VAROITUS Keniaan matkaajat,

-safarille-

Maailmaakiertäneenä naisena olisihan tämä pitänyt arvata ja tietää....


jouduin todella huijatuksi....

sain kutsun paikalliselta safarifirmalta sähköpostiini -tervetuloa safariin!,

Nairobissa paikallisessa pienessä safarifirmassa, ylihinnoittelivat 8-10 päivän safarin pilviin ja lupasivat vaikka mitä,

kun tajusin paikan päällä mihin soppaan olin joutunut, itse safarille en edes sitten lähtenyt, vaan järjestin itseni pois Keniasta.

Ja nyt yritän saada safarirahoja takaisin......se onkin jo toinen juttu!


Onko kellään hyviä kokemuksia paikallisista safarijärjestäjistä? Paikallisia safareita valvoo KATO, ja safarit on luokiteltu eri luokkiin A - E.

Hyvät safarimatkaajat, kun safarimatkaa suunnittelette, suosikaa nyt- vaan ja ainoastaan- suomalaisia firmoja!

JA Tuhlatkaa matkasäästönne johonkin muuhun maahan kuin Keniaan!

12

5014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simba Experience

      Kävipä ikävä tuuri. Sanoisin että Afrikka ei välttämättä ole se paikka jossa kannatta omatoimimatkoja järjestää.
      Me kumminkin pystymme auttamaan siinä että asiakas saa itse suunnitella matkansa, meillä on rekisteröity yritys sekä Keniassa että Suomessa. Meidät saa siis varmasti vastuuseen tekemisistämme, uskallamme mennä takuuseen Keniasta, sekä omista matkoistamme www.simbaexperience.com

      • safarille- kyllä

        Keniaan voi mennä kunhan katsoo kuka järjestää ja mitä. Me olemme menossa ja meidän matkamme järjestää Suomalainen matkailualan ammattilainen yhteistyössä Kenian vastaavan kanssa. Tansaniassa olen käynyt
        useasti vastaavalla tavalla ja aina matkat on onnistunut. Tietenkin molemmat ottavat omansa välistä mutta
        maksan mielelläni siitä että järjestelyt pelaavat, turvallisuudesta ja siitä että pääsemme helpolla ja parhaisiin paikkoihin ja näemme paljon ja nautimme safarista.
        Netistä poimituista tai mainoksen lähettäneistä firmoista ei aina tiedä mitä saa vastineeksi sen sijaan tuttu luotettava matkanjärjestäjä tietää hyvät yhteistyökumppanit myös kaukaisemmissa maissa. Kannattaa valita sellainen matkanjärjestäjä jolla on useampia matkoja eri maihin, hyvät nettisivustot ja luotettava maine.


      • Help,Helppa

        Hei
        Suomalainen yritys Keniassa:) Voisitko hieman avata missä päin toimitte siellä? Missä hintaluokassa safarit ovat teillä tammikuu- maaliskuun välillä (6-9vrk)
        (tahtoo nähdä kaiken) Järjestättekö kenties myös merelle kalastus reissuja? (minkä hintaisia 2-3vrk)

        Olisiko antaa hyviä neuvoja ja jos saan hyvää palvelua nyt...vuoden vaihteessa näemme:) Tarkempi osoite ja matkareitti on sitten hyvä antaa,ainakin löytää perille!

        Etsin myös 1-2kk pysyvää/edullista asumusta sinne Keniaan,jos sieltä pääsee noille retkille/safareille ynm.. hyvin


    • ei safarille...

      Huh, huh! olen yrittänyt saada safarirahoja takas, Africa eco safaris firmalta.Ei tietoakaan rahoista. Eivät edes vastaa sähköpostiviesteihin.
      olen ollut yhteydessä myös kenian poliisin, KATO järjestöön, Eivät hekään edes viitsi vastata yhteydenottoihin. Todella ala-arvoista palvelua ja se on huonoa matkailutoiminnalle.
      Tein kotimaan poliisille ilmoituksen , käsittelevät asian petoksena. Luulempa että mitään e i ole enää tehtävissä, rahat meni jo! Tollanen firma saisi saada kunnon sanktion. Eihän Keniassa mitään saa....
      Toivon vain että rahat olisivat menneet vaikka köyhien lasten koulunkäyntiin, mutta pahoin aavistan jotain muuta!

