Uuden hautausmaan siunauskappeliin 100.000 € urut. Eikö kalliimpia löytynyt? Tilaan johon mahtuu ehkä sata ihmistä? Tullaan ihan konserttejakin sitten järjestämään. Seurakunta eli Kirkko Oy voisi autella vaivaisia ja nälkäisiä seurakuntalaisiaan eikä sikailla rahoja turhuksiin. Kymppitonnilla olisi saanut soitinkaupasta jo tosi hyvät urut noin pieneen tilaan ja käyttöön. Keneköhän idea tämäkin oli? Onhan se taatusti hienoa kun köyhät saatellaan monttuun sadan tuhannen euron urkujen säestyksellä. Melko hemmetin törkeää, mutta mitä muuta kirkolta voi odottaa. Syntisiltä rahat pois ja sillä selvä. Niinhän se on aina mennyt. On se kirkko sen verran ahne puoti ettei köyhillä kohta ole varaa edes kupsahtaa?
Sadantonnin urut?
Juutas Etuiskari
3392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ilmoitin aikoinan että jos kirkkoon ostetaan kello (viisarikello) niin eroan kirkosta. Ostihan ne sen ja erosin. Tällä hetkellä se on ainoa toimiva koska kaupungilla ei ole varaa, tai halua korjata raatihuoneen kelloa. En silti liity kirkkoon.
Raatihuoneen seisahtanut kello kuvastaa erittäin hyvin kaupungin poliittisten päättäjien henkistä pysähtyneisyyttä joten antaa sen seisoa rauhassa edelleenkin. Toimiva kirkon viisarikello taasen lienee ainoa hyödyllinen asia jonka kirkko voi kaupunkilaisille tarjota.
Ei sen korjaamiseen mitään jeesusta tarvita, vaan työnsä osaava koneasentaja.. joo. no vaikka olis 200 euroo tuntivelotus, niin tommosesta duunarista se on aika vähän, ku aattelee niitä saatanan urkuja.
Ja onhan ihmisiä,jotka arvostaa kauniita rakennuksia.
Kyllähän kello pitää korjata,muuten koko kaupungintalo on pelkkä, yks vitun farssi.