Kuvien käyttöoikeuksista kysymys

Photoshopper

Hei! Mietin tässä, että jos alkaisi tekemään mainoksia tilauksesta, ihan JPG.-muodossa. Miten netissä olevia kuvia voi käyttää? Esim googletan dollarilogon, löytyy sopiva kuva, voinko käyttää sitä mun tekemässä mainoksessa vai pitääkö siihen hakea lupaa tekijältä? Eikö mitään kuvia saisi käyttää noin vaan? Entä jos muokkaan alkuperäistä kuvaa niin että siitä jää vaikka pelkästään ääriviivat? Olisi kiva jos joku neuvoisi, piti aloittaa duunit mutta työnantaja mokasi, nyt sossukaan ei maksa mitään, jääkaapissa ei oo ollu mitään kahteen viikoon niin mietin tässä kuumeisesti miten voisi tienata pikkusen :)

1

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Ei kuule kaikilla kuvilla ja grafiikalla on tekijänsä, ja tekijällä tekijänoikeudet. Netistä löytyvää materiaalia voit käyttää kuten lehdistä leikkelemiäsi kuvia - yksityiskäytössä. Voit teipata ne seinälle tai askarrella niistä leikekirjan, jne. Tosin se tuottamasi leikekirja tai kollaasi on itsessään taideteos johon sinulla on oikeudet.

      Mutta että nappaisit matskua sieltä ja täältä, tekisit ansaintatarkoituksessa jotain mainoksia joista joku maksaisi sinulle? Jos jäät kiinni niin ei hyvä heilu.

      Tietty tuo "dollarilogo" saattaa olla jokin ilmaiseksi saatava clipart-kuva. Kenties sinulla itsellaäsikin on niitä tullut jonkun ohjelman mukana läjäpäin ja niitähän voit käyttää (olettaen siis että olet hankkinut sen ohjelman laillisesti). Piraattiohjelmien käytöstä kun jää kiinni nin laskua tulee. Oletettavasti perustat myös toiminimen ja pidät verottajan perillä tuloistasi ja menoistasi? Tottakai asiakkaasikin haluavat olla tekemisissä Y-tunnuksen omaavan firman kanssa, tai ainakin haluavat kuitin jonka voivat vähentää verotuksessa.

      Lue lisää tekijänoikeus ja piratismi keskusteluista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2301
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      22
      1855
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1837
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      44
      1824
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1775
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1112
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1006
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      853
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      52
      824
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      807
    Aihe