      Ja Arvaa Harmittaako.....

      Varoitus: Keniaan matkaajat, olkaa nyt varovaisia, älkää ostako paikallisilta mitään safarimatkoja....ovat 100% huijareita !!!!

      • Pro-matkatoimisto

        Niinpä niin. Netti on täynnä kaiken maailman huijareita ja vanha totuus; ei ole tyhmä se joka pyytää vaan se joka antaa, pitää niin kovin usein paikkansa. Suomessa on kymmenittäin matkatoimistoja, joissa ammattilaiset tekevät luotettavia, turvallisia varauksia asiakkailleen oikein mielellään. Hinta-laatu-suhde on aivan varmasti hyvä, kun alan ammattilainen käyttää paikallista, luotettavaa kumppania.

        Kenia on kohteena mahtava, mieleenpainuva, elämyksellinen ja kaunis. Sieltä löytyy myös tunnollisia ja rehellisiä yrittäjiä pilvin pimein ja he tekevät mieluiten yhteistyötä alan ammattilaisten kanssa täällä Suomessa. Siinä se jutun juoni onkin.

        Kaikissa Kenian, ja miksei muidenkin kaukohteiden varauksissa itse käytän AINA matkatoimistoa, sillä oma aikani on arvokkaampaa kuin netissä surfailu enkä halua ottaa riskejä arvokkaiden lomapäivieni kanssa.


      • Tympii

        Hei,

        lopeta jo please äläkä mustamaalaa Keniaa. Katso peiliin, ja mieti mitä olet itse tehnyt.Ymmärrät varmaan,että Kenia elää turismista.Safareilla on loistopalvelut & vartiijat joka paikassa.Miksi lähdit pois Keniasta ko. hässäkän jälkeen??
        Ei kuulu minulle, mutta joka tapauksessa lopeta jo ja matkusta seuraavan kerran seuramatkalla minne haluatkin.


      • Help,Helppa

        Menetitkö paljonkin rahaa? Ihan mielenkiinnosta kysyn,koska olen menossa sinne ekaa kertaa. Afrikassa olen ollut muualla kyllä mutta ihan toisella puolella.


    • 24

      minäkin olen käynyt keniassa, myös masai maran unohtumattomalla safarilla.

      hei, lukekaa kirja tai katsokaa elokuva: valkoinen masai

      se on tosikertomus sveitsiläisestä, joka meni lomalle keniaan ja.....

    • vilenko

      Kannattaa varata matka turvallisen matkanjärjestäjän kautta. Olympuksella taitaa olla suomalaiset oppaat kuten myös pienellä kiptours:lla. Löytyykö muita vaihtoehtoja?

    • Safarimamma

      Olympian lisäksi ainakin Aventura, Mandala Travel ja Kon-tiki Tours järjestävät
      Keniaan safareita. Kaikki luotettavia kotimaisia matkatoimistoja ja järjestelyt toimivat. Aurinkomatkat ja Lomamatkat järjestävät myös mutta niiden ryhmäkoko on suuri joka on miinusta matkalla. Kaikilla on myös Suomalainen opas mukana.

    • OsOk

      No jos vähän näkee vaivaa niin kyllä netistä löytyy myös varmasti luotettaviakin kenialaisia safarin järjestäjiä. Esim. Tripadvisorista voi hakea muiden matkustajien palautetta ja niiden perusteella tehdä omia johtopäätöksiä.

    • Kenyan cowgirl

      Olen asunut Keniassa useita vuosia & käynyt lukuisilla safareilla. Olen pahoillani siitä mitä sinulle tapahtui, samalla myös erittäin hämmästynyt. Kenia on hieno maa ja safaripuistot upeita, mikä mahtoi mennä pieleen sinulla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7626
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7285
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4875
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4393
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4365
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4356
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4038
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe