Totuus mainosten jaosta

Paskajakelut Oy

3

1294

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exmainostenjakaja

      Todella loistavaa juttu, joka vielä kaiken lisäksi pitää paikkansa! Itse olen kestänyt mainostenjakoa peräti 5vuotta! ja jokainen kerta vitutti lähtä jakamaan, mutta rahan eteen oli tuolloin tehtävä paskoja hommia. Valituksista tai huudoista joista sain kuulla kun tein virheen niin niistä tuli harvinaisen hyvä fiilis (;

    • ghjklöänm

      Varmasti riippuu aika paljon firmasta kuinka asiat hoituu. Itselläni on vähän yli neljänsadan talouden kerrostaloalue jaettavana kaksi kertaa viikossa. Mainokset tulee aina ajallaan, keskiviikon paikallislehdet tiistaina aamupäivällä ja illalla, viikonlopun jaettavat perjantaina joten mainokset voi lajitella jo jakoa edeltävänä päivänä. Heti työsopimuksen allekirjoitettuani sain polkupyörään jakolaukut. Ensimmäisten hajottua sain jopa uudet tilalle kun vain tekstiviestin laitoin. Valituksiakaan en ole saanut kun kerran ja sekin sen takia että paikallislehtiä puuttui toistakymmentä nippua joten jakamatta jäi. Puoli vuotta on tätä työtä kuitenkin jo tullut tehtyä.
      Lajitteluun menee mainosten määrästä riippuen 45 min -3h, koko alueen jakamiseen kahdesta neljään ja puoleen tuntia jos on todella paljon jaettavaa. Yksi homman paskimpia puolia on ihmiset, joiden mielestä mainostenjakajaan on suhtauduttava kuin rappuun lämmittelemään pyrkivään spugeen. Piirissäni on muutama uusi kerrostalo, joissa on ovipuhelimet ja ne ovat jakajan kannalta kaikista paskamaisimpia värkkejä. Ensimmäisiä kertoja jakaessa ei tiennyt kuka päästää jakajan rappuun ja kuka ei joten ei auttanut kuin soittaa kaikkien ovikelloa. No sitten kun sieltä vastataan, sanon millä asialla olen ja oletan asukkaan avaavan mutta ei. Osa jopa tekee niin että jättää puhelimen omasta päästään auki jolloin kenenkään ovikelloa ei pysty soittamaan. Kaiken lisäksi kenelläkään näistä asukkaista ei ole minkäänlaista mainos- tai ilmaisjakelukieltoa. Nykyään kyllä tietää ne asukkaat jotka avaavat oven heti kamerasta tutun naaman nähdessään. Osa jopa tulee rappuun odottamaan lehtiä ja vaihtaakseen samalla muutaman sanan. Tuo piristää muuten tylsää työtä kummasti.
      Noita "vain se ja se lehti tai se mainos"-luukkuja ei onneksi ole tullut vastaan. Kerran yksi asukas tuli rappuun kyselemään miksei ole saanut paikallislehtiä. Sanoin että jos on ei mainoksia-kyltti, ei jaeta mitään, ei myöskään ilmaistakeluita enkä kyllä rupea myöskään yhden asukkaan tähden purkamaan nippuja rapussa. Tästä päästiin onneksi sopuun ja asukas suostui ottamaan myös mainokset kerran viikossa. Kai meikäläiselle on sitte vaan sattunut hyvä alue kun ei mitään isompaa häiriötä ole :D.
      Irtisanouduin viikko sitten joulun suurien mainosmäärien ja huonojen kelien takia. Vielä kaksi jakoa olis jäljellä. Loppujen lopuksi työ on ihan ok jos vaan saa hyvän alueen ja firman. Palkatkin olen saanut aina ajoissa ja vaikuttaisi olevan suhteessa paljon parempi kuin ketjun aloittajan palkka. Liksa tosin on todella surkea suhteessa työn raskauteen, tosin eihän maahanmuuttajille ja opiskelijoille tarvitse paljon mitään maksaakaan...
      Keväällä ehkä voisin jatkaakin jakamista jos en muuta hommaa löydä :).

      • Janne78. Kadun laki.

        Totuus on se, että heikot ja laiskat munattomat pojat ja tytöt ei jaksa tehdä sitä duunia koska he ovat tottuneet lellimiseen. Itkupillejä laiskoja paskoja jotka saa ajokortin heti 18v kun muut ajelee vielä fillareilla ja kävelee, niin nämä äidin pikku mammanpojat ja tytöt ajelee autolla puuhun. Liikennetilaistoissa näkee että tuossa iässä ollaan liian pieniä ajamaan autolla.
        Sitten kesätyö pitäisi olla joku superhyvä mistä saa superhyvän palkan. Muuten nämä lelliperseet eivät tee muuta kun valittaa ettei ole lomalla mitään tekemistä. säälittävää!

        terveisin entinen mainosjakelija minäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7530
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2959
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1793
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      117
      1479
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      764
    Aihe