tyhjä maha-oksennusta. Mutta kun en oikein usko koiralla tämmöiseen oksenteluun. Tuntuu silti olevan melko yleinen vaiva.
Ja sanoin että koira ei näytä kärsivän siitä, mutta omalle kohdalle ajateltuna ei se ole kovin mukavaa oksentaa viikottain. Mutta useimpina kertoina oksentelee näitä karvapalloja. Ei liene vaarallista?
Kasvattajalta on turha kysyä kun ei tunnu tietävän koirista mitään. Kasvattaja ei ole myöskään yhteydessä sisariin. Koira syö laadukasta franksin nappulaa ja sillä on sitä koko ajan tarjolla kun syö vaan muutaman raksun kerralla. Ja ei syö ruohoa..joku synnynnäinen vika elimissä eli vaikka maksassa. Kun menet rokottaa kysyt, että voisivatko he tutkia asiaa, niin se voisi saada loppumaan. Voihan se olla, että se on jollekkin ruoka-aineelle allerginen. Kannattaa kysyä, mikä voisi olla, koska eihän kysymisestä ikinä haittaakaa ole =) Toivottavasti se saadaan selville ja koirasi oksentelu loppuu =)
- BichonX2
Meillä tyhjän mahan oksentelu johtuu koiran närästys vaivasta.Sai nuorempana siihen eläinlääkäriltä lääkettä,mutta vanhemmiten en ole enää lääkinnyt kun ei enää niin usein oksenna.Oksentelu tapahtuu melkein aina tyhjällä mahalla ja kun koira ollut makuu asennossa.
Kannattaa kysyä eläinlääkärin mielipidettä ja vaikka oliskin vain närästy vaivaa,niin onhan se koirallekkin inhottavaa jos päivittäin oksentelee.- mjyunmhuyjhnyt
oksentaa. Ei se turkin kiilto aina kaikkea kerro tai se että koira tykkää juosta. Se syö karvaa ja muuta stressiin, kipuun, yms. Sillä on jokin vialla! Huono tapa yrittää säästää, nimittäin mitä pahemmaksi koirasi tila menee, sitä kalliimpi ell lasku on tulossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4272849Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182404Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1252196- 1211880
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2421580Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861230Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2051229Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511193Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281178TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201080