putkirunko auto

dezur

eli kavereitten kanssa ollaan ruvettu miettiin tollasen rakentamista mutta piirrustukset/ohjeet puuttu eli kertokaapas löytyisikö jostain hyviä rakennus ohjeita tollaselle tarkoitan kirjoja/netti sivuja. motiksi olisi tarkoitus laittaa sitikan 1.1 litranen

9

21174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinde

      mikä on putkirunko ?

    • LeXa

      Ota jostain kuplan pohjalevy/runko, hitsaa siihen kiinni kuplan turvakaaret.. Siinä yksinkertainen ratkaisu... meillä on itsellä tehtynä tuollainen, mut ei ihan noin yksinkertaisella formaatilla..
      Mut toi oli ihan tollanen perus idea..

      Meidän projektista löytyy hiukan juttua sivuilta:

      http://koti.mbnet.fi/lexar/putkis.htm

      • dezur

        muuten toi vois olla erittäin hyvä ratkasu mutta tarkotus on tehä tällanen budjetti luokan vehe johon kaikki mikä on mahdollista tehään ite ilman ylimäärästen kamojen ostamista kun putkea ja sopivaa peltiä löytyy jo varastosta niin sen takia niitä ohjeita kaipailin mutta kiitos kuitenkin ehdotuksesta jos ei muuta konstia keksitä niin tuo voi olla sitten se seurava vaihtoehto


    • minä
    • P.Altin Paja

      Jos Putkiautoa rakentelet niin otahen yhteyttä? mulla on itsellä kuvia omasta härvelistä Toyotan 1300 tekniikka painoa noin 200kg..

      • ::::MAKE::::

        ohho se on siis toi kolmanneksi ylin..;)


    • sikana voimaa

      Me alettiin kans tekeen tollasta putkirunko autoo joku aika sitten mut meillä tekniikkana on 5litranen letukan pikku lohko garretin ahdin ja megasquirt ruisku.. ja me ollaan kyl tehty koko runko kaikkine tuentoineen ja värkkeineen itte... ainoita "valmis" osia on ollu moottorin alakerta, vaihteisto (m46 volvosta ilman ylivaihdetta) perä (sierran), hammastanko (joku uudemman renun (ilman sähköstä ohjaus tehostinta) olka-akselit ja jarru osat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3467
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2644
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      78
      2433
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2338
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2277
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1803
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      195
      1637
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1360
    Aihe