Uskon, että ajopelien harrastajat painottavat eri asioita tarttuessaan rattiin. Toinen ottaa mielellään realiteetteja lähestyvän simulaation (Gran Turismo), toinen taas kaipaa vauhtia realistisuudenkin kustannuksella (esim. Need for Speed).
Itse olen arvostanut molempia, joskin nyt pelailen hulluna Need for Speed Shiftiä, jossa GT:stä tullut idea autojen rahoittamisesta kisojen voitoilla on yhdistetty NFS-sarjalle ominaiseen vauhdin hurmaan. Tiedän kyllä, että jo Shiftiä edeltävissä peleissä on autoja ostettu ja viritelty, mutta meikällä on ollut varsin pitkä (vuosia kestävä) tauko "pleikkarimaailmasta," ennen kuin hommasin muutama päivä sitten PS3:n (jonka taaksepäin yhteensopivuus oli kyllä pettymys).
Täytyy olla jotain, mikä vetää virtuaaliselle kilparadalle. Haasteet? Vauhti? Mahdollisuus rikkoa auto (vauriomallinnus)? Ajotekniikat? Vai jo autot itsessään?
Itseäni innostavat vauhti ja haasteet, joissa on hitusen "romurallia." Ajokin klommot törmäyksissä yms. tuovat kisaan dramatiikkaa. Ja toisaalta taas voi räkäisesti nauraa kuinka vastustaja lentää kumoon XD . Ja kehittyvät grafiikat vain parantavat elämystä. Lisäksi NFS Shift pisteyttää pelaajansa sen mukaan, kuinka "aggressiivisesti" tai "suoraviivaisesti" kisa on ajettu.
Millainen puolestaan on teidän suhde autopeleihin? Ketjuun voi halutessaan kirjoittaa myös oman "tarinan" ajopeliharrastuksestaan.
Millaisista ajopeleistä tykkäätte?
5
487
Vastaukset
- Reisiposki
Forzan autot ja autojen rakentelu yhdistettynä GTA:han ja siihen ripaus vanhempien NFS:en katukaahausta!
- .....
Saisi tulla Stuntsin kaltainen autopeli, jossa on rataeditori. Voi tehdä erityisen pitkiä ja vaikeita ratoja täynnä kaikenlaisia hyppyreitä ja temppuja, joissa maallikko ei kovin pitkälle pääse ennenkuin auto hajoaa. Huh että kavereiden kanssa tuli 90-luvulla pelattua paljon Stuntsia (muutaman vuoden ainakin kunnes grafiikka alkoi olla liiankin alkeellista) ja kilpailtua, kuka tekee haastavimman radan ja kuka pääsee sen ensinnäkin läpi ja missä ajassa.
Kaikki muut autopelit ovat tylsiä eikä niitä ole kovin paljon tullut pelattua.- Fox1510
Need For Speed -pelit lukuunottamatta Shiftiä joka ei enää tunnu Need For Speediltä. Itse kun tykkäsin perhanasti paeta poliiseja karkuun, kaikki muut oli silkkaa kuraa. Most Wanted oli viimeisin NFS -peli josta pidin PS2:lla ja nyt hankin PS3:lle tulevan NFS: Hot Pursuitin.
- quinz
Itse laitan nuo Gran Turismot myös arcade-koriin. Itsellä tulee lähinnä ajeltua yksinomaan rFactoria, mutta joskus myös Richard Burns Rallyä. iRacing on myös hyvä realistisuuttakaipaaville.
rFactoria voisin sen verran hehkuttaa, että pelin hyvä kustomoitavuus on poikinut massiivisen pelaajayhteisön, joka tuottaa ratoja, autoja yms muuta mukavaa mielettömät määrät. Kustomoitavuus verrattavissa vanhaan kunnon Half-Lifeen. - ''''''''''''''''''''
Sen pitää olla vaikea, esim: Stuntman 1, Gt4. Sitten pidän myös noista flat out:sta ja nfs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu615163Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti183252- 1422705
Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett162328- 1291835
- 151673
Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks1601461Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis731397Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1071318- 951297