pysyittekö matkalla terveenä, ja jos, niin millä kikoilla?
Te Kuuban matkaajat
musri
4900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ripulia ja kuumetta. Tosin en paljon säästellyt tuossa syömisessä. Tapasin muita suomalaisia, jotka olivat olleet terveitä koko reissun. Pullovettä ja eikä mitään epäilyttävää suuhun.
vastauksesta. Tuo asia huolettaa minua eniten. Kait sitten varovaisuudella voi selvitä terveenä.
... auttaa paljon kun otat aloitat kuurin mielummin 2 vk ennen lähtöä ja syöt siellä kuurin loppuun. Olen säästynyt paljolta monessa maassa.Ensiksi kannattaa siellä syödä paikallinen jogurtti että saa paikalllisen bakteerin heti mutta odota jäätelön kanssa muutama päivä.Käsihygienialla säästyy monelta ongelmalta. Aina vika ei ole ruuassa.Keittiöhygienia näytti olevan asianmukainen. Muovihanskat keittäjillä ja lämpötilat oikeat tarjoiltavissa ruuissa. Ole rauhassa ihanaa ruokaa on luvassa ja hyvää lomaa..
Ympäri maapalloa ollaan matkusteltu ja kertaakaan ei ole turistiripuli päässyt yllättämään. Aamulla ennen ruokailua otetaan aina pienet paukut paikallista rommia tms. Kaikkea paikallista ruokaa ollaan syöty katukeittiöistäkin. Normaalia varovaisuutta, ei esim jääpaloja drinksuihin ja hedelmät kuoritaan.