Millaisista ajopeleistä tykkäätte?

Virtuaalikaahari

Uskon, että ajopelien harrastajat painottavat eri asioita tarttuessaan rattiin. Toinen ottaa mielellään realiteetteja lähestyvän simulaation (Gran Turismo), toinen taas kaipaa vauhtia realistisuudenkin kustannuksella (esim. Need for Speed).

Itse olen arvostanut molempia, joskin nyt pelailen hulluna Need for Speed Shiftiä, jossa GT:stä tullut idea autojen rahoittamisesta kisojen voitoilla on yhdistetty NFS-sarjalle ominaiseen vauhdin hurmaan. Tiedän kyllä, että jo Shiftiä edeltävissä peleissä on autoja ostettu ja viritelty, mutta meikällä on ollut varsin pitkä (vuosia kestävä) tauko "pleikkarimaailmasta," ennen kuin hommasin muutama päivä sitten PS3:n (jonka taaksepäin yhteensopivuus oli kyllä pettymys).

Täytyy olla jotain, mikä vetää virtuaaliselle kilparadalle. Haasteet? Vauhti? Mahdollisuus rikkoa auto (vauriomallinnus)? Ajotekniikat? Vai jo autot itsessään?

Itseäni innostavat vauhti ja haasteet, joissa on hitusen "romurallia." Ajokin klommot törmäyksissä yms. tuovat kisaan dramatiikkaa. Ja toisaalta taas voi räkäisesti nauraa kuinka vastustaja lentää kumoon XD . Ja kehittyvät grafiikat vain parantavat elämystä. Lisäksi NFS Shift pisteyttää pelaajansa sen mukaan, kuinka "aggressiivisesti" tai "suoraviivaisesti" kisa on ajettu.


Millainen puolestaan on teidän suhde autopeleihin? Ketjuun voi halutessaan kirjoittaa myös oman "tarinan" ajopeliharrastuksestaan.

5

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reisiposki

      Forzan autot ja autojen rakentelu yhdistettynä GTA:han ja siihen ripaus vanhempien NFS:en katukaahausta!

    • .....

      Saisi tulla Stuntsin kaltainen autopeli, jossa on rataeditori. Voi tehdä erityisen pitkiä ja vaikeita ratoja täynnä kaikenlaisia hyppyreitä ja temppuja, joissa maallikko ei kovin pitkälle pääse ennenkuin auto hajoaa. Huh että kavereiden kanssa tuli 90-luvulla pelattua paljon Stuntsia (muutaman vuoden ainakin kunnes grafiikka alkoi olla liiankin alkeellista) ja kilpailtua, kuka tekee haastavimman radan ja kuka pääsee sen ensinnäkin läpi ja missä ajassa.

      Kaikki muut autopelit ovat tylsiä eikä niitä ole kovin paljon tullut pelattua.

      • Fox1510

        Need For Speed -pelit lukuunottamatta Shiftiä joka ei enää tunnu Need For Speediltä. Itse kun tykkäsin perhanasti paeta poliiseja karkuun, kaikki muut oli silkkaa kuraa. Most Wanted oli viimeisin NFS -peli josta pidin PS2:lla ja nyt hankin PS3:lle tulevan NFS: Hot Pursuitin.


    • quinz

      Itse laitan nuo Gran Turismot myös arcade-koriin. Itsellä tulee lähinnä ajeltua yksinomaan rFactoria, mutta joskus myös Richard Burns Rallyä. iRacing on myös hyvä realistisuuttakaipaaville.

      rFactoria voisin sen verran hehkuttaa, että pelin hyvä kustomoitavuus on poikinut massiivisen pelaajayhteisön, joka tuottaa ratoja, autoja yms muuta mukavaa mielettömät määrät. Kustomoitavuus verrattavissa vanhaan kunnon Half-Lifeen.

    • ''''''''''''''''''''

      Sen pitää olla vaikea, esim: Stuntman 1, Gt4. Sitten pidän myös noista flat out:sta ja nfs.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      330
      5281
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2676
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1692
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      113
      1556
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      122
      1443
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1403
    Aihe