Hei! Mietin tässä, että jos alkaisi tekemään mainoksia tilauksesta, ihan JPG.-muodossa. Miten netissä olevia kuvia voi käyttää? Esim googletan dollarilogon, löytyy sopiva kuva, voinko käyttää sitä mun tekemässä mainoksessa vai pitääkö siihen hakea lupaa tekijältä? Eikö mitään kuvia saisi käyttää noin vaan? Entä jos muokkaan alkuperäistä kuvaa niin että siitä jää vaikka pelkästään ääriviivat? Olisi kiva jos joku neuvoisi, piti aloittaa duunit mutta työnantaja mokasi, nyt sossukaan ei maksa mitään, jääkaapissa ei oo ollu mitään kahteen viikoon niin mietin tässä kuumeisesti miten voisi tienata pikkusen :)
Kuvien käyttöoikeuksista kysymys
1
446
Vastaukset
- ....
Ei kuule kaikilla kuvilla ja grafiikalla on tekijänsä, ja tekijällä tekijänoikeudet. Netistä löytyvää materiaalia voit käyttää kuten lehdistä leikkelemiäsi kuvia - yksityiskäytössä. Voit teipata ne seinälle tai askarrella niistä leikekirjan, jne. Tosin se tuottamasi leikekirja tai kollaasi on itsessään taideteos johon sinulla on oikeudet.
Mutta että nappaisit matskua sieltä ja täältä, tekisit ansaintatarkoituksessa jotain mainoksia joista joku maksaisi sinulle? Jos jäät kiinni niin ei hyvä heilu.
Tietty tuo "dollarilogo" saattaa olla jokin ilmaiseksi saatava clipart-kuva. Kenties sinulla itsellaäsikin on niitä tullut jonkun ohjelman mukana läjäpäin ja niitähän voit käyttää (olettaen siis että olet hankkinut sen ohjelman laillisesti). Piraattiohjelmien käytöstä kun jää kiinni nin laskua tulee. Oletettavasti perustat myös toiminimen ja pidät verottajan perillä tuloistasi ja menoistasi? Tottakai asiakkaasikin haluavat olla tekemisissä Y-tunnuksen omaavan firman kanssa, tai ainakin haluavat kuitin jonka voivat vähentää verotuksessa.
Lue lisää tekijänoikeus ja piratismi keskusteluista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914290Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275918SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545475Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984329HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394087"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1003654Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23561Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223528Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592611Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931418