Kaiuttimen korjaus

korjaisin

Kysyisin neuvoa kaiuttimen pinnan korjaukseen. Muutamasssa kohdassa on tullut naarmuja, jotka eivät kyllä ole mitään syviä. Pintamateriaali on puuviilu ja siinä päällä lakkaus (mattapinta). Saisiko jollain aineella esim. käsiteltyä naarmukohtia, kun ei viitsi käsitellä koko kaiutinta uudelleen.

3

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verhoilija ss

      Minä olen käsitellyt kuluneet antiikkihuonekalujen kolhut spriipetsillä, joka häivyttää vaaleat kulumakohdat.
      Tarvittaessa voi spriipetsin päälle sutaista vielä lakkaakin joka korostaa kiiltoa!

      http://www.fasetti.fi/tuote/805/56/Kunnostus- ja pintakäsittelytarvikkeet/Petsit/B0501 Spriipetsi TUMMA PÄHKINÄ

    • kö.hjn b öknhj öknj

      Suurella työllä ja hyvilllä aineilla voi saada jopa hyvänkin. Miettisin kyllä itse ensin, onko ne kajarit jotain oikeinkin arvokkaat ja erityisen high-end tavaraa, vaiko vain jotkin paketti kajarit. Meinaan vaan, mun mielestä kajarit on musiikin kuuntelemista varten ja ääni ratkaisee. Tässä katoin just, olen kesämökillä. Mulla on täällä ikivanhat, mutta hyvät Tandbergin kajarit, joissa viilupinta. Näkyi niissä jälkiä olevan, ei vaikuta toimivuuteen tai ääneen mitenkään. Oletko ikinä katellut pändien päklaineja tai pa:ta`Ne on ammativehkeitä, mutta ei ne ulkonäöllä koreile aina.

      Vinkkiä. Hio kajarin pohjasta tai takaata viilua, sekoita sitä johonkin liimaan tahnaksi ja täytä sillä naarmut. Pikaliimakin käy, jokin eri keeper on hyvä. Tärkeinta, vain naarmuihin massaa, onnistuu lastalla ja pitää nopeasti poistaa naarmujen ulkopuolelle mennyt töhnä. Sitten vaikkapa vahaa pintaan. Tolleen fiksaillut joitain huonekaluja ja vaikkapa keittiön naarmuuntuneita tasoja. Siis samaa materiaalia olevaa puupölyä liiman kanssa tahnaksi jne..

    • korjaan

      Kiitos paljon neuvoista vastanneille! Yritän laittaa kaiuttimen kuntoon mahdollisimman pian.
      On kyllä totta ettei ne naarmut vaikuta ääneen, eikä itseäni haittaa muuten, mutta pitäisi myydä pois jossain vaiheessa nuo ja siksi haluan ne kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      76
      5245
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      66
      4663
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      125
      4601
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      338
      1937
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      87
      1582
    6. 92
      1514
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1476
    8. 335
      1145
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      991
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      52
      943
    Aihe