Narsismi homosuhteessa?

Moi,

olen miettinyt oman suhteen suhteen paljon narsismia ja sen
ilmenemistä homosuhteissa. En ole päässyt ihan sinuiksi omien
tunteideni kanssa. Millaisia kokemuksia teillä on narsismista
homosuhteessa?
5890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sanotaan, että nuoret miehet ovat itsekeskeisiä. Eivät puheet siitä, miten sikoja me miehet olemme, ole ihan tuulesta temmattuja. Aivomme eivät kellu niin vahvassa naissukupuolihormonikeitossa, joten empatia on miehisempää sorttia. Jos kaksi heteromiestä laitettaisiin seurustelemaan keskenään, rujoahan se olisi. Homomiesten rakkaus kestää paremmin.

Omaan peiliin tuijottelu ja ihailu kuuluu ihmisyyteen. Mielestäni se ei kuulu erityisesti homouteen, koska me homot keskitymme oman kuvan tuijotuksen sijaan mieluummin ihailemaan komeita miehiä.

Onko kauneus sitten erityisen tärkeää? Jokainen hetero tapaa päivittäin kymmeniä kauniita heteronaisia, mutta homous on harvinaisempaa. Ei ihme, jos viehättävyyteen panostetaan. Tarkoitushan on loistaa, kun se oikea tulee vastaan. Eivät ne kerran opitut taidot sitten hetkessä unohdu suhteessakaan. Onnellinen olet, jos miehesi on komea.

Äänestä

Tuntuu että tuota narsismi sanaa viljellään nykyisin ihan liian heppoisin perustein. Oikeasti narsismi on vakava persoonallisuushäiriö jonka diagnosoi lääkäri. Itsekeskeisillä ihmisillä on usein narsistisia piirteitä mutta lievemmin, varsinaisesta sairaudesta kärsivä ihminen on todellakin häiriintynyt.
Narsisteille tyypillistä käyttäytymistä on ns. hovin pitäminen, se koostuu ihmisistä jotkä boostaavat narsistin omakuvaa ja pohjimmiltaan heikkoa itsetuntoa. Narsisti valehtelee, kehuu ja suurentelee saavutuksiaan eli esiintyy hovilleen saadakseen ihailua. Narsistit ovat häikäilemättömiä ja tunne-elämältään kylmiä omaneduntavoittelijoita, jotka eivät tunne empatiaa. Varsinkin työelämässä ja jetset-piireissä heihin törmää usein. Valitettavaa on se että myös kotoa voi löytyä tämmöinen pikku-hitleri joka tekee elämästäsi sietämätöntä helvettiä.
Jos ihan oikeasti tuntuu siltä että elää narsistin kanssa, kannattaa ottaa jalat alleen a.s.a.p. Moni on päässyt hengestään sellaisissa suhteissa.

Äänestä
  • Kuullostat aivan totaaliselta narsistilta.

    Äänestä

mut kertokaa mistä tunnistaa

Äänestä

En käsitä.
Käsittääkseni erittäin erittäin harvalla on niissä julkipiireissä minkäänlaista objektiivista syytä olla narsisti.
Tuo poru on tyhjästä vedetty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suhde katkolla.... kirjoitti:

Moi,

olen miettinyt oman suhteen suhteen paljon narsismia ja sen
ilmenemistä homosuhteissa. En ole päässyt ihan sinuiksi omien
tunteideni kanssa. Millaisia kokemuksia teillä on narsismista
homosuhteessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu