Pitääkö paikkansa että Virosta voi ostaa asuntoja ja autoja halvemmalla kuin Suomesta? Minkälaisista hinnoista puhutaan?
Pitääkö paikkansa?
11
1082
Vastaukset
- se tietenkin
paikkansa. Kun tulotaso on murto-osa suomalaisten tuloista, ei asunnotkaan voi olla yhtä kalliita kuin Suomessa. Autoverotus taas on toisenlaista kuin Suomessa.
Mutta - asuntoja et voi sieltä Suomeen tuoda, vaikka halvemmalla saisit, ja auton tuodessasi joudut Suomessa maksamaan Suomen autoveron. - Glen miller money
Jos oikein haluat pennistä tinkiä niin kannattaa vertailla hintoja myös kaupungeittain ja kylittäin. Ne eroaa aika lailla. Pimeiden markinoiden tavaraan en kyllä koskisi koska se on yleensä romua ja roskaa oli se sitten miten halpaa tahansa.
- Örnulf
Kun lähdet siitä, että Virossa tehtävissä hankinnoissa sinulla ei ole minkäänlaista kuluttajansuojaa niin olet päässyt pohdinnoissasi jo pitkälle. Voit tietenkin pettää itseäsi sillä, että onhan teoriassa se EU, mutta siinä vaiheessa kun olet EU-direktiivien mukaista suojaa saanut, rahasi ovat jo loppuneet. Omatpa ovat rahasi, senkun menet kokeilemaan.
- pilkunnussija
Kai sillä EU-säännöillä jotain vaikutusta Virossa on. Koostuuhan 15% Viron valtionbudjetista erilaisista EU-tukiaisista. Uskomatonta mutta totta!
- harasoo
kuluttajansuoja meilläkin on heppoista
koskee vain yritysten ja yksityisten välisiä kauppoja
ei esim välittäjä takaa mitään, päinvastoin vai mitä - virovoro
pilkunnussija kirjoitti:
Kai sillä EU-säännöillä jotain vaikutusta Virossa on. Koostuuhan 15% Viron valtionbudjetista erilaisista EU-tukiaisista. Uskomatonta mutta totta!
varkaisiin sillä ole mitään merkitystä:))) osta mieluummin romaniasta, sieltä niitä jobbareita pyörii Hesassa vaikka kuinka. Hienot Vectrat ja Fordit alla.
- do doin g oding doin
Virossa on vaikea kävellä koska aina nousee teltta pystyyn ajatellessa virolaisia naisia ja mitä niiden kanssa aikoo tehdä omassa hotellihuoneessaan Virussa.
- virovoro
virolaiset naiset muistuttaa lehmiä, siellä asuvat venäläiset on niitä jotka saa teltan ylös.
- harasoo
Esim asunto, kerrostalokolmio 80 neliötä, 4 km. maan pääkaupungin keskustasta siis Tallinnassa 750 000 kruunua n. kuukausi sitten n. 50 000 e. Ihan ok asunto, sähkö vesi lämpö reilu satanen kuussa.
Halvempiakin on, ydinkeskustan hinnat ovat moninkertaiset.
Itse ajelen vanhalla 10v. dieselivolvolla, nykyään ei kannata Virosta tuoda. Kulut, verot, katsastukset niin kalliimmaksi tulee. Tosin yksilöitä voi löytää. Lama aika on tehnyt tehtävänsä, edullisemmat kulkineet ovat samanhintaisia kuin meillä taas mutta kalliimmat halvempia suhteessa. Pari kolme vuotta sitten oli auotjen alennusmyynti, hullut päivät koko baltiassa mutta se on ohi.
Mielestäni pitää esim. Tallinnassa ta Pärnussa todella asua jos aikoo asunnon ostaa sieltä. Vuokratuotto on epävarma ja satunnainen. Itse käyn parikymmentä kertaa vuodessa ja on kimppavuokrakämppä Tallimnnan esikaupunkialueella, vuorokausihinta on noin 10 euroa kaikkineen parkkipaikkoineen.
Jos ostaisin oman niin kuitenkin aika hyvässä hotellissa asuisun halvemmalla.
Pitää itse miettiä, jos haluaa privaattia ja omaa niin siitä voi maksaa mutta jos haluaa edullista ja huoletonta niin vuokralle vaan.- Tokihan kannattaa..
..ainakin autoja tuoda, koska yleisesti ottaen selkeästi halvempia kuin esim. Saksassa!
- kova ku kivi
Tokihan kannattaa.. kirjoitti:
..ainakin autoja tuoda, koska yleisesti ottaen selkeästi halvempia kuin esim. Saksassa!
Auto kannattaa tuoda ja virotar siihen kaupan päälle. Eesti pimu pesemässä jotain mersua. ahhhhhh mikä näky!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185