Kuinka kauan tunteina ja minuutteina kestää matka Helsingistä Pietariin, jos odottelua rajalla ei lasketa?
Autolla Pietariin Helsingistä
4
2775
Vastaukset
- 6+15
Sehän riippuu siitä kuinka kovaa ajaa. Ja jos ajaa oikein kovaa, riippuu siitä monestiko pysäytetään ja kuinka pitkäksi aikaa. Vaikka ajaisi oikein hiljaa saattaa venäläinen autoilija yllättää kun kaksikaistaista tietä mennään monta rinnakkain, sitten matkan kesto taas pitenee.
- käyty on
Katso vaikka linja-autoaikatauluista.Noin sama menee henkilöautolla.
Ajoaika Helsingista rajalle noin 2h 15 min, rajanotkumiset minimi 25 min normaali tunti - 1.5h, joskus olen ollut itse jopa 8 tuntiakin, ajoaika rajalta pietariin sama noin 2h 15 min. Näihin kun lisäilet oletetut pysähtelyt ym. ym. Sanoisin että normiaika on noin 6 tuntia välille Helsinki-Pietari. Se on tietenkin sitten eri asia mihinpäin pietaria menette. Joskus kestänyt pohjoispuolelta eteläpuolelle meno autolla 4 tuntia.
Ei sitä koskaan voi tarkkaan mitata kun keli, vuodenaika ja muun liikenteen määrä sekä tietyöt ym. vaikuttaa hulvattomasti. Isoimmat ruuhkat rajalla on kun Venäjän lomat ja pitkät viikonloput loppuvat ja väki palaa kotosalle, myös ostospäivien jälkeen melkoista tungosta, varsinkin Uuden vuoden alla mutta aika pitkälle ympäri vuoden. Suomalaiset rajalla enimmäkseen tankkaajia ja heidän aikatauluistaan vaikeampi päästä selville. Nimittäin jonoteknisesti Suomen puolella kaikki samoissa jonoissa ja Ylä-Urpalan puolella kunnes varsinaisella kontrollialueella suomalaisille (EU-kansalaisille) eri kaistat kun tulliselvityksineen pitempi proseduuri per auto. Nopeimmillaan olen päässyt Vaalimaan ja Ylä-Urpalan kontrolleista itään päin noin 10 minuutissa ja länteen viidessä, mutta tilastollisesti voi sanoa että ruuhka-aikojen ulkopuolella tunti itään ja puoli tuntia länteen hyvä keskiarvo. Kun Kivisillansalmen remppa valmistuu niin kannattaa ajaa ainakin yöaikaan Viipurin halki, se lyhyempi ja nopeampi sekä maisemiltaan kivempi, Viipurin ohitustie kun juuri Helsingin eli Vaalimaan suunnasta tullessa kiertää tolkuttomasti.
Ajoaika nopeimmillaan lievää ylinopeutta (se 10 km/h tutkatoleranssi) ajaen, muttei kaahaten vajaa 2 h Kehä I/Lahdentien liittymä - Vaalimaa. Viipurin ja Pietarin välillä raskas liikenne alkaa haitata, pahiten Lintulan ja Parkalan risteysten välissä koska välillä ei ole piennarlevennyksiä. Jos Pietarin pohjois-, itä- tai eteläosiin matka, kannattaa raskaan liikenteen mukana kääntyä Parkalan suuntaan (Vyborgskoje shosse) ja Sierattalan jälkeen siirtyä kehämoottoritielle, keskustaan ja länsiosiin kannattaa ajaa Siestarjoen ja Nevkanrannan kautta (Primorskoje shosse). Pietarissa yötä ja varhaisaamua lukuun otamatta aina ruuhkaista, mutta viimeksi syksyllä meni Helsinki-Pietari -väli alle 5 h kaikkineen raja mukaanlukien - Pietarissakin määränpää oli Narvskaja-metron lähellä eli keskustan takana. Paluumatka oli päiväsaikaan ja ensimmäinen 7 km kunnes pääsin Jänissaarelle (Petrogradskajalle) veikin 1h 10 min vaikka sivukatuja tuli oikaistua niin tulpparisteykset hidastivat - eli noin ne ajoajat muuttuvat.
Jos ensi vuonna valmistuu Retusaaren ja Suur-Inkeren välinen moottoritieyhteys niin sitten Pietarin etelä- ja lounaisosiin kannattaa sitä kautta suunnata. Toistaiseksi siinä lautta Kronstadtista Oranienbaumiin (Lomonosov), joka ei kätevin mahdollinen aikatauluiltaan ja maksaa henkilöautolta noin 400 RUR.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253130Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122269Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712143Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051929Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411421Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151349Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096